Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród długi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród długi

Joann 19:37, 24 lut 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
No to może dwie ścieżki: jedna przez rabatę, jak sugeruje Pani Danusia, a druga obok kolumny? Obie by się połączyły w pewnym momencie w jedną, która biegłaby za garaż. Tam jest taka wydeptana naturalnie ścieżka.

No i co posadzić, by ten garaż nie świecił po oczach? Planuję tam zrobić miły zakątek do posiedzenia z huśtawką. Wzdłuż siatki posadziłam tuje, a obok nich dwa klony Globsum, planuję jeszcze dokupić jeden. Przed nimi może zrobić taką dużą rabatę? Czy to nie zmniejszy działki jeszcze bardziej?

Pomóżcie mądre głowy. W sprawie przeniesienia wątku już pisałam.





Nabazgroliłam, żeby zobrazować, co mam w głowie na chwilę obecną.
____________________
Joanna Ogród długi
Gardenarium 11:28, 25 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej by było abyś zrobiła rzut działki z góry a nie robiła to na zdjęciach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwik69 18:43, 26 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Ja także zrobiłabym rabaty z prostymi liniami jako przesłona przychodzi mi do głowy drzewo rozpięte na stelażu!
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
maksimini 20:17, 26 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Popieram proste rabaty, choć doświadczenie u mnie marne, sama jestem na początku drogi. Zlikwiduj fale i wrzuć rzut z góry, jak radzi Danusia. Łatwiej wtedy wszystko ogarnąć wzrokiem.
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Joann 23:44, 27 lut 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
sylwik69 - Widziałam takie na zdjęciach, tylko czy u mnie jest dość miejsca na takie drzewa?

Pani Danusiu, maksimini - zrobiłam zdjęcie z balkonu na te moje włości.

Po lewej stronie, za Szmaragdami, ten długi prostokąt to warzywniak. Nie upieram się przy takim kształcie. Nie miałam pomysłu, gdzie go umiejscowić i tam "wylądował". A podobają mi się warzywa w skrzyniach, dlatego myślę, że z czasem coś tu pokombinuję. Chciałabym tylko, żeby warzywniak nie był tak widoczny, bo jak się idzie wzdłuż domu, to wzrok pada właśnie na niego. Potem - blaszany garaż. Chyba też go trzeba jakoś przysłonić. Może serby wsadzić? Albo jakiś ekran z cisa? Drzewo? Nie wiem jeszcze.

Po prawej stronie jest garaż, do którego nie musi być pozostawiony wjazd, więc można zaszaleć z roślinami. Bok garażu przysparza mi najwięcej kłopotu. Gdyby dach nie byłby ze spadkiem, byłoby jakoś łatwiej. Chciałabym, żeby ten spadek był jakby "niewidoczny". Posadziłam na rogu Miskanta Chińskiego i Pęcherznicę kalinolistną. Może jakieś trzy drzewa na pniu na tle muru? No nie wiem. Ta rabata na pewno będzie poszerzana, trzeba tylko skuć stare płyty chodnikowe. Za garażem jest kurnik, za kurnikiem - wybieg dla kur. Potem myślę, żeby posadzić klika serbów wzdłuż siatki aż do domku dla dzieci.

W tamtej części planuję też przygotować miejsce pod okrągły basen. Początkowo był po prawej stronie, ale chce go przenieść, bo zyskam wtedy miejsce na dodatkowy wypoczynek bliżej domu, tarasu, miejsce na huśtawkę, np. A może za tujami dwa koła: jedno pod warzywa, drugie - pod basen? Głośno myślę, bo cały czas nie wiem, jak zagospodarować te działkę.





Tu zdjęcie z tarasu.
____________________
Joanna Ogród długi
Agatorek 00:49, 28 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Cześć Joasiu .

U mnie tez jeszcze doświadczenie marne, ale wydaje mi się, że idziesz w dobrą stronę .

Zacznę od lewej strony:
- tuje ładnie zasłaniają warzywnik, dałabym tam nawet jeszcze jedną - czwartą tuję (chodzi mi o ten szpaler poprzeczny)
- skrzynie na warzywa- super
- przed blaszak dałabym ekran z cisów, bo jeśli stanąłby tam basen(między warzywnikiem a blaszakiem), to miałabyś robotę z czyszczeniem basenu - np. liście, czy igły, no i woda nie nagrzewałaby się tam szybko, jeśli obok byłoby duże drzewo i dawałoby cień.

Prawa strona:
-myślałaś np o czymś pnącym, żeby zasłonić garaż? Możesz postawić jakąś kratkę i dać tam np pnące róże
-serby wzdłuż siatki do domku - super

Pozdrawiam

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Joann 14:41, 28 lut 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Agatorek - Dobry pomysł z tą czwartą tują, dziękuję Ci Agnieszko. Tak zrobię, przysłoni to bardziej miejsce z warzywami. I wiesz, z tym drzewem przy blaszaku nie pomyślałam, ale faktycznie dawałoby cień. Dobrze jest czasami spojrzeć na to samo miejsce czyimiś oczami. A jeśli chodzi o garaż, to nie wiem jakie pnącze, róż nie lubię jakoś i czytalam, że są trudne w uprawie, dla bardziej doświadczonych. Może coś zimozielonego? Muszę pomyśleć.
____________________
Joanna Ogród długi
Agatorek 17:39, 28 lut 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Hmm zimozielony to może być np. bluszcz.
Jak posadzisz czwartą tuję i „zasłonisz” garaż, to wtedy będziesz miała fajne odcięcie tych dwóch stref .
Nie widzę dokładnie, ale czy te 3 tuje są na wysokości rogu garażu? Może dać przy tym rogu jedną tuję? Wtedy stworzyłaby się taka „bramka”.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Joann 01:56, 01 mar 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2060
Agatorek - Tak, są w tej samej linii, ale taką bramkę już testowałam i nie wyglądało to dobrze. Tzn. chciałabym mieć wrażenie całości jednak. Poza tym tam będzie biec ścieżka, więc odpada. Bluszcz mogłabym wsadzić przy garażu jako dodatkową zasłonę, tylko co jeszcze? Szukam inspiracji.
____________________
Joanna Ogród długi
Gardenarium 09:23, 01 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem powinny być proste linie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies