Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Pokaż wątki Pokaż posty

Ambrowiec amerykański - Liquidambar

Gardenarium 16:29, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kecimka_85 napisał(a)
Dzień dobry. Chcialam podpytać jak szybko rosnie ambrowiec. W zeszłym roku zakupilam okaz majacy okolo 1.5 m. Jest dosc malutki a chcialam go przesadzic na miejsce, w ktorym dawalby troche wytchnienia od uplow w lecie ale obawiam sie ze szybko cienia nie uzyskam heh. Moze mmacie juz swoje jakis czas i ile Wam urosly od momentu zakupu?


Ambrowiec na początku, jeśli kupiłąś malutki, rośnie słabo. Musi się ukorzenić.
Zależ jakie mu dałaś warunki glebowe i żywieniowe. Czy ma kompost, czy samą jałową ziemię. Pytanie jest z gatunku "nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.".

Od momentu zakupu urosną w jakieś 10 lat.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Iwk4 12:31, 24 mar 2019


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Kochani, poszukuję ładnego Ambrowca. Jesli ktoś wie, gdzie szukać, proszę o priv. Niedaleko mnie w szkołach nie ma. Muszę szukać dalej...
____________________
Ogródek Iwony II
mmeg 17:36, 24 mar 2019

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 89
Iwk4 napisał(a)
Kochani, poszukuję ładnego Ambrowca. Jesli ktoś wie, gdzie szukać, proszę o priv. Niedaleko mnie w szkołach nie ma. Muszę szukać dalej...


Witaj, widzę, że jesteś z pomorskiego..Ja jesienią kupowałam ambrowca w Gdańsku na Trakcie św. Wojciecha...mieli bardzo duży wybór, podejrzewam, że teraz też znajdziesz tam ładne drzewko...pozdrawiam!
Magara 23:16, 18 maj 2019


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6594
wczoraj, pozbywszy się z portfela kwoty 22 zł, stałam się właścicielką n/n ambrowca, 130 wysokości, wygląd poprawny, tylko mała doniczka...
dziś, z uwagi właśnie na tą strasznie małą doniczkę, został szybko uwolniony, po uprzednim moczeniu został wsadzony do dużego doła, zaprawionego tym co mogłam mu oferować - kompost wymieszany z igliwiem i czarną ziemią, miejsce dostał z założenia cieniste ale słońca parę godzin będzie miał, mam nadzieję, że mu to wszystko na start wystarczy i będzie zadowolony
stan po posadzeniu - widoczny na zdjęciach
doczytałam jednak, że ambrowiec ma swoje fochy i wymagania i stąd mam mnóstwo pytań, na które mam nadzieję, że ktoś odpowie
w pierwszej kolejności chciałabym zapytać o to czy o tej porze roku obcinać mu boczne/dolne przyrosty = ogolić nogę, bo z założenia ma być drzewem nie krzewem
czy nie jest na to za późno? jeżeli teraz za późno to kiedy to zrobić? czy po obcięciu smarować maścią na grzyba?
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
kincior 14:56, 02 wrz 2019

Dołączył: 13 cze 2018
Posty: 4
Dzień dobry!
Miesiąc temu stałem się właścicielem drugiego już w ogrodzie ambrowca. Okaz z doniczki, wysokość ok. 4 m., kora już "zmarszczona", w doniczce z pełną bryłą korzeniową.
Posadzony w ziemi klasy IIIb (glina), odpowiednio wykopany dół, ziemia dookoła wymieszana z czarnoziemem. Stabilizowany palikami.

Niestety, ale z ambrowca liście żółkną i się już sypią, jakby był listopad. Co to może być i czy wymaga natychmiastowej interwencji?
Toszka 18:29, 02 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Przed posadzeniem bryła korzeniowa powinna być namoczona min 1-2h. Tak jak w poście wyżej. Przy tak sporych okazach warto lekko rozluźnić korzenie. Ziemia musi być lekko kwaśna i wilgotna. Też jak w poście wyżej. W wątku jakiś czas temu dawałam opis na wymagania ambrowca. poszukaj.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kincior 10:11, 03 wrz 2019

Dołączył: 13 cze 2018
Posty: 4
Toszka napisał(a)
Przed posadzeniem bryła korzeniowa powinna być namoczona min 1-2h. Tak jak w poście wyżej. Przy tak sporych okazach warto lekko rozluźnić korzenie. Ziemia musi być lekko kwaśna i wilgotna. Też jak w poście wyżej. W wątku jakiś czas temu dawałam opis na wymagania ambrowca. poszukaj.


Czy w takim razie odkopać teraz i rozluźnić korzenie? Czy może już nie ruszać?
Ziemia ph 6-7 czy bardziej kwaśna?
Toszka 19:46, 03 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ziemia powinna być do 6. Ostatecznie 6.5. Jednak na początek w momencie ukorzeniania ziemia powinna być bogata, próchniczna lekko kwaśna.

Ja bym delikatnie wykopała, obejrzała korzenie (w razie czego można lekko przyciąć), wstawiła do misy z deszczówką. I szykowanie dołka - obornik (nie granulowany!!!!), igły sosnowe, przekompostowana kora w sporej ilości (ciemnobrązowa), ew. ziemia liściowa. Absolutnie nie torf z worka. Można dać w korzenie garść nawozu PK (bez azotu) dla stymulacji korzeni. Wszystko przekopujesz ze swoją ziemią, wlewasz wody i ustawiasz drzewo. Obsypujesz mieszanką z ziemią i podlewasz. Na koniec można podlać ukorzeniaczen w płynie (Korzonek). Warto zapalikować by ustabilizować..
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasia_c 16:12, 23 wrz 2019

Dołączył: 27 maj 2015
Posty: 793
Czy macie może informację gdzie w mazowieckim mogę kupić ambrowce slender silhouette?
____________________
Kasia_c To miejsce trzeba kochać
bialydomek 10:09, 11 paź 2019


Dołączył: 16 sie 2017
Posty: 188
też chętnie bym sie dowiedziała, ja szukałam go już od wczesnego lata, w moich okolicach (08-110) zadna szkółka nie miała żadnego ambrowca,
nie mówiąc już o odmianach wśród ambrowców,.

poszukując ostatnio mocno intensywnie natrafiłam na oczary, i jak zaczełam czytać i przeglądać, i oglądać w szkółce, to mocno się zafascynowałam,
dzisiaj wysyłam męża po zakup,..
(oczary są sporo droższe jednak niż ambrowce, może to wynika z wolnego wzrostu?)

a cena 22 za takiej wielkości drzewko to fenomem !!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies