Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Trawiasto liściasty bez thui

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawiasto liściasty bez thui

Fleszu 14:28, 10 cze 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
SZKODNIKI

Walkę z pordzewiaczem grabowym zacząłem już w marcu opryskiem olejowym, potem w maju Ortus. Po 20 czerwca po cięciu żywopłotu opryskam jeszcze Karate Zeon albo Mospilan bo pojawia się też mszyca.

Były ślimaki nagie, które niestety zdążyły całkowicie zjeść jedną Anabelkę i mocno poturbować drugą (co ciekawe, innej hortensji Mount Blanc która rośnie w pobliżu nawet nie tknęły) ale niebieskie granulki dały im radę.

Pojawiają się gdzieniegdzie głównie na różach i wiązie mszyce które traktuję Mospilanem i Karate Zeonem.

Niestety mocno ucierpiały dwa klony Crimson Sentry - dopadł je mączniak. Wyglądają paskudnie. Pryskałem już Topsinem i wczoraj Discusem - przy okazji zakrapiając sobie też nim oczy (powiało mi wiatrem) - nie życzę nikomu - 2h piekło cholernie.

Tak wyglądały 2 czerwca gdy pryskałem Topsinem




a tak wczoraj gdy Discusem


Jak widać, mączniak nie odpuszcza.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 14:31, 29 cze 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Parę ujęć z ogrodu z ostatnich tygodni.







Róża pomarszczona - Alba. Posadzone rok temu 2 małe sadzonki rozrosły się bardzo szybko, nie spodziewałem się takiej inwazji pędów tej róży. Zastanawiam się nad przesadzeniem jej w przyszłym roku, bo ciasno będzie jej na tej wąskiej rabacie i niekoniecznie mi tam pasuje, wchodzi już nad trawnik.







____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Dragonka 20:34, 29 cze 2021


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
hej przyszłam po podpisie z wątku o paskudztwach cisowych, bardzo fajnie 'pomyślany' ogród- no i brak w nim tuj.. Trawniczek równiutki, chyba sporo czasu spędzasz na jego pielęgnacji? Akurat jesteśmy na etapie 'po wschodach' miesiąc, nie wygląda tak fajnie jak Wasz niestety sporo chwastów się wysiało. Czy U Was też były? Jak wytępiłeś?

Muszę pochwalić wiatę wypoczynkową- no szacun, naprawdę świetnie Ci to wyszło, masz talent ewidentnie do takich robót.

Zazdroszczę tych klonów, u Was nie marzną? U mnie nie przeżyją
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Fleszu 22:19, 29 cze 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Cześć. Miło że wpadłaś. Na tyle pochwał jeszcze nie zasługuję ale niech będą akonto. Trawnik jest beznadziejny, pełno w nim chwastów, dzikich traw, perzu, wysuszonych miejsc, z daleka tego nie widac a zdjęć z bliska nie robię trawnikiem zajmę się jak będzie już system nawadniania. Teraz tylko koszę, raz sypnalem azofoską, i raz pryskałem herbicydem bo koniczyna zajęła duże połacie. Teraz też się chwasty pojawiają ale już inne, koniczyny nie ma. Altanki też jeszcze nie ma, to zdjęcie to projekt który planuję powielić. Materiały już są tylko nie mam czasu budować. Aktualnie popołudniami robię automatyczne nawadnianie trawnika, linie kroplujące na rabatach już mam i dają radę. Altankę będę robił po powrocie z wakacji które już niebawem
Klony pierwszą zimę przetrwały ale na największe mrozy w lutym owinąłem je dokładnie białą włókniną. No i rosną dość blisko domu więc nie są bardzo wyeksponowane na mroźne wiatry. Idę z rewizytą
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Judith 00:12, 30 cze 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Cześć Fleszu .
Dziękuję za informacje o Orange Rocket.
Twoje ogrodowe klimaty są mi bliskie - line proste, porządeczek . Będę zaglądać .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Fleszu 09:41, 30 cze 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Cześć Judith. Z tym porządeczkiem to jeszcze nie bardzo. Jak za rok będzie porządek to będzie sukces Na razie za duzo zaczętych tematów i niedokończonych. Przy warzywniku bajzel, nawadnianie rozkopane, rabaty niedokończone - brak kancików - czekają na montaż rur które będą prowadzone właśnie brzegami rabat, buki przy tarasie do przesadzenia bo złe warunki mają. W upały za sucho a jak mocniej popada to glina pod nimi sprawia, że woda w korzeniach stoi.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Judith 10:28, 30 cze 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Dobry jesteś w wyliczaniu tego, co jest „nie tak” .
Ja zaś dostrzegam to co jest „tak” i potencjał. Przyjmij pochwały na klatę .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Fleszu 12:15, 30 cze 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
To jest chyba efekt tego, że oglądałem tu mnóstwo przepięknych ogrodów i poprzeczka zawisła zbyt wysoko
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Ogrodowy_Kal... 21:23, 01 sie 2021


Dołączył: 03 lip 2015
Posty: 574
Bardzo ładny i zadbany ogród. U nas tuje są ale mają za zadanie tworzyś zieloną ścianę dla roślin i ochronę przed wiatrem. Chyba się udało. Natomiast na ślimaki ręce mi już opadają. Nawet pisać mi się nie chce. Gratuluję pięknego ogrodu.
____________________
Darek Wizytówka***Ogrodowy Kalejdoskop
Fleszu 12:38, 02 sie 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Dziękuję za miłe słowa Darku Przy okazji się przedstawię czytelnikom, bo chyba zapomniałem. Darek jestem

U nas za tło i ścianę robi żywopłot grabowy.
Były z nim duże problemy rok temu (szpeciel zaatakował) ale chyba udało się go pokonać bo koniec lipca a graby póki co zdrowe.

Powoli kończę budowę altanki-pergoli - wymarzone miejsce do wypoczynku, mam nadzieję, że będzie w ogóle czas w niej siedzieć Na dziś wygląda tak.


Część ścian będzie zabudowana poziomymi ażurowymi deseczkami w kolorze orzech. Dachy już pokryty poliwęglanem mlecznym. Praca w 100% jednoosobowa, no prawie - syn pomagał przy pracach geodezyjnych


Nie było łatwo poskładać tą konstrukcję, ale jakimś cudem się udało. Spore ułatwienie to wykonane wcześniej dokładne rysunki w autocadzie. I tak 7 tys zostało w kieszeni - będzie na meble i oświetlenie Ofertę fachowców miałem na 14 tys, mnie wszystko kosztowało 7tys + szacunkowo 4-5 dniówki pracy własnej.

Musimy przesadzić trawy Zebrinusy widoczne za altaną bo teraz będzie tam cień a one tego nie lubią. W ich miejsce prawdopodobnie posadzimy świerki serbskie żeby zrobić gęstą zieloną ścianę chroniącą altankę przed oczami sąsiadów. Pani w szkółce mówiła że można je ciąć i utrzymywać w formie większego żywopłotu - kwestia do zweryfikowania bo to zasadniczo duże drzewa a od altany do ogrodzenia jest 2,5 metra.

W pasie pomiędzy altaną a żywopłotem grabowym będzie cień i wilgoć - idealne miejsce dla paproci. Jedna już jest, reszta czeka na przesadzenia z cienistego zakątka za garażem.

W ogrodzie zaszła też istotna zmiana. 4 Buki Davyck Gold które rosły przy tarasie przesadziłem na drugą stronę domu od wschodu. Niestety przy tarasie po silnych opadach w korzeniach zalegała im woda (glina na 40cm nie puszczała wody wgłąb) a buki tego nie lubią i bardzo kiepsko rosły.
W to miejsce posadziliśmy 3 wymarzone brzozy Doorenbos vel Jacquemontii, im zalegająca czasem woda nie powinna tak przeszkadzać jak bukom. Powinny ładnie cieniować taras w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Jedna z brzóz poniżej



Ogród faktycznie staje się coraz ładniejszy. Zrobię rundkę z aparatem i wrzucę parę ujęć.

Oprócz doorenbosów zakupiliśmy też kilka sporych drzewek: 3 katalpy, brzozę youngii wysoko szczepioną i 4 szt Pissardi'ch.
Czekają na sadzenie.


Na zdjęciu powyżej widać też 4 przesadzone Davyck Goldy wzdłuż ogrodzenia.



____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies