Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Trawiasto liściasty bez thui

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawiasto liściasty bez thui

Nowa12 18:41, 30 mar 2022


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Fajne streszczenie końca i początku sezonu. Jodła koreańska u mnie też coś kiepsko się trzyma. 2 gałęzie jej uschły, reszta względnie ok. Akwarium i palenisko super.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Alija 19:05, 30 mar 2022


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8484
Fajny ogród tworzysz, trawy, drzewa liściaste. Skrzyp zimowy zrobił na mnie wrażenie, bardzo oryginalna roślina
i ciekawie się prezentuje. Miejsce ogniskowe super. Powodzenia w nowym sezonie ogrodowym. Pozdrawiam.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Fleszu 11:51, 12 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
MAJ !!!

mój ulubiony miesiąc W kilka dni wszystko się pięknie zazieleniło i pokolorowało. Kończą kwitnąć tulipany, zaczynają rododendrony i powojniki, za chwilę azalie, potem róże, hortensje, rudbekie. Będzie się działo. Jak skończy się feria barw przyjdzie pora zachwytów nad trawami ozdobnymi. W międzyczasie jest też coś na ząb - rzodkiewki, rukola, szpinak. Szpinak to nasz hit - posiany we wrześniu teraz ma niesamowite plony, co 3 dni zbieramy pełny koszyk sprężystych świeżych liści. Do tego dużo czosnku i ser feta - mógłbym to jeść w kilogramach

Pracy w ogrodzie pełno, ciągle coś przesadzam, dosadzam, rozsadzam, koszę, przycinam, poprawiam, nawożę, podsypuję, podlewam.

Nabyłem obornik bydlęcy granulowany, podsypuję pod każdą sadzoną/przesadzaną roślinę oraz w warzywniaku. Mam nadzieję, że się odwdzięczą.

Oczywiście były już opryski bo w tamtym roku grzybica szalała. W marcu miedzian, w kwietniu Scorpion oprysk + podlałem kilka drzew w korzenie - m.in tam gdzie rósł klon Crimson zaatakowany werticiliozą. Nie pryskałem żywopłotu grabowego, mam nadzieję że pordzewiacz grabowy z 2020 roku nie wrócił.

____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 11:54, 12 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Wrzucam nieco zdjęć wiosennych, jakość słaba bo robione telefonem na szybko, ale nawet nie ma czasu na porządne ujęcia. W weekend spróbuję zrobić sesję lepszym aparatem


____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 11:56, 12 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418


____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 11:59, 12 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Klony palmowe zaczęły sezon w pięknym stylu

Z wielkiej chmury mały deszcz...

Bardzo sucha tegoroczna wiosna u mnie. nawet ślimaków nie widać
Pieknie wyglądały stare jabłonie u sąsiadki. Szkoda że tylko kilka dni są takie białe. Pachniały i bzyczały z kilku metrów.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 12:05, 12 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418





taki fioletowy fragmencik, powinny tu niebawem zakwitnąć bordowe piwonie, a później będzie tu żółto od rudbekii
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 12:08, 12 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Wiśnia piłkowana Kanzan przy furtce


Coś niedobrego dzieje się z moim tulipanowcem.
Listki rozwinął bardzo małe i dziwnie zdeformowane. Co to może być? Jego też pryskałem miedzianem, Scorpionem i dodatkowo podlałem korzenie - mogło mu to zaszkodzić czy jakaś inna choroba?
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
daredevil 12:24, 12 maj 2022

Dołączył: 08 cze 2021
Posty: 3572
Fajny maj Bardzo ładnie macie, i za płotem ładne widoki

Kupiłeś tę działę u mnie? bo podobno sprzedana i ma powstać 8 domów jednorodzinnych (tak jakby w całości sprzedana? chyba że to tylko plotki
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11118-podkrakowska-wies-foliak-kury-i-my
Fleszu 12:50, 12 maj 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Zmiany i nowe rośliny które doszły w tym roku:

- 2x Pinus mugo `Ophir` oraz Pinus heldreichii 'Compact Gem - na froncie w kamiennej rabacie

- pęcherznice, żółta i bordowa - posadzone w długiej zachodniej rabacie przed żywopłotem grabowym - podoba mi się zestawienie zieleni z bordowym i stosuję je w wielu miejscach

- dokupiłem 2 brzozy Doorenbos vel Jaquimonti, jedna niestety nie wystartowała

- zgodnie z radą Gruszki_na_wierzbie poprzenosiłem większe rośliny z wąskiej rabaty przed południowym żywopłotem. Róże alba poszły jako obrzeże warzywnika, podobnie trzcinniki Overdam (choć podejrzewam że to raczej odmiana Avalanche - o nich i o trawach ozdobnych będzie osobny wpis), miskant Aligator poszedł na tył rabaty skalnej.

- 2 sztuki hortensji Limelight, jedna na zachodniej rabacie pod żywopłotem, druga w rogu skalniaka

- laurowiśnie które tymczasowo mieszkały tuż pod zachodnim żywopłotem przeniosłem w inne półcieniste miejsca (pod brzozami i od północnej strony domu), w ich miejsce poszły pęcherznice i powojniki na konstrukcji pnącej. Laurowiśnie pod grabowym żywopłotem dobrze rosły ale zlewały się optycznie z zielenią grabów.

- dokupiona żółta magnolia, poszła w miejsce umarłego buka Dawyck Gold, pozostałe 3 buki po przesadzeniu w bardziej przepuszczalny grunt na wschodniej stronie łapią właśnie drugie życie, co prawda sporo gałęzi martwych ale te co przeżyły dają radę więc może się odbudują. (zdjęcia niebawem.)

- dokupione 2 białe rododendrony, jeden w cieniu na tyłach za garażem, drugi w pustym miejscu na zachodniej rabacie pod grabami.

-paprocie zza garażu przeniesieone między altanę a graby. Tam letnie słońce zagląda tylko na godzinę więc powinny tam mieć dobrze i zarosną to mało atrakcyjne, wilgotne miejsce.

-3 miskanty Zebrinusy które rosły przy północnym ogrodzeniu za altaną musiałem przenieść bo one lubią słońce a nad nimi cieniować będą brzozy pożyteczne. W ich miejsce poszły 3 laurowiśnie

- w rabacie na podjeździe umarła sosna Watereri. Wyglądało jakby uschła, jak ją wykopywałem na początku maja, gałęzie łamały się jak zapałki. W zeszłym roku rosła ładnie i wiązałem z nią duże nadzieje bo to ciekawa odmiana. Rozważam co mogło być przyczyną, rabata jest dość wąska i otoczona jest kostką brukową, ziemi jest na 40 cm, poniżej podbudowa pod parking więc tłuczeń, żwir itp.. Żeby trzymać tam wilgoć przed nasypaniem ziemi w tą rabatę dałem na dno grubą folię i podziurawiłem ją w kilku miejscach żeby jednak jakoś ta woda spływała. Czy sosna mogła umrzeć z nadmiaru wilgoci? Jak ją wykopywałem, system korzeniowy miała bardzo mały, niewiele większy niż to co wyszło z doniczki 2 lata wcześniej, więc na pewno korzenie nie sięgały dna tej rabaty. W miejsce umarłej sosny poszedł jeden z Zebrinusów. W rabacie są jeszcze 2 kosodrzewiny Mugo i one rosną zdrowo. Zebrinus powinien do nich pasować, zobaczymy.

Jak widać przesadzania i zmian wciąż sporo, ale najwyraźniej to lubię Mimo to wydaje mi się, że większość roślin rośnie już w swoich docelowych miejscach i przyjdzie czas że będę tylko doglądał, kosił, przycinał, podlewał i plewił czyli innym słowem.... odpoczywał
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies