Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Trawiasto liściasty bez thui

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawiasto liściasty bez thui

Judith 14:27, 22 wrz 2021


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9903
Szczęki szukam, zbyt nisko opadła...
Pięknie
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
daredevil 15:16, 22 wrz 2021

Dołączył: 08 cze 2021
Posty: 3572
Piękna! Dobra robota
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11118-podkrakowska-wies-foliak-kury-i-my
Gruszka_na_w... 16:30, 22 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Fleszu napisał(a)

Ale są tam fatalne warunki dla drzew, 30-40cm żyznej ziemi a poniżej glina, glina, glina. Nawet hortensje które lubią wodę raczyły zdechnąć po lipcowych intensywnych deszczach. Z 7 sztuk ocalały 2. Dlatego tam dam paprocie, jak one padną to nic już tam nie urośnie
Dodatkowo mam wrażenie, że tam gleba jest skażona. Ta glina ma niebieskawe zabarwienie i śmierdzi jakąś szambo-chemią. Nawet żywopłot grabowy w tym miejscu rośnie wyraźnie słabiej. Po kupnie działki 7 lat temu przyłapaliśmy sąsiadkę na wypuszczaniu ścieków na swoją działkę a potem wszystko spływało do nas. Ponieśliśmy teren o około 30cm ale pod spodem wciąż może być ta skażona glina która była przez lata podlewana ściekami.


U mnie w ogrodzie jest glina i wszystko na niej rośnie bez problemu.
Opisany przez Ciebie niebieskawy odcień gleby i nieciekawy zapach pojawia się wtedy, kiedy w glebie brakuje tlenu. U mnie tak było po budowie w miejscach, gdzie poruszał się ciężki sprzęt (dostawa materiałów na budowę). Jeśli dodatkowo nawiozłeś na działkę ziemię i nie przeorałeś jej z glebą rodzimą, to wszelkie wody opadowe gromadzą się tylko w tej nawiezionej warstwie. Tworzą się zastoiny i dlatego wypadają Ci rośliny.
U mnie pomogło przekopanie gleby na głębokość dwóch szpadli, wrzucanie w rowki materii organicznej (rozdrobniona słoma, gałązki, biały piasek rzeczny). Na przekopaną glebę wysiałam tzw. nawóz zielony. Po podrośnięciu ścięłam go i ponownie przekopałam. Do gleby wraz z materią organiczną powróciły dżdżownice i to one teraz dbają o napowietrzanie gleby.
PS> Świetnie Ci wyszła ta altana. Bardzo klimatyczne miejsce.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Agi2006 16:38, 22 wrz 2021


Dołączył: 04 paź 2014
Posty: 2824
Szacun za pomysl i wykonanie. Mebelki świetnie pasują do reszty! Na dachu masz szkło czy poliwęglan?

Ps.świetny mały pomocnik
____________________
Podwójna natura bliźniaka w ogrodzie...
Fleszu 08:47, 23 wrz 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


U mnie w ogrodzie jest glina i wszystko na niej rośnie bez problemu.
Opisany przez Ciebie niebieskawy odcień gleby i nieciekawy zapach pojawia się wtedy, kiedy w glebie brakuje tlenu. U mnie tak było po budowie w miejscach, gdzie poruszał się ciężki sprzęt (dostawa materiałów na budowę). Jeśli dodatkowo nawiozłeś na działkę ziemię i nie przeorałeś jej z glebą rodzimą, to wszelkie wody opadowe gromadzą się tylko w tej nawiezionej warstwie. Tworzą się zastoiny i dlatego wypadają Ci rośliny.
U mnie pomogło przekopanie gleby na głębokość dwóch szpadli, wrzucanie w rowki materii organicznej (rozdrobniona słoma, gałązki, biały piasek rzeczny). Na przekopaną glebę wysiałam tzw. nawóz zielony. Po podrośnięciu ścięłam go i ponownie przekopałam. Do gleby wraz z materią organiczną powróciły dżdżownice i to one teraz dbają o napowietrzanie gleby.
PS> Świetnie Ci wyszła ta altana. Bardzo klimatyczne miejsce.


Pewnie takie zabiegi z przekopaniem gleby by pomogły, ale teraz już po ptokach. Liczyłem że nawiezienie 30-40 cm żyznej gleby da rady ale jednak glina pod spodem jest jak szczelna folia. Na szczęście glina jest tylko na połowie działki, teren mam ok 30 cm wyżej niż sąsiedzi więc ta woda nie zalega na powierzchni tylko przesącza się do nich powoli, ale rośliny z głębszymi korzeniami(drzewa) będą mieć u mnie cieżko. Buki davyck gold już prawie umarły, przeniosłem je tam gdzie bardziej piaszczyście i liczę, że od przyszłego sezonu zaczną się odradzać.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 08:49, 23 wrz 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Agi2006 napisał(a)
Szacun za pomysl i wykonanie. Mebelki świetnie pasują do reszty! Na dachu masz szkło czy poliwęglan?

Ps.świetny mały pomocnik


Dzięki!

Poliwęglan 10mm mleczny. Polecam, fajny efekt wizualny (biały dach) a przy tym przepuszcza sporo rozproszonego światła.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Rojodziejowa 17:40, 24 wrz 2021


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8379
No altana wygląda świetnie!!

A jak mocno grzeje to jak jest w altanie? Czy ta „mleczność” wystarcza, żeby nie było szklarni?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Fleszu 11:29, 25 wrz 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
jest jak w cieniu pod drzewem. nie czuć w ogóle żeby się to nagrzewało, przynajmniej nie przy takich temperaturach jakie mieliśmy w sierpniu. w tropikalnych upałach po 35st jeszcze nie testowałem
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
ElzbietaFranka 20:10, 25 wrz 2021


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
Witam

Przeczytałam cały wątek i co widzę świetnie sobie radzisz. Stolarka ogrodowa wręcz do po zazdroszczenia. Już w zbliżeniu podglądałam zakotwiczenie kantówki w kotwach. Cholewka sama bym coś takiego zrobiła jakbym miała dekady mniej. kiedyś chęć była to narzędzi ani materiałów nie było. Jaka średnica tej kantówki. Poliwęglan piszesz mleczny 10 mm.

Odnośnie wody i gliny. I jednego i drugiego mam pod dostatkiem. Mam ogród cały zdrenowana i 4 studnie chłonne i 3 suche oczka.
Mam prawie wszystkie rabaty na podwyższeniu.
Drzewa sobie dają radę czarna sosna, brzozy, tulipanowiec, buki, dęby zwykły i monument bardzo wysoki, zwykle świerki.

Czasem tak jest że coś drzewom nie odpowiada i trzeba im zmienić miejsce. Mojej kapalcie dopiero trzecie miejsce spasowało.

Powodzenia

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Fleszu 11:36, 28 wrz 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Hejka, miło że dodałaś moim drzewom otuchy

Słupy i belki altany są z belek 16x8 cm, krokwie z tego co pamiętam 14x6. Wszystko skręcone długaśnymi 20cm wkrętami konstrukcyjnymi, przy wkręcaniu porządna wiertarka tak się grzała że dym z niej leciał Mimo, że takie porządne skręcenie i montaż na zakładki to stabilność konstrukcja osiągnęła dopiero po zamontowaniu deseczek brązowych. Wcześniej się dość mocno bujało.

Co do wody to też mam 2 studnie chłonne w piaszczystej części działki do których sprowadzam wodę z dachu. Niestety brakło wyobraźni i wiedzy, bo mogłem na etapie zakładania ogrodu zrobić drenaż. Po prostu myślałem że podniesienie terenu załatwi sprawę.Zastanawiam się teraz, czy nie zrobić zagłębienia - w nim oczka wodnego z przelewem nadmiaru wody do jednej ze studni chłonnych.
Jedyny plus tej gliny jest taki, że trawnik znacznie później tam wysycha niż w miejscu gdzie jest przepuszczalna gleba.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies