Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

pogotowieogr... 07:44, 20 gru 2011


Dołączył: 29 paź 2011
Posty: 86
Warto sprawdzić czy na pniu występują wycieki żywicy.W drewnie żywotników nie występuje żywica.
____________________
Janusz Zaremba
AgataAnna 22:31, 08 sty 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Z powodu choroby z opóźnieniem zrobiłam zdjęcia, tuje podlewałam dwa razy. Teraz prawie codziennie pada, więc nie brakuje im wilgoci. Nie zauważyłam też wycieków żywicy na pniach.



Czy teraz można zastosować oprysk przeciwko miodownicy. Nie zauważyłam także żadnych owadów na tujach, ale może jako laik czegoś nie dostrzegłam.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Gardenarium 15:12, 09 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A ja doradzę Ci taki zabieg.

Załóż na dłonie rękawiczki i począwszy od góry zacznij czyścić tuje obtrzepując wszystkie martwe przyrosty. Potem suche gałązki wytnij, zbierz wszystko co spadło, nasyp kory. Zrób jedną tuję i zobaczysz różnicę. Ja to nazywam "czesaniem tui". Jest im to potrzebne.

Na wiosnę, jak zaczną rosnąć będą jak "nowo narodzone".


Na Smaragdach będzie od razu rewelacyjna zmiana, ale tuja chyba wschodnia jest już nieciekawa w wyglądzie więc dużo jej ten zabieg nie pomoże ale z pewnością dużo poprawi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgataAnna 21:07, 09 sty 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Dziękuję Danusiu za podpowiedź, oczyszczę tuje, myślę, że nie zaszkodzi jak im nawiozę teraz trochę kompostu. No i oczywiście podlewanie, kiedy temperatura będzie dodatnia.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Gardenarium 22:00, 11 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ważne będzie wiosenne zadbanie jak zaczną rosnąć. A czyszczenie można teraz zrobić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgataAnna 21:42, 12 sty 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Środkowa tuja Smaragd już oczyszczona, z bliska zauważyłam, że miały takie małe nibyszyszki, może to szyszkowanie w tym roku jest przyczyną tego obumierania gałązek od środka. Widać, że po tym czyszczeniu tuja się przerzedziła. Czy "czesanie tui" powinno się stosować rutynowo na jesieni?
Wygarniam też dolomit spod drzewek.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Sebek 21:46, 12 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jesienią one ciągle opada - ja będę musiał wiosną się swoimi zająć....
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
AgataAnna 17:40, 13 sty 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
Wydaje mi się ,że to "czesanie" trzeba co jakiś czas zrobić - zwłaszcza jak się ma większe okazy .
Najgorzej jest przy dolnych gałązkach - tam najwięcej się tych opadłych igieł nazbierało. Jałowiec obok też wymagał czyszczenia. No i praca przy nim jest niezbyt przyjemna.
Ale już po zabiegu. Myślę , że jak się systematycznie będzie czyścić , nie będzie z tym tyle pracy - teraz jedna tuję czyściłam - godzinę.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Juzia 18:08, 13 sty 2012


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38590
Ooo... mnie też to czeka
Na zimę zostawiłam, bo myślałam, że będą miały cieplej
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Gardenarium 18:24, 13 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuje szyszkują jak mają sucho, bardzo to się nasila np. u Brabantów. u Smaragdów prawie nie widziałam nigdy szyszek. Koniec roku był suchy.

Na wiosnę podlewaj je i zasil Pinivitem albo innym nawozem do iglaków, ale najlepiej w płynie. Samo rozsypanie pod krzewami nic nie da. Powinno się nawóz rozpuścić, więc lepiej od razu płynny zastosować.

Na pewno już lepiej wyglądają. Na konserwacjach czyszczenie tui robiliśmy zawsze wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies