Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

AgataAnna 20:03, 13 sty 2012


Dołączył: 27 lis 2011
Posty: 78
To może ja się pośpieszyłam, wszyscy odkładają prace do wiosny. Ale teraz zima taka łagodna. Wiosną będę miała więcej czasu na inne prace -sama muszę wszystko ogarnąć.
Dziękuję Danusiu za poradę, to niby szczegóły ale istotne. O rozpuszczaniu nawozów też nie wiedziałam, w ubiegłym roku podsypywałam.
Ciekawe jak tam Sylwia poradziła sobie ze swoimi tujami. Dobrze byłoby publikować zdjęcia jak wyglądają rośliny po jakimś czasie, czy pielęgnacja pomogła.
____________________
Agata Mój pierwszy ogród
Gardenarium 23:55, 21 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiosną pokażesz jak to wygląda i otrzymasz wskazówki co robić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Netka 22:30, 14 maj 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Podpowiedzcie Kochani jak walczyć z takim brązowieniem tujek ? Są to brabanty, posadzone w kwietniu 2010. W zeszłym roku dostały raz nawozu do iglaków doglebowo w granulkach i w tym roku raz podlałam z nawozem płynnym do iglaków. Czy to też ta fytoftoroza ? Dodam, że rosną w zasadzie w cieniu ( mimo to wydawało mi się, że do tej pory sobie dobrze radziły ) , choć te egzemplarze widoczne na ostatnich dwóch zdjęciach mają trochę słońca popołudniu i właśnie o dziwo od tej strony zaczęły najbardziej brązowieć Nigdy jeszcze ich nie przycinaliśmy, czekając aż osiagną wysokość o jaką nam chodzi. Nie są wyściółkowane korą. Co robić ? tak wyglądają :







____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Gardenarium 00:32, 16 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niektóre pędy widać, że są nadłamane, a więc uschły - to normalne w takich przypadkach, utnij je i przyjrzyj się jak to jest w innych.

Tujom może zaszkodzić nawożenie dolistne, jeśli zostało zastosowane za duże stężenie, Można to sprawdzić na przekroju poprzecznym. Zbrunatnienie wystepuje jedynie na warstwie komórek skórki.

Sprawdź czy nie masz miesecznika tujowca no i inna możliwość to fuzarioza pędów. Sprawdź czy przy podstawie pędu widoczne jest zbrunatnienie kory, a na przekroju zgnilizna drewna.

Preparaty Sportak Alpha 380 EC, Sarfun 500 SC. Topisn M 500SC, Rovral.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Netka 10:10, 18 maj 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Dziękuję za odpowiedź Dolistnie ich nie nawoziłam, tylko doglebowo. Misecznika tujowca nie zauważyłam, przędziorka też nie. Zauważyłam natomiast, że niektóre z tych brabantów szyszkują czyli muszę sie bardziej do podlewania przykładać ?
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Sebek 10:44, 18 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Mi brabanty też szyszkują, a pnie rosną nad kanałem odprowadzającym wodę z gór, czyli wilgoci mają dość dużo - to też zależy od cięcia, bo wtedy nie szyszkują - przynajmniej u mnie się sprawdza na ciętych
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Netka 17:56, 24 maj 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Dziś z kolei zauważyłam na posadzonych na poczatku maja Kórnikach misecznika tujowca Wyczytałam, że najlepszy czas na oprysk to połowa lipca. Mam faktycznie czekać do tego czasu, czy opryskać teraz ?

Przypatrzyłam się dokładniej wyżej pokazanym brabantom. One też jednak mają misecznika

Podpowiedzcie proszę, kiedy pryskać ?
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
baraga1904 16:37, 02 cze 2012


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
U mnie ten sam problem. Na razie misecznik jest na małych "Danicach" ale boję się że przejdzie na szmaragdy. Confidor pododbno najlepszy od lipca ale co robic teraz - nie wiem....
Gardenarium 16:36, 07 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Misecznika można zwalczać podlewając ProAgro w korzenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaWB 22:41, 05 lip 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Proszę o pomoc - coś się dzieje z niektórymi moimi thujami Smaragd. Na dzień dzisiejszy tak wygląda 5 egzemplarzy rosnących obok siebie. Żyjątek jeszcze nie zauważyłam. Przeczytałam cały ten wątek i trudno mi nadal stwierdzić co to może być Z góry dziękuję za identyfikację i pomoc!


____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies