Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Daniel 15:56, 19 paź 2013


Dołączył: 13 paź 2013
Posty: 4
Sebek dziękuję za pomoc- jeszcze jakbyś napisał czym to zwalczyć..?
Gardenarium 10:35, 20 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mospilan Confidor na licinka

http://www.ogrodowisko.pl/watek/843-licinek-jalowcowiaczek

Fytoftoroza - Previcur, Polyversum WP, Dithane lub Penncozeb, Sarfun 500 SC lub TopsiniM 70 WP
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz_KRK 13:43, 20 paź 2013

Dołączył: 20 paź 2013
Posty: 2
Witam serdecznie.

Chciałbym prosić Państwa o pomoc odnośnie moich tui. Kupiłem je ok 3 lat temu w doniczkach i wysokości 30-0 cm. Teraz mają ok 120-150 cm wysokości i nadal są w tych samych doniczkach. Do tej pory nie miałem z nimi żadnych problemów - wyglądały bardzo dobrze, były gęste. W tym czasie dwa razy się przeprowadzałem. Do tego marca tuje były ustawione w lekko nasłonecznonym miejscu na balkonie ze zwykłą balustardą. W tym raku są na balkonie, na którym balustrada jest wykonana z szyby, a tuje bardzo nasłonecznone popołudniu - od godz ok 14-15 aż do późnego wieczoru. W czasie tego lata starałem się aby zawsze miały mokro, lecz ze względu na pracę miałem możliwość podlania raz na 2-3 dni - wydaje mi się, ze było to zbyt rzadko. Na przełomie końca sierpnia początku września zauważyłem brązowienie igieł i od tego czasu brązowieje i usycha ich coraz więcej. Nie przypominam sobie aby coś takiego wystepowało w poprzednich sezonach. Zakupiłem więc 3 tyg temu nawóz do iglaków TerraSan i podlałem je 2 razy od tamtego czasu lecz nie widzę poprawy. Czy mógłbym prosić o jakieś porady odnośnie pielęgnacji, która pomoże w odzyskaniu właściwego wyglądu?
Pozdrawiam,
Mariusz


Gardenarium 13:51, 20 paź 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Teraz jedynie może pomóc przesadzenie w duuuuużo większe donice i dodanie dobrej żyznej ziemi, albo najlep[iej posadzenie ich do gruntu. Po prostu zagłodziły się, korzenie na pewno ściśle wypełniają donicę i nie mają już skąd brać pokarmu. Nawożenie zbytnio nie pomoże, bo korzenie już się duszą, nie mają miejsca.

Jak musisz mieć takie małe donice, to zmień tuje na nowe, mniejsze, a te posadź do ogrodu w ziemię do iglaków o pH lekko kwaśnym.

Pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
goniak 14:17, 20 paź 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Zdjęcia są słabej jakości, niewiele widać.
Pierwsze co się nasuwa, to koniecznośc wymiany donic na sporo większe, w których zmieści się dużo żyznej ziemi która odżywi rośliny, bo na chwilę obecną to one po prostu umierają z głodu.
Poprawi się też utrzymanie wilgoci, im większa donica tym dłużej trzyma wilgoć.
Rośliny mają tak, że rośnie nie tylko to co zielone ale również bryła korzeniowa się rozrasta, aby była w stanie wyżywić tę część nadziemną
Podejrzewam, że w tych małych, plastikowych doniczkach, ustawionych przy szklanej ścianie, to latem korzenie musiały się gotować.
Rozumiem, że tuje mają spełniać rolę zielonego parawanu, ale musisz im zapewnić ku temu odpowiednie warunki.
Moim zdaniem powinieneś jeszcze przed zimą przesadzić tuje w drewniane, podłużne i w miarę głębokie donice, dno wysypać keramzytem, który odbierze nadmiar wody aby w czasie suszy oddać ją korzeniom, wyściółkować korą i systematycznie podlewać oraz zasilać w sezonie wegetacyjnym, nalepiej dolistnie.
Nie znam nawozu, który zastosowałeś ale jeśli miał wysoką zawartość azotu, to wyrządziłeś swoim roślinom krzywdę.
Sadziłam w takich donicach i one z pewnością zaspokoiłyby potrzeby Twoich roślin.

____________________
Małgosia mój zielony świat
Mariusz_KRK 15:08, 20 paź 2013

Dołączył: 20 paź 2013
Posty: 2
Dziękuję serdecznie za tak szybką odpowiedź. Na pewno zastosuję się do Waszych.
Daniel 20:55, 20 paź 2013


Dołączył: 13 paź 2013
Posty: 4
Gardenarium napisał(a)
Mospilan Confidor na licinka

http://www.ogrodowisko.pl/watek/843-licinek-jalowcowiaczek

Fytoftoroza - Previcur, Polyversum WP, Dithane lub Penncozeb, Sarfun 500 SC lub TopsiniM 70 WP
Ślicznie dziękuję za odpowiedź
Werbena 20:06, 11 lis 2013

Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 18


Witam serdecznie
może ktoś z Państwa potrafi mi pomóc. Oto co zobaczyłam na moim żywotniku. Co to może być?
Gardenarium 19:42, 13 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zdjęcie jest bardzo słabej jakości, trudno zgadywać, czy to jest coś takiego?





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Werbena 20:40, 14 lis 2013

Dołączył: 11 lis 2013
Posty: 18
Wydaje mi się, że wygląda inaczej. Niestety zdjęcie będę mogła zrobić dopiero za dwa tygodnie - ogród mam dość daleko od domu. Ale dziękuję za szybką reakcję
pozdrawiam
Ania
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies