Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Sebek 10:45, 06 lip 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Kasiu zobacz stronę wcześniej czy nie masz tego samego...
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Jagodaa 23:37, 06 sie 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Myślałam, że w inny sposób rozpocznę pisanie na Forum, ale niestety potrzebuję pilnie pomocy. W tym roku zauważyłam na moich żywotnikach szmaragd okropne zmiany, wcześnij nic takiego nie pojawiało się. gółwnie w dolnej części pędy zamierają, robią się brązowe, na niektórych pojawiają się takie rdzawe plamy gdzieś w środku, pojedyńczo lub na całej roślinie. Poza tym zauważyłam też, że niektóre gałązki mają igły na końcówkach jakby przez cos zjedzone , jest taki ciemniejszy, grubszy punkt, pusty, jakby część wypadła z gałazki. Zauważyłam to dziś dopiero podczas polecanego tu "czesania". Część krzewów już oczyściłam. Nie było to łatwe, bo musiałam się wcisnąć między nie a siatke W tym upale dzisiejszym osiadł na mnie chyba z krzaków cały kurz z Huty katowice wyglądałam jak kominiarz, zebrałam cały worek, taki do segregacji śmieci suchych pędów, wyżywiłam setki komarów, a póżniej uwędziłam się nad ogniskiem z tych suszków. Zauważyłam też, że czasem bardzo łatwo można było przez nawet niezbyt mocne pociągnięcie oderwać na oko całkiem zdrowy, zieloniutki kawałek gałązki.

Jestem załamana wyglądem roślin, przejrzałam wiele informacji na temat chorób powodujących takie objawy, ale w sumie to nie jestem pewna co zrobić. Czy potrzebny jest oprysk i jaki jeśli tak.

Dodam, że podobnie dzieje mi się z pięknym jałowcem i już cała jestem zestresowana, że nie będzie się dało nic zaradzić pomocy!

oj to trawsko, wszedzie wlezie, nawet na zdjęcie




przepraszam, wiem, że to nie o jałowcach, ale wklejam zdjęcie dla lepszego rozpozania problemu


____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Sebek 21:26, 09 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Co do jałowców - teraz rozpoczął się "sezon" na ich sypanie - moje stare wyglądają tak samo i nic nie możemy zrobić - one tak mają...

Te szmaragdy mnie niepokoją...Skoro są pogryzione to może spryskaj je uniwersalnym Polysectem na owady.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Jagodaa 00:06, 10 sie 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Hej Sebek,
Dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że uporam się wkrótce z oczyszczaniem roślin z tych suchych gałązek i wtedy je spryskam.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Gardenarium 20:48, 02 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jagodaa napisał(a)


Jestem załamana wyglądem roślin, przejrzałam wiele informacji na temat chorób powodujących takie objawy, ale w sumie to nie jestem pewna co zrobić. Czy potrzebny jest oprysk i jaki jeśli tak.





Czy nic ich tutaj nie zacieniało? Może cos tu stało, jakieś deski itp.?

Może one mają za sucho generalnie, albo psy leją w korzenie z tej strony?

Poobcinaj koniecznie. Oczyśc i pokaż co dzieje się dalej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagodaa 21:32, 02 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Danusiu, właśnie z tej strony rośliny mają przewiew i dostęp światła, nic tam ich nigdy nie zastawiało. Od drugiej strony tak, bo zbyt ciasno sadziłam wszystko... Moja psina ma raczej ubikację w innej części, więc chyba to nie to . Wpadłam w panikę, bo wcześniej zawsze były idealnie zdrowe... Jutro sprawdzę, co dzieje się po czyszczeniu. Najgorsze jednak jest to, że Danicę oczyściłam dokładnie, a ona dalej podsycha mocno od dołu.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Gardenarium 21:59, 02 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pogrzeb w ziemi i zobacz jak głęboko ma sucho, albo na odwrót. Najpierw to trzeba sprawdzić. Gołą ręką odgrzeb i zobacz wilgotność bryły korzeniowej/
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagodaa 22:37, 02 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Dobrze, jutro pokopię głębiej. Dziś (!!!) przesadzałam małą bylinę i się zdziwiłam, że ziemia taka sucha całkiem jest, ale to tylko na głębokości ok 15cm.

(To jest nałóg! jak tylko wychodzę do ogródka, zawsze coś muszę dziabnąć świątek, piątek czy niedziela...)
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Jagodaa 20:17, 12 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Dopiero dziś docieram z odpowiedzą. Sucho mają strasznie, wczoraj dokopałam się do ok 30cm i ziemia ciągle się osypuje. Dziś popadało wreszcie, więc liczę, że korzenie dostały trochę wody. Nie jestem pewna, czy zbadałam to co trzeba było

W sobotę cały dzień (do zmroku) spędziłam na ich czyszczeniu, ale nie udało mi się wszystkiego jeszcze wyciągnąć. Wyglądają dużo lepiej, będę obserwować, czy coś się dzieje dalej niedobrego, teraz będzie to widać, gdy nie ma starych suszków.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
Gardenarium 09:00, 18 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może bym poradziła, żeby położyć węża z końcówką i ustawić leciutko, żeby się sączyło, a ziemię jakoś tak ograbić, żeby woda nie spływała gdzieś na boki, zawsze coś korzenie dostaną.
One chyba rosną na górce i woda dodatkowo odpływa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies