Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

LIDKA 22:09, 26 sty 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7066
Mnie też dopisz do opcji za nierobieniem wąskich rabat. Ja te naukę przeszłam boleśnie. Zrobiłam bukową na 1 metr choć mi tu dziewczyny mówiły ale byłam "mądrzejsza". Za rok poprawiłam przy robieniu trawnika na 2m. ale nadal to bardzo wąsko.
i już nie poprawię bo mam obrzeżą na betonie i nawodnienie trzeba by przekładać. W chwili obecnej zdrowia na ewentualne poszerzanie. Przydałoby się jeszcze conajmniej metr na tej rabacie.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Rojodziejowa 13:16, 27 sty 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8440
Patrycja, za Twoim poleceniem kupiłam Costoluto Najśmieszniejsze to było, jak podałam odmianę. Kobiety się po sobie popatrzyły. Jedna mówi „pierwsze słyszę”, druga „czekaj… coś mi to mówi” i bierze z półki i pokazuje drugiej. „Aaaa to żebrowany! To jakby mi tak Pani powiedziała, to bym wiedziała! Tak samo jako sakiewkowy, też fajny mięsisty” i tym samym wzięłam też Or Pera d’Abruzzo

Ja z tych co mają wąskie rabaty, ale celowo obrzeży nie robię, żeby można je było bezboleśnie przesunąć.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
anuska2507 17:42, 27 sty 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Dziękuję za porady i pomysły. A najbardziej anuska2507 za to, żeby zacząć od przygotowania gleby (podrzuciłaś 2 wątki ogrodowe z kopalnią wiedzy).

Nie ma sprawy, też z tej wiedzy korzystałam jesteś na etapie, w którym najłatwiej się o to zatroszczyć. Pewnie trafiłaś już na takie rady w tych wątkach, ale na wszelki wypadek polecę rozejrzeć się po okolicy za miejską kompostownią, w której będziesz mogła kupić kompost.

Całe podsumowanie bardzo w punkt Zrobienie przechowalnika-rozmnażalnika też bardzo polecam. Szczególnie łatwo rozmnażają się rozchodniki - wtykasz gałązkę do ziemi i jest duża szansa, że się ukorzeni. Z traw na pewno sesleria jesienna, miskanty. Na dzieleniu traw i bylin można sporo zaoszczędzić. Możesz też spróbować ukorzeniać gałązki hortensji bukietowych i innych krzewów.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Patrycja_KG_Lu 20:05, 27 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Rojodziejowa zerknij na ten artykuł ——> Pomidorowe oczko - 21 odmian. Tam masz opis pomidorów wraz z ich zdjęciami po przekrojeniu. Są też opisy obu Costoluto (di Parma, Fiorentino).
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Rojodziejowa 20:31, 27 sty 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8440
W tym roku już zamykam listę odmian Ale na przyszły będę pewnie próbować następnych.
Jedną odmianę mam z USA - Cherokee Purple, dwie te, o których pisałam Costoluto Fiorentino i jeszcze Or Pera d’Abruzzo (na FB znalazłam pochlebne opinie), Sam Marzano 3 i White Beefsteak (te dwa z polecenia Karoli - daredevil).
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Patrycja_KG_Lu 21:12, 27 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
PODSUMOWANIE - GLEBA

Po przeanalizowaniu wątku Motylogrod oraz paru wątków tematycznych o glebie, a także artykułów założycielki forum (Artykuł nr 298 - Trawnik z siewu krok po kroku, Artykuł nr 300 - Przygotowanie gleby pod ogród i inne) wychodzi na to, że na glebie gliniastej po budowie, wymagającej rozluźnienia struktury wykonujemy po kolei:

1. Sprzątamy.
2. Odchwaszczamy (mechanicznie, warto próbować bez herbicydów w miarę możliwości, Danusia sugeruje oprysk stężonym mocznikiem).
3. Wykonać próbę z dołkiem (znalazłam ją opisaną w jednej z książek ogrodniczych, które mam). Po uzyskaniu wyników - w miejscach, które tego wymagają wykonujemy drenaż. Jeśli nie ma wystarczającego budżetu to chociaż podwyższone rabaty i odpowiednie spadki.
4. Wykonać badanie gleby lub chociaż pomiar pH kwasomierzem z płynem Helliga.
5. Przekopujemy widłami amerykańskimi z piachem w celu rozluźnienia struktury (ok. 4 cm piasku, przyjmując gęstość nasypową 1,7 tony/m3 wychodzi mi 6,8 tony piachu na 100m2 ogrodu) przy okazji wybierając korzenie chwastów. Kopać na głębokość min. długości zębów wideł.
6. Przekopujemy ponownie z mączką bazaltową lub granitową (granitowa zawiera w porównaniu do bazaltowej stosunkowo mało wapnia i magnezu, jest lepsza do kwaśnolubnych) i oczyszczamy jeśli tego ziemia wymaga. Mączka ok. 15 kg/100m2.
7. Przekopujemy z kompostem (ile wejdzie, ile uda się zdobyć) i obornikiem (idealnie 25-35 kg/m2, Ela dawała 4-8kg/m2), głębokość max. 20 cm. Podobno najlepszy owczy, potem koński jest w rankingu.
8. Tam gdzie ma być trawnik posypujemy dolomitem (ilości nie podano), a tam gdzie rabaty dodajemy przekompostowaną korę frakcji 40-60 mm. Jeśli nie jest przekompostowana to kompostujemy sami używając 5% roztworu mocznika lub poprzez zalewanie gnojówkami.

*** Wg. Toszki można też od razu przekopać ze wszystkimi „dobrociami”, nie dzielić tego na części.
***** Zalecano też wielokrotnie zasianie poplonu, tylko na którym etapie?

Czy do powyższego dodalibyście coś? Czy jakiś etap można sobie uprościć - mam na myśli wynajęcie np. na dobę glebogryzarki separacyjnej lub innego sprzętu? Toszka sugeruje zrobić wszystko ręcznie, bo żadna maszyna tak dokładnie i głęboko tego nie zrobi, jednakże przy większym metrażu może to być ciężkie do wykonania. W artykule Danusi używają bron i glebogryzarki przygotowując glebę u klientów.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 21:18, 27 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Anuska2507 Dzięki. Szukałam już nawet wstępnie. Na stronie lokalnej kompostowni widzę, że kiedyś sprzedawali, ale na razie mają komunikat o wstrzymaniu sprzedaży zadzwonię i zapytam. Na popularnej stronie zakupowej Al.....o cena za kompost jest zatrważająca! Macie jakieś polecenia kompostowni - Lublin i okolice?

Obornik - mam w okolicy 2 stadniny. Nie byłam jeszcze, ale sąsiedzi mówią, że nie ma problemu z dostaniem "produktu". Czy można świeży użyć pod trawnik i rabaty? Trzy rabaty, które planuje zrobić na wiosnę dostaną granulowany.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
anuska2507 23:39, 27 sty 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
We Wrocławiu sprzedawali w zeszłym roku po 80 zł za tonę plus własny transport. To tak dla porównania. I też nie zawsze jest dostępny w sprzedaży.
Jak masz stadninę w okolicy to idealnie
Nie jestem pewna na 100%, czy taki świeży obornik można dać, ale granulowany do polepszenia struktury gleby raczej nie jest polecany, on jest raczej do nawożenia. Ja bym chyba dała świeży i zaczekała z miesiąc z sadzeniem. U siebie brałam obornik bydlęcy w lutym, wiosną dałam go na rabaty i do warzywnika i od razu sadziłam i siałam. Ale obornik był już przekompostowany przez jakiś czas u rolnika, a nie świeży.

A co do kolejności działań, to można najpierw ręcznie oczyścić ziemię z kamieni (ja mam ich dużo, więc też polecam ręczne kopanie), chwastów (zwłaszcza perzu). Po tym posiać poplon. A potem przekopać go glebogryzarką razem z obornikiem i innymi dodatkami.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Patrycja_KG_Lu 01:03, 28 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Ania co sugerujesz na pierwszy poplon i kiedy najwcześniej można siać?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
ewsyg 11:39, 28 sty 2023


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Witaj Patrycjo.

Fajnie będzie podpatrywać powstający od zera ogród. Masz bardzo ładna i nowoczesną bryłę domu. Ja po zakupie działki od razu zaczęłam tworzyć ogród i stopniowo powstawał dom. Trochę to trwało, nie bardzo nm się spieszyło. W tym roku mamy się przeprowadzić i ogród już prawie jest ukończony, teraz tylko pozostało go dopieścić. Podoba mi tonacja barw jaką wybrałaś, to moja ulubiona. Jeżeli chodzi o drzewa iglaste to mam jodłę koreańska i ona rośnie powoli. Posadziłam też dwie sosny i świrka niebieskiego, odmiany które rosną powoli. Jak zrobią się duże to posłużą jako drzewka bożonarodzeniowe. Też uważam, że najlepsza z truskawek jest stara odmiana Senga Sengana. Gratuluję nowego członka rodziny Masz imponując ilość nasion.
Moim zdaniem najlepsza n poplon jest gorczyca. Ja ją stosowałam. Możesz zrobić mieszankę. Łubin jest bardziej mięsisty, ma więcej masy zielonej, facelia błękitna obłędnie kwitnie.

Pozdrawiam Ewa
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies