Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

bialydomek 13:45, 07 lut 2023


Dołączył: 16 sie 2017
Posty: 188
hej...przeczytałam od początku, tylko 9stron wiec poszło szybko...
też mam glinę, ja przywoziłam 2 albo i 3 wywrotki piasku, zółtego- najtańszego-
stwierdziłam że lepsze to niż nic, albo sama zbita zlepiona gleba, dodawałam mieszając / przerzucając/ pod hortensje/ a przy warzywniku, i potem w każdy dołek przy sadzeniu drzew owocowych 2-3 łopaty piachu, taczke kompostu i jak było miejsce to ostatnie kilka łopat tego gliniastego które wykopałam- po kopaniu jest już ta ziemia trochę luźniejsza, pozatym mieszałam troche z tym co czarnym złotem i zółtym piaskiem,

teraz po tylu latach, mam kompostownik i dzdzownice wiec pod sam warzywnik, kwiaty kopie kazdego roku po kilka taczek bio i nawoże, a to co w ciągu roku wypiele - wszystko- całe badylka ląduje na drugą strone świeżego BIO, z kuchni oczywiście też ogromne ilości lądują na tej hałdzie, łącznie z wodą np. po myciu owoców, warzyw, etc = ważne jest to szczególne latem jak nie pada, bo wtedy muszę trochę wody tam dostarczyć! no i celuloza we wszelkiej postaci,
ROBACZKI moje mają się wspaniale, żyją, mnożą się i dostarczają pulchnej odżywczej/ pożywnej czarnej mieszanki..
Patrycja_KG_Lu 13:05, 08 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Zostawiam tutaj linka, żeby nie zaginął.

http://podmiejskiogrodek.pl/2020/03/21/jak-przygotowac-ziemie-w-ogrodzie/
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
LIDKA 19:24, 08 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7310
Asia Makadamia tu wątek miała.

A cała nauka o przygotowaniu gleby bierze się od Toszki.
Toszka pojawiała się w różnych wątkach i prawiła o ziemi. Tak umiała te wiedzę przekazać że ogrodniczki słuchały.
Raz nawet jedna Ania 2 razy te same cisy sadziła po opinii Toszki że ziemia nieprzygotowana.
Do dziś się zastanawiam jaki zawód miała Toszka w realu bo jej wiedza ogrodniczo-rolniczo-przyrodnicza była ogromna.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Patrycja_KG_Lu 20:33, 09 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Miałam sobie kupić taki regał na własne rozsady, ale przypomniało mi się, że mąż kupił dwa do garażu, a ich nie używa. Ba! Nawet ich nie złożył, nowiutkie w folii zapakowane. Zabrałam sobie jedną sztukę bez protestu z jego strony. Może to co planuje się zmieści. W następnych dniach zamówię ziemię do rozsad i pikowania, bo goni mnie termin wysiewu papryk.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
anuska2507 20:45, 09 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Regał - super sprawa. Mi brakuje miejsca do wysiewów.
Już siejesz papryki? Jak je będziesz trzymać do wiosny? W domu czy w jakimś foliaku?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Patrycja_KG_Lu 21:18, 09 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
W 2022 r. miałam przerwę. Natomiast w


2021 i 2020 trzymałam rozsady w pracy na parapetach. W tym roku z okazji urlopu rodzicielskiego zamierzam wykorzystać własne duże okna (mam takie od podłogi do 220-240 cm). Niestety mam tylko do wyboru wschód lub zachód. Południowe jest jedno i to w kuchni. Zachodnie też nie najlepsze, bo dostęp ma koci osobnik. Dlatego chyba ustawie regał w pokoju gościnnym od wschodu i zmniejszę temperaturę później. Tunel foliowy na ten sezon w planach. Dodany do koszyka. Później być może do niego pójdą rozsady.

Znalazłam notatkę z 2021 r., że wtedy siałam papryki 25 i 28 lutego. Sprawdzę kalendarz biodynamiczny na ten rok i zdecyduje, ale muszę się przygotować, żeby sprawnie poszło. Nasiona mam, doniczki też. Brakuje tylko ziemi i opryskiwacza, żeby nie podlewać konewką. Lubiłam mój rozpylacz ciśnieniowy, ale mąż mi go użył do budowlanych rzeczy i uległ zniszczeniu (wymieszał w nim klej do tapet, bo nie miał w czym )

Fotki z 2021 r. Rozsady ściągnięte z parapetów do podlania i przekręcenia.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Rojodziejowa 21:40, 09 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8661
Takie regały idealne A jakie piękne rozsady!

Mam dwa kalendarze biodynamiczne (jeden kupiony w niewiedzy, a drugi polecany przez Bellingham i Naliwajka). Niby to podejście kwazinaukowe, a trochę czary mary. Ale skoro tylu ogrodników z tego korzysta, to stwierdziłam, że spróbuję
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
LIDKA 21:55, 09 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7310
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Miałam sobie kupić taki regał na własne rozsady, ale przypomniało mi się, że mąż kupił dwa do garażu, a ich nie używa. Ba! Nawet ich nie złożył, nowiutkie w folii zapakowane. Zabrałam sobie jedną sztukę bez protestu z jego strony. Może to co planuje się zmieści. W następnych dniach zamówię ziemię do rozsad i pikowania, bo goni mnie termin wysiewu papryk.


Ziemie do wysiewu widzialam w lidlu. Może masz gdzieś niedaleko.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
anuska2507 22:06, 09 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2571
Ja się nie znam na tym kalendarzu biodynamicznym. W rolniczej gazecie widywałam tylko księżycowe, ale nigdy się do nich nie stosowałam, chociaż może to błąd
Jak pod koniec lutego siałaś, to jeszcze trochę czasu jest.
U mnie ewentualna rozsada wyląduje w pokoju córki albo na blacie w kuchni. Ja znowu muszę uważać, żeby dziecię nie dobrało się do sadzonek, więc chyba jedyny słoneczny parapet mi odpada :/
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
bialydomek 09:17, 10 lut 2023


Dołączył: 16 sie 2017
Posty: 188
o tutaj macie kalendarz, ja korzystam z tego od kilku lat,
nawet dentyste i fryzjera sprawdzam czy mogę

https://www.rytmnatury.pl/kalendarz-biodynamiczny

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies