Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

anuska2507 11:49, 28 sty 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Ewa pewnie poleciła ci sprawdzone poplony. Ja siałam to co miałam pod ręką, czyli rzepak.

Tutaj znalazłam ściągę roślin na poplon z terminami siewu i z informacją, czy można zostawić je na zimę.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Patrycja_KG_Lu 12:36, 28 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Dziękuję Ewo za odwiedziny i rady.

Ania, ta tabelka z terminami siewu poplonu to właśnie to co było mi potrzebne. Dziękuję.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Gruszka_na_w... 13:26, 28 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Przy tej powierzchni działki raczej trzeba sobie odpuścić ręczne kopanie. Zniszczycie sobie stawy kolanowe i łokciowe. Nie ma sensu za młodu popadać w inwalidztwo na własne życzenie.

Moje sugestie pewnie Ci się nie spodobają.
Odłożyłabym nasadzenia roślinne o jeden sezon po to, aby przygotować należycie ogród na ich przyjęcie. W dłuższej perspektywie to się opłaci.
Wiosną można by nawieźć na działkę obornik, piasek i mączkę bazaltową. Poprosić kogoś z pługiem o przeoranie i zbronowanie. Po zbronowaniu można wysiać zielony nawóz. Żeby nie pójść z torbami, to najlepiej wybrać najtańszą opcję, czyli gorczycę i żyto. Nasiona facelii są bardzo drogie, a będziesz ich potrzebowała sporo. Gdzieś koło lipca/sierpnia trzeba ten poplon ściąć i wymieszać z glebą. Można to zrobić glebogryzarką. W okolicach września można pomyśleć o założeniu trawnika i wytyczeniu rabat. To będzie dobra pora na sadzenie drzew i krzewów. Byliny i trawy najlepiej będzie wsadzić w kolejnym sezonie. Obornik w glebie i poplon będą już rozłożone. Ziemia się uleży.
Pewnie nie uda Ci się obsadzić całości od razu. Wtedy warto ponakrywać rabaty czarną materią. Przyszpilić ją, aby nie fruwała. Zapobiegnie to wysiewowi chwastów i ich wyrastaniu.

Dobrze przygotowana gleba to podstawa odpowiedniej kondycji, zdrowotności i tempa wzrostu roślin. Pójście na skróty prędzej czy później się mści. Rozumiem chęć jak najszybszego cieszenia się ogrodem, ale warto związane z tym emocje schłodzić.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
ewsyg 13:35, 28 sty 2023


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Też tak uważam jak Hania. Ja co prawda przekopywałam wszystko ręcznie, ale mam małą działkę i roiłam to etapami.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Patrycja_KG_Lu 14:00, 28 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Haniu, dziękuje za poświęcony czas na tak długi wpis. W tym roku nie nastawiam się na sadzenie roślin ozdobnych. Zależy mi tylko na części warzywnej na końcu (w czerwonej ramce).


Natomiast przy samym domu z przodu mam wyznaczone miejsca na 3 rabaty. Dwa prostokąty w wymiarach 70x850 cm po obu stronach ścieżki do domu i jedną w formie trójkąta pod oknem kuchennym. Wydaje mi się, że je mogłabym przygotować do sadzenia na wiosnę tak?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Gruszka_na_w... 14:43, 28 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
W tych miejscach przy domu ziemia jest z reguły najbardziej zdewastowana po pracach budowlanych. Tak przynajmniej było u mnie. Samochody dostawcze ubiły tak glebę, że na głębokości 30 cm była już martwica spowodowana brakiem tlenu. Często budowlańcy, pod nieobecność inwestorów wylewają/wysypują tam resztki cementu, zapraw i betonu. Obornik musi się rozłożyć. Inaczej popali korzenie roślin. Glebę możesz sobie przygotować, ale sadzenia roślin odradzam.
Przy montażu krawędzi bloczków (tych przy chodniku i tych wyznaczających rabaty)stosuje się zaprawę cementową. Niektórzy budowlańcy dają jej sporo. Może być problem z sadzeniem roślin w pobliżu tych krawędzi. Sprawdź to sobie na żywo odgrzebując ziemię przy krawężniku.

Edit: Na tych niewielkich rabatkach z przodu (jeśli chcesz mieć rabaty na szybko) najlepiej byłoby wybrać tę pobudowlaną "ziemię" i w jej miejsce wsypanie kompostu. Używam cudzysłowu, bo to coś nie ma żadnych składników pokarmowych zdolnych wyżywić rośliny.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:44, 28 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Czy całość warzywnika była już użytkowana w poprzednim sezonie?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Patrycja_KG_Lu 16:19, 28 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Cała działka była przed zakupem polem uprawnym (ostatnio uprawiana w 2019 roku gorczyca). Tylna część działki (powierzchnia ok.26x21 metrów) była od 2020 sukcesywnie przeznaczana pod drzewka i krzewy owocowe oraz warzywa. Rolnik zaorał ją, a potem była wyzrębkowana bez ponownego przekopywania (no-dig). Niestety w miejscach gdzie nie było nic uprawiane i była za cienka warstwa chwasty przeszły.

Głównym problemem tam jest perz, nawłoć, osty, skrzyp, komosa biała i inne jeszcze nie rozpoznane przez mnie.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 16:24, 28 sty 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Mam też z tylu działki do rozdysponowania wywrotkę piachu, ziemi jak to Danusia mówi spod kartofliska oraz wywrotkę takiej trochę lepszej - czarnej.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
LIDKA 16:35, 28 sty 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7074
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
PODSUMOWANIE - GLEBA

Po przeanalizowaniu wątku Motylogrod oraz paru wątków tematycznych o glebie, a także artykułów założycielki forum (Artykuł nr 298 - Trawnik z siewu krok po kroku, Artykuł nr 300 - Przygotowanie gleby pod ogród i inne) wychodzi na to, że na glebie gliniastej po budowie, wymagającej rozluźnienia struktury wykonujemy po kolei:

1. Sprzątamy.
2. Odchwaszczamy (mechanicznie, warto próbować bez herbicydów w miarę możliwości, Danusia sugeruje oprysk stężonym mocznikiem).
3. Wykonać próbę z dołkiem (znalazłam ją opisaną w jednej z książek ogrodniczych, które mam). Po uzyskaniu wyników - w miejscach, które tego wymagają wykonujemy drenaż. Jeśli nie ma wystarczającego budżetu to chociaż podwyższone rabaty i odpowiednie spadki.
4. Wykonać badanie gleby lub chociaż pomiar pH kwasomierzem z płynem Helliga.
5. Przekopujemy widłami amerykańskimi z piachem w celu rozluźnienia struktury (ok. 4 cm piasku, przyjmując gęstość nasypową 1,7 tony/m3 wychodzi mi 6,8 tony piachu na 100m2 ogrodu) przy okazji wybierając korzenie chwastów. Kopać na głębokość min. długości zębów wideł.
6. Przekopujemy ponownie z mączką bazaltową lub granitową (granitowa zawiera w porównaniu do bazaltowej stosunkowo mało wapnia i magnezu, jest lepsza do kwaśnolubnych) i oczyszczamy jeśli tego ziemia wymaga. Mączka ok. 15 kg/100m2.
7. Przekopujemy z kompostem (ile wejdzie, ile uda się zdobyć) i obornikiem (idealnie 25-35 kg/m2, Ela dawała 4-8kg/m2), głębokość max. 20 cm. Podobno najlepszy owczy, potem koński jest w rankingu.
8. Tam gdzie ma być trawnik posypujemy dolomitem (ilości nie podano), a tam gdzie rabaty dodajemy przekompostowaną korę frakcji 40-60 mm. Jeśli nie jest przekompostowana to kompostujemy sami używając 5% roztworu mocznika lub poprzez zalewanie gnojówkami.

*** Wg. Toszki można też od razu przekopać ze wszystkimi „dobrociami”, nie dzielić tego na części.
***** Zalecano też wielokrotnie zasianie poplonu, tylko na którym etapie?

Czy do powyższego dodalibyście coś? Czy jakiś etap można sobie uprościć - mam na myśli wynajęcie np. na dobę glebogryzarki separacyjnej lub innego sprzętu? Toszka sugeruje zrobić wszystko ręcznie, bo żadna maszyna tak dokładnie i głęboko tego nie zrobi, jednakże przy większym metrażu może to być ciężkie do wykonania. W artykule Danusi używają bron i glebogryzarki przygotowując glebę u klientów.



Do gliny ja bym piachu nie dawała i nie daje. Glina potrzebuje próchnicy w każdej postaci i ilości. To żyzna ziemia tylko zbita. Daj mączki , obornika ,kompostu. I kory tam gdzie rabaty.
Rabaty wyniesione też niekonieczne. Chyba że mieszkasz na baardzo mokrym terenie.

Ściółkowane grubo rabaty dobrze na glinie trzymaja wilgoć. Podlewam tylko tuje, i młode rośliny świeżo sadzone. Nawet hortki świetnie dają radę bez podlewania.

Co do glebogryzarki. Jak masz perz i ona go potnie to wyjdzie sto razy więcej. Pryskać lub wykopać trzeba ręcznie. Na Twojej powierzchni bym nie kopała. Odechce Ci się ogrodu.



____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies