Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

ilkaZ 08:37, 21 sty 2020


Dołączył: 16 wrz 2018
Posty: 8
Toszka,

... z tego co napisałeś to już dużym chemikiem

Dziękuję za bardzo dokładne opisanie procesu i porady, ale chyba na razie sobie podaruje te niebieskie hortensje...
byle je teraz odratowac

Polecasz jakiś miernik do zbadania ph gleby?
____________________
ilkaZ
Toszka 08:37, 21 sty 2020


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wystarczy płyn Helliga za kilkanaście złotych.
I spróbujcie mocno zlać ziemię, by wypłukać siarczan i nawozy. A potem polecam nawóz do niebieskich hortensji.
Przy wyższym ciut ph, hortki złapią fioletowy kolor. Też śliczny
Najważniejsze to się nie poddawać, a tę przygodę wpisać do pamiętnika i traktować jako nowe doświadczenie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ilkaZ 08:37, 21 sty 2020


Dołączył: 16 wrz 2018
Posty: 8
Dziękuję za rady i pomoc

Dobra lekcja na resztę ogrodowej przygody
____________________
ilkaZ
domiiiniika 08:37, 21 sty 2020

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 13
czy da się przedłużyć "życie" hortensji ? tak aby miała jeszcze kwiaty we wrześniu?
Zgr 21:04, 08 maj 2020

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Proszę o pomoc, czy to grzyb czy jakieś niedobory?
Strong Anabelle, posadzone rok temu.
Zgr 06:34, 10 maj 2020

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
Czy możliwe że mają za dużo wody? Nie pasuje mi to do żadnej z chorób. Rok temu po posadzeniu było identycznie, zaczęło się takimi nalotami, potem doszła plamistość. Zakwitł tylko jeden krzaczek, jeden padł całkowicie, drugi ledwo odratowałem.
Zuz 16:10, 21 maj 2020


Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 10
Witam wszystkich. To mój pierwszy post i jeszcze nie zdążyłam się przywitać należycie jednak bardzo mnie martwi hortensja. A w zasadzie dwie. Posadzone na początku maja w ładnym dzień. Po posadzeniu zaczęły marniec. Niestety nie wiem co może im dolegac. Przymrozki które były czy nadmiar słońca bo są od strony południowej czy może nadmiar kompostu czy szara plesn? Kiepski drenaż? Chcialabym pomoc im ale nie wiem jak zacząć? Dodam ze jest trochę wietrznie w miejscu gdzie zostały posadzone ale umiarkowanie.
____________________
Odkrywam w sobie duszę ogrodniczki :)
hankaandrus_44 16:33, 21 maj 2020


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7164
Widać, że to hortensja ogrodowa, na dodatek przyspieszana do kwitnienia. Normalnie one kwitną dopiero w lipcu, sierpniu.
Prosto ze szklarni trafiła na niezbyt sprzyjające warunki. W takim stadium, to tylko czekać na rozwój pędów z uśpionych oczek. A teraz , cóż. Poobcinać zwarzone liście, zostawiając kawałek zielonego. Przykryć agrowłókniną, i czekać na rozwój sytuacji. Oczywiście podlewać. Nie nawozić, one były mocno karmione, żeby tak zakwitły. Powinna się odbudować. Ja ogrodowe hortensje sadzę w cienistym miejscu, osłoniętym od wiatru. Wtedy jest szansa, że się uda. Ale tegoroczna wiosna kapryśna jest. Termometr musi być na podorędziu.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Zuz 17:17, 21 maj 2020


Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 10
Dziękuję za odpowedź. My w Szkocji jesteśmy - tu nie ma dużych skoków temperatur dobowych.
Czyli co najbardziej im mogło zaszkodzić? Powinnam je przesadzić (to 2 szt obok siebie) w mniej wietrzne i bardziej zacienione mijsce? Jest taka możliwość jeśli czułyby się tam lepiej. Mogę też je do donic wsadzić dla podkurowania i ustawić gdzie im będzie najlepiej i może zrobić im lepszy drenaż?
Moja obawa czy to nie choroba która mogłaby przejść na inne rośliny w pobliżu (liguster i jodłę).
____________________
Odkrywam w sobie duszę ogrodniczki :)
Zgr 02:47, 22 maj 2020

Dołączył: 03 lip 2019
Posty: 116
To ja ponowię moje pytanie 3 posty powyżej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies