Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Mazan 11:25, 24 lip 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sarenka

Myślę, że lubisz dużo dodatkowych zajęć. Wywar - obojętnie w jakim stężeniu - jeśli będzie 1:1 z wodą nigdy nie będzie zbyt silny, a sporządzony z niewielką ilością kwasku cytrynowego /jak w kuchni/ wydobędzie niemal wszystkie składniki w postaci chelatu. Podałem te rośliny na wywar/herbatkę/ tylko dlatego, że ich działanie jest także biobójcze, nie tylko uzupełniające niedobory mikroskładników.
Zakwaszać musisz interwencyjnie,obniżanie pH siarką przeprowadź jesienią - przełom września/października, aby roślina mogła pobrać wiosną wszelkie dobro, którym ją uraczyłaś. Zakwaszanie interwencyjne nie może być jednorazowe dużą ilością cieczy, gdyż zmiana odczynu spowoduje szok.

Piszę skrótowo myśląc, że wiesz jak to zrobić.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
sarenka 13:06, 24 lip 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Mazan napisał(a)
Sarenka

Myślę, że lubisz dużo dodatkowych zajęć. Wywar - obojętnie w jakim stężeniu - jeśli będzie 1:1 z wodą nigdy nie będzie zbyt silny, a sporządzony z niewielką ilością kwasku cytrynowego /jak w kuchni/ wydobędzie niemal wszystkie składniki w postaci chelatu. Podałem te rośliny na wywar/herbatkę/ tylko dlatego, że ich działanie jest także biobójcze, nie tylko uzupełniające niedobory mikroskładników.
Zakwaszać musisz interwencyjnie,obniżanie pH siarką przeprowadź jesienią - przełom września/października, aby roślina mogła pobrać wiosną wszelkie dobro, którym ją uraczyłaś. Zakwaszanie interwencyjne nie może być jednorazowe dużą ilością cieczy, gdyż zmiana odczynu spowoduje szok.

Piszę skrótowo myśląc, że wiesz jak to zrobić.



Pozdrawiam


Szczerze, to mam ochotę zostawić je i czekać czy przeżyją czy pójdą do wywalenia. Jak Annabelle dają sobie radę tak te szwankują. Wszystko co związane z chemią rolna od zawsze jest moja piętą achillesową
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 11:00, 25 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
sarenka napisał(a)
Trochę poczytałam i zastanawiam się czy kupić chełst Fe ( EDTA) i nim zrobić dolistny oprysk oraz żeby kupić coś do zakwaszenia gleby wokół.

Mazan, co o tym sądzisz?


Chelat żelaza działa natychmiast, krótkotrwale i jest bardzo toksyczny dla roślin.
Trzeba go ostrożnie dawkować. Podobnie z siarczanami, które przy ph powyżej 6 stają się toksyczne, a na pewno nie wchodzą w reakcję chemiczną z glebą.
Ocet obniży ph także natychmiast, ale także krótko i nie jest obojętny dla rosliny. To wszystko półśrodki. Ryzyko jest duże. Jesli już stosować ocet, to na pewno nie spirytusowy, a jabłkowy, domowej roboty. Ja jednak octu bym nikomu nie polecała...
Bez poprawy podłoża, z dodatkiem siarki i materiału kwaśnego (ziemia liściowa, kora, igły etc) problem będzie stale powracał. Cudów nie ma. Tu żadne nawozy nie pomogą, bo to jak podawanie kroplówek choremu bez karmienia go.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 11:30, 25 lip 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka napisał(a)


Chelat żelaza działa natychmiast, krótkotrwale i jest bardzo toksyczny dla roślin.
Trzeba go ostrożnie dawkować. Podobnie z siarczanami, które przy ph powyżej 6 stają się toksyczne, a na pewno nie wchodzą w reakcję chemiczną z glebą.
Ocet obniży ph także natychmiast, ale także krótko i nie jest obojętny dla rosliny. To wszystko półśrodki. Ryzyko jest duże. Jesli już stosować ocet, to na pewno nie spirytusowy, a jabłkowy, domowej roboty. Ja jednak octu bym nikomu nie polecała...
Bez poprawy podłoża, z dodatkiem siarki i materiału kwaśnego (ziemia liściowa, kora, igły etc) problem będzie stale powracał. Cudów nie ma. Tu żadne nawozy nie pomogą, bo to jak podawanie kroplówek choremu bez karmienia go.


Toszka, to jest ziemia przygotowana poprzez dodanie: siarki, kory, kompostu,obronika,mączki bazaltowej ( bo granitowa wtedy nie był dostępna).
W innym miejscu mam limelight i są w lepszym stanie, może one muszą się tu zaaklimatyzować
____________________
Magda W samym sloncu
Toszka 12:02, 25 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nizaprzeczalnie przesadzenie roślin uwstecznia je o rok. Dodatek siarki zacznie działać najwczesniej po 6 miesiącach... i to pod warunkiem prawidłowego wyliczenia dawki siarki do macierzystego ph ziemi.
Moja Droga, ja też z chemii byłam noga...ale własny ogródek magicznie wymusza i motywuje do douczenia się
Czego Tobie i sobie z całego serca życzę
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 13:37, 25 lip 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Toszka napisał(a)
Nizaprzeczalnie przesadzenie roślin uwstecznia je o rok. Dodatek siarki zacznie działać najwczesniej po 6 miesiącach... i to pod warunkiem prawidłowego wyliczenia dawki siarki do macierzystego ph ziemi.
Moja Droga, ja też z chemii byłam noga...ale własny ogródek magicznie wymusza i motywuje do douczenia się
Czego Tobie i sobie z całego serca życzę


____________________
Magda W samym sloncu
miczbl 20:39, 28 lip 2019

Dołączył: 28 lip 2019
Posty: 2
Widzę, że szanowne grono zna się na rzeczy. Proszę o diagnozę mojego przypadku. Z forum wiem już, że nie dawać obornika, co zrobiłem prędzej. Mam 4 krzaki. 3 jakoś sobie poradziły (to ich pierwszy sezon) jeden krzak jest mrga zmęczony. Liście stają się brunatne i potem suche. Proszę o pomoc. Gatunek który najbardziej jest zniszczony to "sundae fraise"

Toszka 08:29, 29 lip 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kiedy trawnik nawoziłeś?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
sarenka 08:38, 29 lip 2019


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Mojej sundae fraise też tak liście brązowieją :/
____________________
Magda W samym sloncu
miczbl 09:24, 29 lip 2019

Dołączył: 28 lip 2019
Posty: 2
No trawa dostaje nawóz gdzieś co miesiąc.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies