Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

basia3012 00:02, 26 sie 2019


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9319
Podpowiedzcie proszę co to może być? Na hortensji piłkowanej zauważyłam od 2 miesięcy więdnące całe pędy. Pryskane było i od robaka i od grzyba i dalej pędy więdną. Co pewien czas wycinam więdnące pędy. Wycięłam już ponad połowę krzaka.
Tak to wygląda dzisiaj.




____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 00:10, 26 sie 2019


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9319
I jeszcze hortensja ogrodowa ma jakąś chorobę lub szkodnika. Nie wiem co. Na początku pędy rozłożyły się.



Potem zauważyłam więdnięcie pędów lub listków. Ta hortensja jest daleko od tamtej ale w jednej linii przeciągu wiatrów zimą i w ogóle.







____________________
BasiaOgród Basi Warmia
blackstork 07:52, 28 sie 2019


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Mazan, dziękuję czym proponujesz pryskać Karate?

Czy pryskać już od razu?

Zdjęcia wyżerów:



Podobne mam też na wiśni Amonogawie:

____________________
Wojtek - Ogród etapami
basia3012 22:36, 28 sie 2019


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9319
Walerku, doradż proszę coś, co z tymi hortensjami robić (z tymi na początku tej strony).
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Mazan 08:15, 29 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Basia3012

Szkoda, że nie pokazałaś przekroju odciętych pędów. Z fotek wynika, że to może być werticilioza, ale podobnie wygląda infekcja innymi grzybami - zamieranie pędów czy fuzarioza. wszystkie są czynnikami - sprawcami chorób odglebowych.
Zastosuj Magnicur Energy najpierw do oprysku, a do podlania Aliette. Po dwóch tygodniach odwrotnie: Magnicur do podlania Aliette do oprysku. Jednak może już być za późno.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 08:22, 29 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Blackstork

Bez widocznych szkodników nie potrzeba opryskiwać. Mogą to być wżery uzupełniające, a poczwarki są już w ziemi. Takie sytuacje należy kontrolować na bieżąco i reagować.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Zuzka25 15:00, 29 sie 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
blackstork napisał(a)
Mazan, dziękuję czym proponujesz pryskać Karate?

Czy pryskać już od razu?

Zdjęcia wyżerów:






U mnie takie dziury na hortensjach i różach powodują żerujące wieczorem opuchlaki. Walka z nimi jest trudna.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
EwelinaEwcia 22:32, 29 sie 2019

Dołączył: 29 sie 2019
Posty: 4
Witam
Proszę o pomoc przy zdiagnozowaniu problemu... hortensje maja miesiąc i pięknie rosły aż do momentu kiedyś listki zaczęły żółknąć i odpadać. Posadzone były w glebie zmieszanej z dodatkiem ziemi kwaśnej, jednak mierząc pH tylko jedna hortensja miała pH 6 pozostałe 3 ph7. Podlewane są cały czas dlatego ich wilgotność jest wysoka. Nawiozłam je roztworem zakwaszającym z dodatkiem potasu i fosforu. Jednak może coś źle robie ...? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam
Mazan 14:12, 30 sie 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
EwelinaEwcia

To objawy niedoborów. Prawdopodobnie objawy zbyt wysokiego odczynu i blokowania pobierania składników.
Obniż pH gleby i dodaj nawóz do hortensji, gdyż niektóre liście wykazują braki siarki.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
basia3012 21:25, 30 sie 2019


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9319
Mazan napisał(a)
Basia3012

Szkoda, że nie pokazałaś przekroju odciętych pędów. Z fotek wynika, że to może być werticilioza, ale podobnie wygląda infekcja innymi grzybami - zamieranie pędów czy fuzarioza. wszystkie są czynnikami - sprawcami chorób odglebowych.
Zastosuj Magnicur Energy najpierw do oprysku, a do podlania Aliette. Po dwóch tygodniach odwrotnie: Magnicur do podlania Aliette do oprysku. Jednak może już być za późno.


Pozdrawiam


Bardzo dziękuję Walerku. Jutro zrobię zdjęcia przekroju pędów, które padły.

A jeszcze zapytam, czy gdyby dla tych hortensji już było za póżno to czy w to miejsce mogę posadzić inną hortensję? Co z glebą powinnam zrobić?

Doradż bardzo proszę bo już powoli godzę się, że te hortensje mogę nie uratować.
Jakie błędy popełniłam, że tak się zrobiło? Mam sporo hortensji i ogrodowych i bukietowych.
Podlewałam po pędach, w środek krzaka ale nie po liściach, to od razu przyznaję się. Czy to może być przyczyna? Nawoziłam co 3 tygodnie Florovitem w płynie, 1/2 szklanki na dużą konewkę, czy nie za często i nie za dużo? Będę czekała na odpowiedz. Pozdrawiam.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies