Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Kiedy, jak i czym pryskać....

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedy, jak i czym pryskać....

Madzenka 16:11, 01 mar 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Wielu forumowiczów pyta kiedy i czym pryskać. Proponuję zatem aktywizację wątku

Opryski przeciw chorobom grzybowym i bakteryjnym
Potwierdziłam czytając w necie moje coroczne działania. Wczesną wiosną gdy przez kilka dni temperatura będzie powyżej zera można zacząć profilaktyczne opryski na choroby grzybowe i bakteryjne Ważne jest aby rozpocząć opryski przed wypuszczeniem liści. Zawsze zwracam uwagę na opryski róż i magnolii ale nie szczędzę żadnej rosliny.

Ja zwykle powtarzam tego typu opryski w odstępach miesięcznych, gdy atakują choroby zdecydowanie częściej naprzemiennie Previcurem, Topsinem, Miedzinem, Aliette, Sarfun
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Sebek 16:11, 01 mar 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Marzena2007 napisał(a)
Może warto byłoby odświeżyć wątek dla ogólnoforumowego trąbienia. Np kiedy pryskamy promolanem, kiedy robimy profilaktyczny oprysk na grzyby etc?


Promanalem lub innym preparatem olejowym pryskamy właśnie teraz - na przedwiośniu. Oczywiście nie może być za zimno, ale za ciepło też nie. Ja jeszcze nie pryskam, bo leży u mnie śnieg, ale Ty możesz śmiało
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
goniak 17:53, 01 mar 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Sebek napisał(a)


Promanalem lub innym preparatem olejowym pryskamy właśnie teraz - na przedwiośniu. Oczywiście nie może być za zimno, ale za ciepło też nie. Ja jeszcze nie pryskam, bo leży u mnie śnieg, ale Ty możesz śmiało

Promanalem lub innymi preparatami na bazie oleju parafinowego(Treol ) zabezpieczamy rośliny (drzewa, krzewy) na okoliczność niszczenia zimujących, głównie larw przędziorków, czerwców i ochojników.
Zabieg trzeba wykonać zanim na drzewach i krzewach pojawią się liście.Temperatura powietrza musi wynosić ok. 12-15 st. C
Oprysk wykonujemy tak, aby ciesz spływała z pni i gałęzi.
Olej parafinowy tworzy powłokę na znajdujących się w stadium zimowania szkodnikach i powoduje ich duszenie się.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Syla 18:55, 01 mar 2013


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Ja znam taką wersję W marcu gdy pąki zaczną nabrzmiewać i temperatura wynosi 6-10stopni wykonujemy pierwsze opryski na choroby i szkodniki. Należy bardzo dokładnie pokryć cieczą całą roślinę..... Promanal 60EC lub Promanal 012 AL - olej parafinowy zwalczający zimujące stadia szkodników.....
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
monteverde 20:29, 01 mar 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Ja nie lubię pryskać jak nie muszę, teraz koniecznie na pewno brzoskwinie na kędzierzawość liści preparatem Syllitem w stężeniu 0,5%. Na jesieni powtórnie pryskamy po opadnięciu liści stosujemy Miedzian 50 WP albo Efuzin 500 SC. Jeszcze na brunatną zgniliznę drzew takich jak śliwy, brzoskwinie, jabłonie, morele, wiśnie opryskujemy preparatem Topsin w stężeniu 0,1%.Wcześniej pozrywać z drzew wszystkie mumie i spalić i oczywiście wygrabić wszystkie spod drzew, ale to powinno być zrobione jesienią i spalić to albo głęboko zakopać.
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Madzenka 22:53, 01 mar 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Gdzieś czytałam, że opryski na grzyby i przędziorki można naprzemiennie co 7 dni wykonywać. Czy ktoś może to zweryfikować? Zamierzam jutro Topsin zastosować a za tydzień Promanal.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Edi00 07:30, 03 mar 2013


Dołączył: 18 sty 2013
Posty: 653
Ja też czekam na porady, narazie latam po wątkach i spisuję co się kiedy i czym pryska. Fajnie by było, gdybym mogła poczytać o tym w jednym wątku.
Piszcie więc
____________________
Edyta - Mieszczuch na wsi, czyli jak rodzi się i spełnia marzenie...
Madzenka 08:32, 03 mar 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Tytułem wstępu, dlaczego pryskam profilaktycznie nia choroby grzybowe - U mnie róże nęka mączniak i plamistość więc pryskanie wiosenne to mus. Jesli nie macie poblemów z chorobami grzybowymi to można sobie odpuścić
Ale poniewaz zapowiadają mokrą wiosnę to ja nie odpuszcze profilaktyki przeciwgrzybowej. Tess profilaktycznie gdy temeperatura w dzień bedzie pow 6 stopni i nie będzie przymrozków w nocy.
U mnie róże nęka mączniak i plamistość więc pryskanie wiosenne to mus. Jesli nie miałaś problemów z chorobami grzybowymi to sobie odpuśc.
Ale poniewaz zapowiadają mokrą wiosnę to ja nie odpuszcze profilaktyki przeciwgrzybowej


Znalazłam kalendarz oprysków ale drzew owocowych. Najpierw promalan ale w roślinach bardzo podatnych na grzyba
Szczegółowy plan oprysków w zależności od stadium rozowju roślin

http://www.rgabrysz.konin.lm.pl/ochrona.html

Kolejne porady

http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113393,9226479,Srodki_chemiczne_do_ochrony_roslin__Oprysk_roslin.html

Cytuję z serwisu dot. Drzew owocowych
Jeżeli zapomnieliśmy o oprysku przeciwgrzybicznym, który jest najważniejszy, naszym drzewom owocowym grozi wiele poważnych chorób. Do najbardziej znanych i najczęściej spotykanych należą między innymi: kędzierzawość liści brzoskwini, rak bakteryjny, brunatna zgnilizna, torbiel śliwy i monilioza leszczyny. Powodować mogą one zaburzenia w owocowaniu lub nawet całkowity jego brak, porażenie owoców, a w skrajnych przypadkach dochodzi też do obumieranie drzew.

Zatem polecam najpierw wykonanie oprysku przeciwgrzybowego. Ja opryski przeciw przędziorkom wykonam po ociepleniu. Wg mnie łatwiej zwlaczać robale niż grzyby.... Ale to tylko moja opinia...


Wg kalendarza OBI najpierw promolan (teraz gdy będzie +6) a potem miedzian (faza pękania pąków)
www.obi.pl/pl/Sekcja_Swiat_ogrodu/Pielegnacja-ogrodu/Ogrod-uzytkowy/Sad/Pierwsze-opryski/index.html
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Madzenka 08:41, 03 mar 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Wklejam jeszcze serwis sygnalizacji agrofagów Państwowej Inspekcji Ochrony roslin i nasion !! Strzeżcie się grzyby, będziemy Was nękać!
http://piorin.gov.pl/sygn/start.php
I ważne zasady dot. Oprysków cytowane za Kpodr http://www.kpodr.pl/index.php/mechanizacja-budownictwo/48-mechanizacja/553-kiedy-mona-opryskiwa


- Prędkość wiatru nie przekracza 3 m/s.
- Temperatura powietrza nie przekracza 20°C w dzień i nie jest mniejsza niż 1°C następnej nocy po zabiegu.
- Wilgotność względna powietrza wynosi od 50 do 90%.
- Opady są niższe niż 0,1 mm podczas zabiegu, a w okresie od 3 godzin przed i do 6 godzin po zabiegu nie przekraczają 2 mm.


Zatem jeszcze za wcześnie na opryski bo są przymrozki w nocy...
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gosiniak 12:14, 03 mar 2013


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
Fachowcem nie jestem i opieram się tylko i wyłącznie na wiedzy, która została mi przekazana przez pogotownie ogrodnicze, które sygnalizowało mi opryski dwa lata temu- w marcu nie robię na grzyba, nigdy nie miałam takiego zalecenia i nie spotkałam się z nim w moim ogrodzie tak wcześnie. Zaczynam od preparatów olejowych w marcu- np. Promanal, później stosuję Asahi- ale to już mój pomysł, od kwietnia miałam sygnalizację na grzyby, ale dotyczyła konkretnych roślin, u mnie koniecznie migdałek przed kwitnieniem i drugi raz w czasie kwitnienia, systematycznie to pryskam od czerwca, ale bardzo dużo zależy od pogody, po opadach trwających kilka dni koniecznie działające układowo, a profilaktycznie można zastosować te, które działają kontaktowo- najlepiej jest stosować je na przemian i zmieniać środki, maksymalnie dwa razy w sezonie ten sam preparat. Od maja również owodobójcze, ale dopiero po zauważeniu szkodników, mszyce i przędziorki na iglakach można łatwo zauważyć, jeśli przyłożymy białą kartkę pod krzew i raptownie nim potrząśniemy, na kartce widać poruszające się malutkie punkciki, wtedy wiadomo, że przędziorki albo mszyce. Warto też obserwować mrówki w swoim ogrodzie, one ciągną np. do miodownicy- u mnie co roku na sosnach, nigdy bym ich nie zauważyła, gdyby nie mrówki. Pamiętajcie też, żeby opryski dolistne wykonywać albo wcześnie rano albo wieczorem, lub całodobowo w pochmurny dzień, dobrze żeby w okresie 48 h po oprysku nie spadł większy deszcz.
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies