Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

ZbigniewG 16:14, 17 mar 2021


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8894
Tak po czerwonym, boczny na przewodnik po wyprostowaniu przy patyczku.

Klikasz na zielone w podpisie i już
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Magdadsz 17:10, 09 kwi 2021

Dołączył: 09 kwi 2021
Posty: 1
Poradźcie proszę, chciałam kupić do ogrodu 3 świerki serbskie, rozglądam się po różnych szkółkach i wiele z nich ma w ofercie Picea omorika, ale w przeróżnych odmianach. Zależy mi na nadaniu ogrodowi wysokości oraz przysłonięciu mało atrakcyjnego widoku. W związku z tym, odmiany karłowe odrzuciłam, ale wciąż pozostają te dorastające do 8 m. Czy polecacie jakąś szczególną odmianę, czy jednak pozostać przy wersji nieodmianowej i przycinać je?
Pozdrawiam,
Magda
Andziulka79 22:20, 14 kwi 2021

Dołączył: 14 kwi 2021
Posty: 1
Dzien dobry, w zeszłym roku posadziłam świerki serbskie. W tym roku zobaczyłam, ze kilka sztuk pożółkło. Są jaśniejsze od pozostałych. Czym to może być spowodowane? Po zimie? Posypałam Azofoską. Jak często nawozi się Serby? Dziękuje
madziq 18:34, 15 kwi 2021

Dołączył: 19 lut 2017
Posty: 15
Potrzebuje posadzić ze 3 iglaki przy tarasie. Czy świerk serbski będzie dobrym wyborem? Oczywiście będzie przycinany. Odradzono mi sadzenie sosen ze względu na system korzeniowy (że za blisko domu i mogą rozsadzić taras). Czy świerk serbski nadaje się na posadzenie przy ścianie tarasu (tak aby się osłonić)?
Biotit 09:37, 24 kwi 2021

Dołączył: 01 lis 2015
Posty: 2
Serb nie ma głębokiego systemu korzeniowego, spokojnie może sadzić.
SzymonZielon... 13:03, 26 kwi 2021

Dołączył: 18 lut 2020
Posty: 8
Na mojej działce rosną 4 letnie serby. Jakimś cudem koza sąsiada przedostała się na moją działkę i zjadła ubiegłoroczny przyrost. Czy są są szanse, że utworzy się nowy przewodnik i nie będzie to zbyt widoczne czy wykopać i zamienić inną sadzonką?
Mago22 07:36, 27 kwi 2021


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Nie masz się co martwić, efekt będzie tylko taki że roślina wytworzy nowy przewodnik i się zagęści. Twoim zadaniem będzie tylko przypilnowanie tego nowego przewodnika, żeby był jeden (resztę chętnych do bycia przewodnikiem usuwasz)
____________________
Magda Wietrzny ogród
SzymonZielon... 09:16, 27 kwi 2021

Dołączył: 18 lut 2020
Posty: 8
Mago22 napisał(a)
Nie masz się co martwić, efekt będzie tylko taki że roślina wytworzy nowy przewodnik i się zagęści. Twoim zadaniem będzie tylko przypilnowanie tego nowego przewodnika, żeby był jeden (resztę chętnych do bycia przewodnikiem usuwasz)


Ok, dziękuję za podpowiedź
Rudzia 21:47, 02 maj 2021

Dołączył: 19 maj 2020
Posty: 5
Witam,
kilka razy padło pytanie czy można ograniczyć wzrost świerka serbskiego poprzez cięcie do 2,5-3 m. Padła tez kilka razy odpowiedz ze nie. Moje pytanie: Do jakiej wysokości można ograniczyć ten wzrost? Przeczytałam ze po 30latach może osiągnąć wysokość od 10 do 15 m. A jeśli regularnie będzie przycinany do do jakiej wysokości może urosnąć po 30 latach. Czy można go ewentualnie zastąpić (czymś podobnym osiągającym mniejszą wysokość doczytałam tylko jedną propozycję Picea omorika nana)
Kankel 09:15, 10 maj 2021

Dołączył: 10 maj 2021
Posty: 1
Dzień dobry.

Posadziłem w drugiej połowie marca świeki serbskie w ziemi gliniastej (taką mam na działce niestety), którą wcześniej wymieszałem - dla rozluźnienia z torfem odkwaszonym i tak zasypałem dołek (~60cm średnicy 60cm głębokości - tak żeby całe korzenie na szerokość weszły).
Świerki miały wysokość 1,5 - 1,8 m - czyli raczej już duże.
Były dowiezione z tzw. gołym korzeniem (rosły na piaszczystym gruncie w szkółce).

Oczywiście podlane zaraz po posadzeniu i po 2 dniach (ziemia gliniasta, więc nie chciałem presadzać), potem przyszły ulewy (tydzień) i silne wiatry.

Po 2 tygodniach niestety zauwazyłem schnięcie igieł (wyblakły zielony kolor od spodu na niektórych gałęziach).
Wiatr niektóre mi też przegiął od pionu.

Proces schnięcia następuje - co mogę zrobić żeby uratować te nasadzenia?

Pozdrawiam
Robert
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies