Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

waldek727 18:12, 27 cze 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
chojna napisał(a)

Kurczę, A jak już przywiozę z turkuciem.?
Muszę się zastanowić, bo akurat tylko turkucia mi brak. A bardzo za nim nie tęsknię.

Niczego się nie obawiaj.
Turkuć podjadek występuje sporadycznie i żyje pod ziemią, a nie w kompostowanych pryzmach materii organicznej.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
chojna 20:57, 27 cze 2015

Dołączył: 20 sie 2014
Posty: 862
waldek727 napisał(a)

Niczego się nie obawiaj.
Turkuć podjadek występuje sporadycznie i żyje pod ziemią, a nie w kompostowanych pryzmach materii organicznej.



Podobno zakopuje się koński obornik, czym zachęca turkucia do składania w nim jaj. Dziadek walczył na działce zakopując ucięte butelki.
Wiem jakie to przekleństwo, nie chciałabym tego mieć.

Czy mozna ewentualnie to stwierdzić patrząc na obornik?

Ewentualnie mogę wybierać koniom spod kopyt
____________________
Olka- Mój ogród nad rzeką...
KDZ 21:14, 30 cze 2015

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 24
Mam pytanie.
Chciałem sobie nawieźć wywrotkę ziemi na działkę, lekko wyrównać teren, a z reszty zrobić podwyższone grządki na warzywa. Znalazłem takie ogłoszenie [...] niestety z rozmowy z właścicielem nie uzyskałem zbyt dużo szczegółów, mówi że pod warzywa jest ok :]. Czy warto takie coś kupować?

Pozdrawiam
Gardenarium 13:39, 04 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ziemi nigdy nie kupuję po zdjeciu, nie da się określić czy dobra, czy nie. Zobaczyć trzeba, pomacać, wziąć w garść. Znać źródło, skąd pochodzi i co na niej rosło.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KDZ 11:57, 07 lip 2015

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 24
Dziękuję za odpowiedź.

Pszczelarnia 12:03, 07 lip 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
"Chojna,

Danusia mi odradziła koński nawóz, bo przyciąga turkucia podjadka!



Kurczę, A jak już przywiozę z turkuciem.?
Muszę się zastanowić, bo akurat tylko turkucia mi brak. A bardzo za nim nie tęsknię.

Waldku dziękuję za odpowiedz. Rabaty nie są obsadzone, poczekalyby z tym obornikiem do przyszłego roku. "


Zawsze możemy sobie coś przywlec do ogrodu. Nie da się zrobić obiegu sterylnego i wyeliminować zagrożeń w żywym środowisku.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mylka 12:38, 21 lip 2015


Dołączył: 02 lip 2015
Posty: 52
Podczas badań geologicznych stwierdzono, że na działce na której powstaje obecnie moj domek zwierciadlo wod grunotwych jest na głebokosci 0,4-0,5 m p.p.t. Czasowo może woda pojawic się na dzialce.(badanie wykonano w kwietniu 2014).

Czy to oznacza że jest to gleba wilgotna?

Obawiam się że w moim przyszłym ogrodzie bede mogla miec tylko rośliny lubiace wilgotne miejsce. A ja tak marzę o iglakach, bukszpanach, rożanecznikach...
____________________
Monika
Toszka 12:47, 24 lip 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mylka, najrozsądniej będzie zakupić ziemię (dobrą ziemię) i podnieść poziom. Żadne rośliny nie wytrzymają okresowego zalewania. Wygniją systemy korzeniowe. Z tego to powodu znajoma po dwukrotnym zakładaniu ogrodu (w przeciągu 7 lat) poszła po rozum do głowy, nawiozła ziemi, a dodatkowo utworzyła wyniesione rabaty, na których to dopiero sadziła drzewa i inne rośliny. Także w porozumieniu z sąsiadami wykopali rów melioracyjny.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mylka 14:41, 04 sie 2015


Dołączył: 02 lip 2015
Posty: 52
Toszka dzięki za radę. Z pewnością skorzystam z wskazówek. Własnie takiego błedu jak Twoja znajoma nie chciałabym popełnić.
____________________
Monika
MagdalenaKT 12:13, 26 sty 2016

Dołączył: 20 sty 2016
Posty: 13
Jaki jest optymalny plan przygotowanie gleby pod ogród od zera (czyt. ugór porośnięty przez krzaki)? Teren trzeba znacznie zniwelować: podzielić na płaskie tarasy oddzielone skarpami/małymi murkami oporowymi, bo póki co jest spadek ok 8-9% na całości. Warstwa ziemi powiedzmy że 'urodzajnej' sięga 15cm, potem jest piach. Teren ok 12 arów.
1. Wyciąć krzaki, gałęzie usunąć.
2. Zgarnąć na bok te 15 cm.
3. Wykopać/usypać teren do odpowiednich wysokości.
4. Rozplantować to co wcześniej zagarnięte na bok. Da radę taką zmieszaną ziemię z darniną na nowo rozrzucić po terenie?
5. Co potem? Przekopać? Podlać Rosahumusem? Czy może zasiać nawóz zielony?
6. Czy w przypadku konieczności dowozu ziemi dowieźć ją przed czynnościami p.5, czy po?
7. Co jeszcze mogłabym zrobić dla poprawy jakości ziemi? O obornik w okolicach ciężko

Pytanie możliwe, że banalne ale wiem że jak wpuszczę maszynę na działkę to po prostu będę miała krajobraz jak po budowie.
____________________
Magdalena
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies