Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Gardenarium 14:42, 18 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, nie zgadza się. Dostaniemy, nazywa się obornik bydlęcy. Nie ma go w wielkich marketach bo oni tylko torf sprzedają, boją się zapaszku.
Ale normalnie jest i w workach, nie granulowany, normalny. Śmierdzący.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aniad 14:41, 31 sty 2020

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Witajcie, mam pytanie: jeśli przy zakładaniu ogrodu wykopuję pod większość roślin doły i uzupełniam je "ziemią z worków" to co począć z tym co wykopałam? Przy dużej ilości roślin robi się niezła górka
____________________
mini ogród Ani D
Marcin89 15:06, 31 sty 2020


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2361
aniad napisał(a)
Witajcie, mam pytanie: jeśli przy zakładaniu ogrodu wykopuję pod większość roślin doły i uzupełniam je "ziemią z worków" to co począć z tym co wykopałam? Przy dużej ilości roślin robi się niezła górka


W prawie każdym ogrodzie znajdzie się miejsce do wyrównania. Możesz wypełnić zagłębienia w trawniku, czy dosypać na grządki warzywne. Ostatecznie podzielić się z sąsiadem.

Szkoda pozbyć się całkowicie humusu, czyli też żywej, biologicznie czynnej warstwy ziemi .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Anda 19:31, 31 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
aniad napisał(a)
Witajcie, mam pytanie: jeśli przy zakładaniu ogrodu wykopuję pod większość roślin doły i uzupełniam je "ziemią z worków" to co począć z tym co wykopałam? Przy dużej ilości roślin robi się niezła górka


Mozesz tez po prostu rozprowadzic po rabacie. Nawet jesli na poczatku bedzie wyzsza, to potem to sie ulezy.
Z drugiej strony wg mnie lepiej jest przygotowac glebe przed sadzeniem, niz kopac dolki i sypac do nich kompost
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Gardenarium 19:57, 31 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ziemi rodzimej trzeba domieszać do kompostu, co dodajesz w dołki? Jeśli torf to niedobrze

Resztę ziemi rozparceluj na rabacie. Nie syp górki w jednym miejscu..
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aniad 21:56, 31 sty 2020

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Dzięki, Dziewczyny, za szybką odpowiedź
Tak, chcę domieszać kompost + ewentualnie jakieś specjalistyczne podłoże w zależności od rośliny (np. róża).
Jeśli chodzi o nawiezienie kompostu na całą działkę to mam kilka pytań technicznych:
1. nawieźć na całą powierzchnię, nawet tam gdzie będą ścieżki, podjazd? Pod podjazd to wydaje się strasznym marnotrawstwem. Z drugiej strony, jeśli nie nawiozę równo to będę miała góry i doliny.
2. Czy może najpierw zrobić ścieżki i podjazdy, a potem dopiero podłoże? I jeśli tak to, co powiedzieć brukarzowi, że ma zrobić na poziomie o 10 cm wyższym (przy założeniu, że dołożę 10 cm kompostu?)
3. Widziałam też u profesjonalisty z tej dziedziny inne rozwiązanie- bordy 20 cm i to dało miejsce na dodatkową ziemię, ściółkę. Tylko to były takie cudne bordy ze stali kortenowskiej, ekobord, by "raczej" nie wyglądał zbyt ładnie.
No i właśnie te poziomy mnie martwią...
Działka jest duża, więc przed położeniem nawierzchni twardych mógłby tam spokojnie ciągnik wjechać i wszystko ogarnąć, a jak już będą ścieżki to nie wszędzie dojedzie. To utrudni też odchwaszczenie, a nie ma co odchwaszczać na zapas, bo zielsko i tak wróci, zanim brukarze skończą robotę.
No takie to mam wieczorne dylematy!
____________________
mini ogród Ani D
Gardenarium 21:34, 01 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Róża kocha obornik przerobiony, stary, zleżały.
Pod podjazdy robi się tzw. korytowanie, czyli wybiera się ziemię urodzajną na jakąś głębokość aby podbudowa się zmieściła. Tam się nie daje kompostu.
Tę ziemię się plantuje po całości powierzchni, gór i dołów nie może być, od tego jest szpadel i grabie oraz deska w amatorskim wydaniu. Niwelator w profesjonalnym


Kompost na koniec, jak już masz ścieżki zrobione.

Krawężniki wytycza się do poziomu :
1. drogi gminnej aby woda z ulicy nie wlewała się do garażu i do domu
2. schodów wejściowych (dolna ich krawędź)
3. poziomu tarasu

Ty nie masz mówić brukarzowi, brukarz powinien sam widzieć jaki ma zrobić poziom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mary 23:03, 01 lut 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
aniad napisał(a)
Dzięki, Dziewczyny, za szybką odpowiedź
Tak, chcę domieszać kompost + ewentualnie jakieś specjalistyczne podłoże w zależności od rośliny (np. róża).
Jeśli chodzi o nawiezienie kompostu na całą działkę to mam kilka pytań technicznych:
1. nawieźć na całą powierzchnię, nawet tam gdzie będą ścieżki, podjazd? Pod podjazd to wydaje się strasznym marnotrawstwem. Z drugiej strony, jeśli nie nawiozę równo to będę miała góry i doliny.
2. Czy może najpierw zrobić ścieżki i podjazdy, a potem dopiero podłoże? I jeśli tak to, co powiedzieć brukarzowi, że ma zrobić na poziomie o 10 cm wyższym (przy założeniu, że dołożę 10 cm kompostu?)
3. Widziałam też u profesjonalisty z tej dziedziny inne rozwiązanie- bordy 20 cm i to dało miejsce na dodatkową ziemię, ściółkę. Tylko to były takie cudne bordy ze stali kortenowskiej, ekobord, by "raczej" nie wyglądał zbyt ładnie.
No i właśnie te poziomy mnie martwią...
Działka jest duża, więc przed położeniem nawierzchni twardych mógłby tam spokojnie ciągnik wjechać i wszystko ogarnąć, a jak już będą ścieżki to nie wszędzie dojedzie. To utrudni też odchwaszczenie, a nie ma co odchwaszczać na zapas, bo zielsko i tak wróci, zanim brukarze skończą robotę.
No takie to mam wieczorne dylematy!

Czy to chodzi o działkę z Twojego wątku czy o jakąś inną. Jakiej wielkości?
Pytam, bo w wątku są już ścieżki, więc się trochę zgubiłam.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
aniad 14:37, 02 lut 2020

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Nie, chodzi o inny ogród, nie o mój
____________________
mini ogród Ani D
Mary 23:10, 03 lut 2020


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Jeżeli to chodzi o duży ogród to proponuję od policzenia kosztów. To może od razu wykluczyć część wariantów.

Kolejna sprawa to uporządkowanie terenu. Nawożenie kompostu ma sens, jeśli teren jest już uprzątnięty.

Piszę to z perspektywy własnego ogrodu, który od kilku lat sprzątam metr po metrze. Wywiozłam wiele kontenerów śmieci i przywiozłam wiele m3 ziemi, do tego kompostu i obornika.
Podjazd i ścieżki przed domem były robione na usypanych wałach, a ziemia była stopniowo dowożona później. Ale to nie jest dobre rozwiązanie.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies