Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Gardenarium 23:19, 03 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć, daj temu komuś od ogrodu do przeczytania po kolei artykuły

Najpierw sprzątaj, potem planuj, potem projektuj, a dopiero potem realizuj.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/55-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-1-sprzatanie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/56-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-2-planowanie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/69-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-3-projektowanie

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/100-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-4-realizacja

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/99-poradnik-jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-cz-5-modernizacja-starego-lub-zaniedbanego-ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aniad 14:50, 18 mar 2020

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Niewiarygodne, ale dopiero teraz znalazłam czas żeby usiąść do kompa i sprawdzić co tam w Ogrodowisku słychać, a tu taka niespodzianka! Tyle odpowiedzi i konkretów!!!
Serdecznie Wam dziękuję, jak zwykle jesteście niezawodni
Jeśli chodzi o to, że brukarz wie co robi... Cóż, mam inne doświadczenia z fachowcami, gdybym budowy nie pilnowała krok po kroku to bym tu miała niezły za przeproszeniem syf. Niestety pewnych rzeczy nie wiedziałam i mi na przykład nie zabezpieczyli dachu i elewacji przed gryzoniami, zrobili parapety nie tak i teraz mi się wilgoć tam gromadzi i wieje. Brak słów. A niestety "fachowcy" są w stanie powiedzieć byle co, byle uzasadnić swoje działanie, ja nie mając wiedzy nie mogę tego zweryfikować. Dlatego tak pytam o wszystko. No i standardowa odpowiedź fachowca: "Pani! To się nie da!" A ludzie przecież takie cuda budują, robią w ogrodach itp.
Także- koniec języka za przewodnika i dziękuję za wszelkie rady. Będę męczyć dalej, nie odczepicie się tak łatwo
____________________
mini ogród Ani D
aniad 15:01, 18 mar 2020

Dołączył: 22 wrz 2019
Posty: 63
Tak na marginesie, a propos przygotowywania gleby. Oglądałam ostatnio program mojego ulubionego Monty Don'a, kręcił go w Stanach, w różnych ogrodach, ogólnie spektakularnych i wyjątkowych. Jeden z właścicieli miał ogród założony na glinie, ponoć ogrodnik, którego miał zatrudnić załamał ręce, że tak beznadziejnego podłoża jeszcze nie widział. Stanęło na tym, że właściciel za ogród zabrał się sam, niczego nie nawoził, nie spulchniał, NIC! Dodam, że właściciel nie miał żadnej wiedzy ogrodniczej i wcale nie miał ambicji, by ją zdobywać, pełen luz. Zostawił to co było, łącznie z wszystkimi chwastami i w to upychał różne rośliny. Nie nawozi, nawet nie wiem czy podlewa. Co przeżyło to przeżyło, ogólnie to nie było zakładanie ogrodu tylko to JEST ciągły proces. Ogród faktycznie wyszedł ciekawy, bardzo różnorodny i kwitnący. Jeśli Monty go chwalił, to ja nie dyskutuję

Monty stwierdził też, że w Europie mamy taką obsesję na temat takiej mocnej ingerencji i pełnej kontroli nad tym całym procesem. Jak widać, można też inaczej. Mnie totalnie rozbroiło podejście do chwastów. W sumie wiele z nich jest ładnych. Ja mam taką chwastową łąkę za płotem. Gdy kwitnie to wygląda cudownie, a ile ptaków tam się gromadzi. Wiosną od świtu mam koncert.

Co o tym sądzicie?
____________________
mini ogród Ani D
Gardenarium 22:29, 18 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jestem za, natura jest niezawodna i piękna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 02:47, 28 kwi 2020


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Ja też jestem za. Ogród powinien żyć własnym życiem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Anda 11:35, 28 kwi 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Rowniez jestem za. Na dluzsza mete lepiej dopasowac rosliny do podloza, niz podloze do roslin. Dlatego podoba mi sie Blackbox Gardening, gdzie rosliny wybieraja miejsca dla siebie, a nie ogrodnik

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
bettka 23:13, 12 wrz 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Sadząc rośliny na rabacie w cieniu natknęłam się właśnie na problem, pomóżcie pls.
Kopiąc dołki pod rośliny nie jestem w stanie przekopać się przez warstwę piasku z obsypywania fundamentów (widzę teraz, że było robione "na bogato" a teren za domem sporo podniesiony). Nie wiem co robić Dokopywać się za wszelką cenę do rodzimej ziemi czy zostawić warstwę piasku a roślina sobie poradzi? Mam do posadzenia laurowiśnie, ostrokrzewy, cisy, derenie białe. Rośliny odsunięte od domu na min. 1,5 m.
Czy dołek z dobrą ziemią ok 80 cm pod laurowiśnię wystarczy? To jest ok. 2x więcej wysokości niż ma bryła dużej rośliny w donicy.
Jak to rozwiązać w przypadku dużo mniejszych sadzonek = mniejszych doniczek ostrokrzewów i cisów?

Gardenarium 19:07, 16 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wymienić piasek na ziemię.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bettka 21:26, 16 wrz 2021

Dołączył: 15 kwi 2020
Posty: 65
Kurcze, to nierealne. Rabata ma 16 m długości, szerokości ok. 3 m i na głębokość musiałabym wymienić 1-1,5 m piasku na ziemię. To wszystko ręcznie, bo żadna koparka nie wjedzie, chyba że mała. Dziś wykopałam 3 duże dołki wywożąc piach taczką, wsypując czarną ziemię i sadząc rośliny - padam
Gardenarium 08:54, 17 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z doświadczenia wiem jedno, piach zeżre wszystko, co do niego dodasz, po 2 latach nie ma śladu kompostu czy innej materii organiocznej i rośliny znowu znajdują się w piachu Tak będzie.

rada: dobierz rośliny uwielbiające piasek, czyli sucholubne.
2 rada - wykopuj jak największe dołki. Ściólkuj czym się da, aby zasilić piasek w materię organiczną. Przekopuj z czym się da, nawet z liśćmi i skoszoną trawą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies