Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Gardenarium
 mg 3368

aniad

Dodany 14:50, 18 mar 2020
Niewiarygodne, ale dopiero teraz znalazłam czas żeby usiąść do kompa i sprawdzić co tam w Ogrodowisku słychać, a tu taka niespodzianka! Tyle odpowiedzi i konkretów!!!
Serdecznie Wam dziękuję, jak zwykle jesteście niezawodni
Jeśli chodzi o to, że brukarz wie co robi... Cóż, mam inne doświadczenia z fachowcami, gdybym budowy nie pilnowała krok po kroku to bym tu miała niezły za przeproszeniem syf. Niestety pewnych rzeczy nie wiedziałam i mi na przykład nie zabezpieczyli dachu i elewacji przed gryzoniami, zrobili parapety nie tak i teraz mi się wilgoć tam gromadzi i wieje. Brak słów. A niestety "fachowcy" są w stanie powiedzieć byle co, byle uzasadnić swoje działanie, ja nie mając wiedzy nie mogę tego zweryfikować. Dlatego tak pytam o wszystko. No i standardowa odpowiedź fachowca: "Pani! To się nie da!" A ludzie przecież takie cuda budują, robią w ogrodach itp.
Także- koniec języka za przewodnika i dziękuję za wszelkie rady. Będę męczyć dalej, nie odczepicie się tak łatwo

Dodany 15:01, 18 mar 2020
Tak na marginesie, a propos przygotowywania gleby. Oglądałam ostatnio program mojego ulubionego Monty Don'a, kręcił go w Stanach, w różnych ogrodach, ogólnie spektakularnych i wyjątkowych. Jeden z właścicieli miał ogród założony na glinie, ponoć ogrodnik, którego miał zatrudnić załamał ręce, że tak beznadziejnego podłoża jeszcze nie widział. Stanęło na tym, że właściciel za ogród zabrał się sam, niczego nie nawoził, nie spulchniał, NIC! Dodam, że właściciel nie miał żadnej wiedzy ogrodniczej i wcale nie miał ambicji, by ją zdobywać, pełen luz. Zostawił to co było, łącznie z wszystkimi chwastami i w to upychał różne rośliny. Nie nawozi, nawet nie wiem czy podlewa. Co przeżyło to przeżyło, ogólnie to nie było zakładanie ogrodu tylko to JEST ciągły proces. Ogród faktycznie wyszedł ciekawy, bardzo różnorodny i kwitnący. Jeśli Monty go chwalił, to ja nie dyskutuję

Monty stwierdził też, że w Europie mamy taką obsesję na temat takiej mocnej ingerencji i pełnej kontroli nad tym całym procesem. Jak widać, można też inaczej. Mnie totalnie rozbroiło podejście do chwastów. W sumie wiele z nich jest ładnych. Ja mam taką chwastową łąkę za płotem. Gdy kwitnie to wygląda cudownie, a ile ptaków tam się gromadzi. Wiosną od świtu mam koncert.

Co o tym sądzicie?

Dodany 22:29, 18 mar 2020
Jestem za, natura jest niezawodna i piękna.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies