Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

semcio 10:28, 15 mar 2016


Dołączył: 08 mar 2016
Posty: 7
Ok, dziękuję za podpowiedź. Z tą martwicą to nie jestem pewien, niby na wierzchu costam rośnie (głównie pionierskie chwasty, mech i trawa) ale kopiąc w tym rewelacji nie widzę. Generalnie jest to glina nawieziona tam kilka lat temu, troche przemieszana z bagnistym mułem. Ale nie sądzę, żeby na 30cm się tam coś działo. Piasek to ok, jestem w stanie te 100-150m2 przemieszać ręcznie (glebogryzarka to chyba tylko na sprzęcie rolniczym, a ten tam nie wjedzie raczej) i mam troche kompostu z przeznaczeniem na grządki warzywne - może posypie trochę tutaj?

A ta ziemia z pola to skąd ją zdobyć? Może po pracach przy wykopkach? Generalnie chciałem założyć trawnik na wiosnę, ale jeśli okaże się, że trzeba to wszystko przygotowywać to najwyżej będzie we wrześniu...

Dziękuję za pomoc
____________________
Gardenarium 18:49, 16 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Panowie co sprzedają ziemię mają ją spod wykupowanych terenów pod autostrady. Ja tylko polną kupuję pod trawniki.
Albo kopią na polach, mają hektary.

Przejedź się na przedmieścia sporego miasta, zwykle tam są takie hałdy ziemi i się wybiera jaką chcesz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:54, 09 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Krzemi napisał(a)


Witam Was!
Bardzo proszę Was o radę.
W zeszłym roku w październiku nawieźliśmy nową ziemię do ogrodu. Wcześniej był tam beton a pod nim piach. Nowa ziemia była czarna, dość ciężka. Niektóre duże grudy ciężko było rozbić. Po zimie stała się tak zbita, że nie mogę wbić łopaty nawet o kilka centymetrów. O grabieniu nie ma co marzyć. Jedynie kilof daje sobie radę, chociaż i tak tworzą się grudy. Po deszczu robi się śliskie błoto i tworzą się kałuże. Bardzo proszę o Wasze opinie. Jestem załamana biorąc pod uwagę koszy tej ziemi i nawiezienia nowej. Czy moża coś w tym zrobić? W jednej części gdzie planowałam kwiaty, ziemię mieszałam z marketową ziemią uniwersalną więc nie jest źle, ale tam gdzie ziemia jest niemieszana mam problem z wyrwaniem nawet małych chwastów, które się pojawiły.
Bardzo proszę Was o pomoc i pozdrawiam Was serdecznie.


Posiać łubin, grykę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:48, 27 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kamiru napisał(a)
Witam, dom mam w górach i teren pod budowę domu był równany piaskiem. Więc przed domem mam w wiekszości sam piasek. W niektórych miejscach ziemia jest na głębokości jednego szpadla a gdzieniegdzie prawie metr i dalej ziemi nie widać. Czy można coś z tym zrobić żeby ładnie sie prezentowało? Chciałbym posadzić trawe ale żeby nawieźć tyle ziemi byłyby to ogromne koszta. Jedyne co rośnie to chyba skrzyp. Dodam, że mieszkam w Japonii i samemu bez zatrudniania jakiejś specjalistycznej firmy cieżko cokolwiek dostać/zrobić. Dlatego chciałbym zrobić coś co nie wymagało by dużego nakładu finansowego. Pozdrawiam.



Spraw we własnym zakresie, aby poprawić żyzność i zdrowotność gleby, a robi się to tak:

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod

No i przede wszystkim zainwestuj w kompostownik, wyrzucaj tam wszystko co organioczne, no prawie wszystko. Nie marnuj liści, chwastów, niczego co zamieni się w kompost

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/289-kompost-najlepszy-nawoz-do-ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:59, 27 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Możesz także wysiać nawozy zielone, n.p. grykę, facelię, wykę, które po przekopaniu wzbogacą teren w potrzebne składniki odżywcze. Nasiona niewiele kosztują i są łatwe w zastosowaniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kamiru 08:18, 27 maj 2016

Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 3
A czy jakby wymieszac ziemie z tym piaskiem to trawa by sie udala?
Gardenarium 08:43, 27 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ale sam przecież piszesz, że ziemia jest droga i nie do zdobycia, i nie do zrobienia- no to nie wiem co chcesz zrobić.
Napisałam, że trzeba poprawić jej żyzność, podałam sposoby, a ty chcesz mieszać. To mieszaj, a czy trawa by się udała? Nie wiem,skoro ziemia będzie jałowa, to trawnik będzie mizerny. Chyba, że będziesz pędzić nawozami i wodą. Ale nie tędy droga.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kamiru 09:45, 27 maj 2016

Dołączył: 27 maj 2016
Posty: 3
No ale z tym piachem trzeba chyba cos zrobic? Bo co z tego jak uzyznie piach jak takie podloze wysycha bardzo szybko. Pozatym chyba nawet te uzyzniajacych rosliny ciezko bedzie posadzic.
Gardenarium 14:22, 27 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Piach trzeba użyźnić materią organiczną, czyli obornikiem, liśćmi, kompostem, a jak nie ma, to siejesz specjalne rośliny, które wiążą azot z powietrza np. łubin. Lepszy piach niż glina na trawnik.

Rośliny na nawozy zielone siejesz w przekopaną glebę i wschodzą po podlaniu albo po deszczu, a wygląda to tak

Gryka na nawóz

siew w maju


czerwiec zaczyna kwitnąć i wtedy trzeba zaorać lub przekopać











____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 17:13, 11 lip 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Potrzebuję do posadzenia jednego niedużego drzewka (judaszowiec) przygotować glebę o odczynie zasadowym. Ile dodać dolomitu do sadzenia? Czy dolomit? Jak to zrobić?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies