Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Basiaw 10:59, 22 lut 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Miałam prosić o pomoc w wątku o uprawie warzyw, ale jest wątek o glebie, świetnie.
Zadzwoniła dzisiaj do mnie moja Mama, załamana problemem, jaki pojawił się w jej ogrodize a ściślej w tunelu foliowym. Jakiś geniusz (czyt. mój brat) nie zamknął drzwi do tego tunelu, może nawet jesienią. Nie rzucało się to w oczy, z jednej strony widać drzwi zamknięte a jak się nie chodzi zimą po części warzywnej, to się nie zobaczy, że tył otwarty i tak sobie był otwarty przez kawał czasu.
Problem jest taki, że taką suchą, osłoniętą glebę zwąchały okoliczne koty i zrobiły tam sobie gigantyczną kuwetę
Nie ma wątpliwości, że trzeba będzie zdjać wierzchnią warstwę gleby i wywieźć, ale czy to wystarczy, czy nie trzeba jeszcze jakoś chemicznie ziemi odkazić? Może ktoś z Was przerabiał taki koci temat?
____________________
Nasz mały, zielony świat
Gardenarium 12:35, 22 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wydaje mi się, że wymiana ziemi załatwi sprawę, ale nie wiem czy zapach też zniknie? To się okaże. Już jak tylko się da, trzeba pozbyć się tej ziemi. Koty miały idealnie bo ziemia w namiocie sucha była
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 16:32, 22 lut 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Danusiu, robię. Jestem w tym g. upaprana po uszy. Ale to ciągle mało i mało. Dobrze mieć ideały .

Basiu, to faktycznie jest problem. Jakie rośliny posiane mają działanie odkażające dezynfekujące glebę - na pewno jest coś takiego?
Wiem, że u nas po powodzi czasami stosowano chemię w ogródkach domowych. Może zwapnować podłoże przed nawiezieniem nowej ziemi? Może jakiś nadmanganian potasu rozsypać? PZD (działkowicze) na pewno wiedzą, były rady dla ogródków działkowych po powodzi. Poszukam tego numeru.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Basiaw 19:30, 22 lut 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Dzięki, Kobitki, za porady, wywóz wierzchniej warstwy ziemi jest bezdyskusyjny, trzeba jeszcze dowiedzieć się, czy to wystarczy. Mam sporo numerów Działkowca, też poszukam tych porad dla powodzian.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Gardenarium 10:22, 27 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest ślad w necie, że małe właściwości odkażające ma gorczyca, ale nie mogłabyś nic sadzić w tym sezonie. Wg mnie wymiana ziemi, dodanie nowej czy kompostu i przekopanie załatwi sprawę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Basia_1987 19:00, 27 lut 2012


Dołączył: 13 lip 2011
Posty: 1013
Wyczytałam w necie że można zdezynfekować tunel siarką- So2 kiedyś do tego celu służył Basamid.Rozsypywało się go w namiocie, przekopano,zalano wodą i przykryto folią.Po kilkunastu dniach zdejmowano folię,wietrzono i robiono test sałatą albo rzeżuchą czy gleba nie jest zatruta.Słyszałam też ,że można spalić siarkę(ona sie ulotki i zdezynfekuje) Sama muszę pomyśleć o odkażeniu tunelu gdyż u mnie zaatakowała zaraz ziemniaka


____________________
" Baśniowy" ogród
nl_kinia 11:23, 07 sie 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
wspaniale, że jest wątek o ziemi

w ogrodzie z lustrem Danusia napisała:
Gardenarium napisał(a)


Piasek dla poprawy przepuszczalności







a czy jeśli nawozimy ziemię w celu wyrównania terenu i potem w miejscu nawiezienia powstanie rabatka, to też dobrze będzie podsypać wierzchnią warstwę ziemi piaskiem? Rabata będzie z iglakami i tujami w roli głównej - jeszcze myślę nad doborem roślin (jakby znalazł się chętny do doradzenia, to zapraszam ) tak, żeby wszystkie miały podobne wymagania, skoro już mam szansę przywieźć sobie dokładnie takiej ziemi, jaką będę potrzebowała pod konkretną rabatkę.

Obecnie jesteśmy na etapie rozsuwania warstwy "spodniej", nie badałam jaka to, ale chyba dość gliniasta. Z wierzchu będzie torfowa.

____________________
Kingi ogrodowe początki
Gardenarium 14:18, 07 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj w tym ogrodzie to nie jest wierzchnia warstwa, a pod spodem. Piasek został wymieszany z gliną a na to nasypana ziemia z pola (taka spod kartofliska jak to nazywam). Potem w dołki podczas sadzenia roślin zaprawiamy dobrą ziemią z worków.

Na wierzch rabaty najlepiej nasypać dobrej ziemi, a jeszcze ważniejsze są dołki pod rośliny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:21, 07 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
O sadzeniu jest artykuł i rysunki jak umieścić roślinę w dołku itd.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/283-latwe-ogrodnictwo-jak-sadzic-drzewa-i-krzewy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nl_kinia 07:36, 08 sie 2012


Dołączył: 04 cze 2012
Posty: 310
tak, tak, ja wiem, że ten piasek jest pod ostateczną warstwą ziemi - źle się wyraziłam.
i wiem też, że zaprawiamy dołki (dziękuję Danusiu za artykuł :* na pewno dziś szczegółowo się zapoznam), ale tak sobie myślę, że jak sadzimy małą roślinkę, to i ten dołek nie jest jakiś wielki - a roślina, która potem będzie np. drzewem zapuści dużo gębiej korzenie. Dlatego zależałoby mi, aby nawieźć ziemi jak najbardziej odpowiadającej konkretnej rabatce, która tam będzie powstawała. A ponieważ w tym jednym miejscu mam taką możliwość, że wybieram ziemię pod rośliny, które w niej będą rosły, to chciałabym to zrobić najlepiej jak umiem.

Czyli z tego co zrozumiałam - o ile ziemia spodnia, którą wyrównujemy teren nie jest ciężka, gliniasta, to nie muszę już rozrzedzać jej piaskiem i mogę bez obaw na tą warstwę dowieźć dobrej, torfowej, jako wierzchnią.
____________________
Kingi ogrodowe początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies