Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

Pokaż wątki Pokaż posty

Gleba w ogrodzie - podłoża do sadzenia roślin

anna_t 12:16, 25 wrz 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
a ja mam Danusiu pytanie techniczne.
mam darń którą chce wiosną zamienić na rabate. chciałabym teraz przekopać ją z obornikiem, maczką i siarką. powiedz jak to zrobić żeby trawa nie odbiła.
nie chce jej najpierw zdejmować i wyrzucać a reszte przekopywać bo przecież ta darń tez mi wzbogaci glebę.
Toszka mi kiedys pisała że trzeba przekopać na dwa szpadle. czyli w ten drugi wrzucać pierwszy z darnią i na to drugi z kolejnego miejsca. ok tylko w którym momencie sypnąć reszta dobrodziejstwa?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Gardenarium 18:43, 25 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przekopać raz, do wiosny się rozłoży. Potem będziesz kopać doły i narzucisz ziemi na to, trawa z pewnością już nie odbije.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_t 09:35, 03 paź 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
dziekuję
tak zrobilam w miejscu pod rozchodniki bo one nie takie żarłoczne.
w miejscu gdzie bedą hortki rozłożyłam jeszcze najpierw obornik świezy i razem przekopałam.

teraz na tak przekopanej ziemi posieję poplon. czy przesadzam??
tu odpowiedź Mazana jaki mogę jeszcze siać

"Teraz masz do wyboru niewiele roślin. Często stosowana jest mieszanka żyto + wyka ozima /kosmata/ i przekopana na przełomie marca, kwietnia oraz rzepak ozimy. Inne rośliny potrzebują trochę więcej ciepła w lutym żeby można je było przekopać w tym samym terminie. Mieszanka żyta daje dużo zielonej masy, świetnie spulchnia glebę, ale ma jedną wadę - to nadmierne wysuszanie gleby dzięki obfitości tak nadziemnej jak i podziemnej /korzenie/masy roślinnej. Nawożona przedsiewnie może stać się jak każda darń bardzo uporczywa przy przekopywaniu, ale efekty są zdumiewające - rośliny następcze prawie nie chorują. Rzepak może dobrze spulchnić glebę i zaopatrzyć w łatw przyswajalne składniki, ale wymaga nawożenia startowego. Minusem może być pozostawanie nasion, które wschodzą później i zachwaszczają roślinę następczą. I jeszcze jedno: nawożenie roślin poplonowych ma na celu zapewnienie nawożenia organicznego na co najmniej dwa lata, obfitość masy roślinnej zwiększa udział mikroorganizmów zapobiegając "zmęczeniu gleby" o czym przekonała się Polinka, gdy zastosowała takie zalecenia. Muszę jednak zaznaczyć, że często na efekty trzeba poczekać, gdyż rozwój mikroorganizmów glebowych trwa kilka miesięcy po przykryciu poplonu, dlatego u niej efekty widoczne są dopiero po roku, ale fotki mówią co dzieje się w ziemi."
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Gardenarium 23:23, 04 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie przesadzasz, dawaj nawozy zielone.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nina_xaser 21:37, 17 paź 2016

Dołączył: 24 sie 2014
Posty: 4
Proszę o fachową poradę.Chciałabym przygotować glebę na wiosnę pod trawnik i rabaty.Nie wiem jeszcze jakie roslśliny posadzę.Ziemia jest lekka,przesuszona,zachwaszczona i występuje skrzyp.Mam plan aby ją przekonać przed zimą. co mogę dodać aby poprawić jej żyzność?Czy konieczna będzie wymiana nawierzchni?






Gardenarium 16:48, 18 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie będzie konieczna wymiana, trzeba użyźnić to co jest. Teraz przekopać z dużą ilością kompostu, obornika, ostatni dzwonek na wysianie żyta ozimego jeszcze. Cokolwiek. Liście nawet możesz sypać i przekopywać, trawę skoszoną.

Potem na wiosnę odczekać aż wyjdą chwasty, opryskać stężonym mocznikiem. Spali chwasty, odczekać, przygotowywać pod wysiew.

Polecam ten artykuł

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nina_xaser 17:30, 18 paź 2016

Dołączył: 24 sie 2014
Posty: 4
Dziękuję bardzo Pani Danusiu.Czeka mnie dużo pracy.Ale przynajmniej wiem od czego zacząć.Bardzo się cieszę że trafiłam na to forum to bardzo fajna lektura na zimowe wieczory.
Gardenarium 17:36, 18 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czytaj nie tylko forum. Dobre rady i po kolei są przede wszystkim w artykułach.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Katarzyna13 13:32, 19 paź 2016


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 522
sylka napisał(a)
O! Hehe
mam taką samą fotę dla Danusi
Bo znalazałam coś takiego i zastanawiam się czy ok
Mój kompost mi się kończy, a potrzebuje cos dobrego do dołków z roślinami., bo gleba uboga
Próchnicy, obornika w sklepach nie znalazłam wrrr



Proszę odpowiedzcie mi czy takim kompostem można zabezpieczy róże na zimę? dodam że Odczyn pH kompostu wynosi: 6,8-7,8
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6711-gliniasto-skarpiasto-i-wietrznie
Gardenarium 15:57, 19 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lepiej go zmieszać z ziemią ogrodową co najmniej pół na pół.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies