Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mój przyszły ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój przyszły ogród

ewalm 22:06, 11 lut 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
albo można wpisać w tę rabate okręgi, ale nie jeden duży, tylko dwa mniejsze, w taki sposób, że murek bedzie się wcinał w rabatę



____________________
Ogródek na trzy lata
Iwcia 07:55, 12 lut 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Gdy wyjadę po okręgu tak jak planowałam, i jak narysowałaś w 1 wersji - to zostaje 1-1,2m do studni i zielonego domku pompy. Czy to nie jest za mało? 1 układ roślin jest super.Za drugą przemawia to, że rabata kończy się równo z murem. Skąd masz takie pomysły Ewciu, że nie wiadomo, który wybrać?? Lecę oblookam tę rabatę w przedogródku pod oknem-może tu wcisnę zawijasek?? A moja kobea już wschodzi - wysiana dwa tygodnie temu Jestem w szoku
____________________
Mój przyszły ogród
ewalm 17:28, 12 lut 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
staram się
tak, najlepiej pooglądać w rzeczywistości ile się zmieści, porysować na śniegu, albo coś poustawiać symulując położenie wiśni i zawijaska
można połączyć oba pomysły, dorzucając zawijasek do układu roslin z pierwszej wersji, ale opierając na go na planie układu drugiego, i rezygnując z zewnątrznego miskanta na rzecz czegoś mniejszego:




mnie się ten drugi zarys bardziej podoba, jest mniej przytłaczający, ciekawszy i wtapia dom w rabaty, murek jest mniej dominujący
no i jak murek bedzie miał z przodu rabate dochodzącą do schodów to łatwiej jest kosić
trawnik (warto pomyśleć w ogóle o pasie kostki przed schodami, żeby można było podjechać kosiarką)
i przejście pewnie szersze zostanie przy pompach

a ja bym w rabacie pod ogrodzeniem koło ławeczki to zawijaska nie robiła, jakoś tam nie pasuje
____________________
Ogródek na trzy lata
Iwcia 18:56, 12 lut 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
wątpliwość 1:
Rabaty te półokrągłe chcę wysypywać kamyczkiem białym. Czy taka rabata nie w pełnym okręgu a niejako docięta do rogu domu nie będzie razić? Mam wrażenie ze jakoś tak z automatu narzuca się ten kształt koła. A może nie będzie to widoczne? Patrzę i patrzę. Nadal nic nie wiem.

mnie się ten drugi zarys bardziej podoba, jest mniej przytłaczający, ciekawszy i wtapia dom w rabaty, murek jest mniej dominujący

drugi - czyli ten, który teraz wkleiłaś - koła i zawijasek czy 2 propozycja w kolejności - same koła?

a ja bym w rabacie pod ogrodzeniem koło ławeczki to zawijaska nie robiła, jakoś tam nie pasuje

???????????bo się popłaczę. Czemu Ci nie pasuje?
____________________
Mój przyszły ogród
ewalm 20:19, 12 lut 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
narzuca się kształt koła, bo murek go narzuca Iwonko
mnie osobiście to chyba najbardziej podobają się same koła, może własnie dlatego że taki układ jest nieoczywisty - ale też ja po prostu nie bardzo lubię zawijaski z bukszpanu
nie sugeruj się tym, każdy ma inny gust
mnie dość trudno przychodzi utrzymanie się w "ogrodowiskowej" stylistyce, bo to jest styl innej osoby, czyli Danusi, która jest w nim prawdziwą mistrzynią. Mistrzynią i twórczynią.

Możliwości zagospodarowania takiego kawałka jest bardzo wiele i jakbys rozpisała konkurs na jego projekt, dostałabyś mnóstwo całkiem różnych pomysłów

Co do żwirku i kształtu - tego, że ma być wysypywana żwirkiem chyba wcześniej nie wiedziałam, ale jesli tak, to derenie nie bardzo do tego pasują
pomyśl też o sprzataniu jesienią rabaty żwirowej obadzonej taką ilości roślin liściastych - nie polecam
raczej zimozielone i trawy, a i tak wiśnia będzie sypać liśćmi

jesli miałaby być wysypana żwirem to derenia zastąp miskantami, a brzeg rabaty powinien biec po okręgu, tak jak w układzie I, kiedy wychodzi poza obrys domu, albo też po łuku, żeby za bardzo nie wychodził poza dom :


ale te dwie półkoliste rabaty, przed i za domem, razem widzisz tylko na planie - one nie muszą być takie same
spójne powinno być to przede wszystkim to, co załapuje się w jednym "widoku", czyli wszystkie rabaty i nasadzenia przy tarasie oraz okolice pompy

a co do zawijaska przy ławeczce, chyba dlatego, że tam mogłoby być tak mniej formalnie, a zawijasek to taki mocny element
tak na to patrzę co jakis czas i widze zbyt wiele różnych wyrazistych form razem, za duży bałagan
może otoczkę z bukszpanu zrobić wokół placyku z ławeczką, pod pergolą, a pod cisowym zywopłotem juz tylko kule bukszpanowe, trawy i żurawki?
a może to po prostu nie jest mój ulubiony kształt, akurat taki eseowaty zawijasek i dlatego mi nie pasuje?

nie płacz Iwonko, przecież zima jeszcze, najlepszy czas na planowanie
lepsze długie zimowe planowanie i sprawne wiosenno-letnie wykonanie, niż na odwrót

____________________
Ogródek na trzy lata
Iwcia 08:55, 13 lut 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212

ale te dwie półkoliste rabaty, przed i za domem, razem widzisz tylko na planie - one nie muszą być takie same

No widzisz człowiek uczy się całe życie. Cały czas myślałam, że one powinny być jak najbardziej zbliżone do siebie.Zatem powinnam zostać przy zimozielonych i trawach. No i wiśnia jako akcent liściasty.Padła propozycja dania tam jeszcze hortensji ale czy dobrze myślę, ze tam będzie jej za gorąco?

tak na to patrzę co jakiś czas i widze zbyt wiele różnych wyrazistych form razem, za duży bałagan

Jak się tak naoglądam to zbyt dużo mi się podoba i wszystko bym chciała. Dobrze, że mnie trochę hamujesz w tych moich chciejstwach i wylewasz trochę zimnej wody na głowę - dla ostudzenia

a może to po prostu nie jest mój ulubiony kształt, akurat taki eseowaty zawijasek i dlatego mi nie pasuje?


pewnie jak zwykle masz rację i lepiej trzymać się jednego kształtu - kulistego.Tak mi się ten zawijasek spodobał, że koniecznie chcę go gdzieś upchnąć no i tam go wymyśliłam i wydawało mi się to takie genialne, bo wymyślone samodzielnie. Chyba muszę spróbować rozrysować całość jeszcze raz.
____________________
Mój przyszły ogród
ewalm 14:54, 13 lut 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Iwonko, a te rabaty czemu chcesz żwirowe?

Rabaty mogą być zblizone, ale niekoniecznie muszą ,bo są w różnych częściach ogrodu, które mogą nieco różnić się charakterem

Podoba Ci się własnie esowaty zawijasek, taki "Danusiowy"?

Hortensja - tu najlepiej byłoby poradzić się Szefowej. Limelight Danusia sadzi też w słońcu, jak mi się zdaje, ale słońce wśród roślin, a słońce pod nagrzewającą się ścianą domu to nie jest to samo.
Tylko, że hortensje to też liściaste, w dodatku raczej wilgociolubne, i myslę, że nie bardzo się nadają na rabatę w całości wysypaną żwirem. Z tych samych powodów co derenie. Raczej w korze lub wsród innych roslin, tak jak je sadzi Szefowa, przy stożkach, kulach i miskantach.
Ja sama nie mam hortensji w słońcu, więc z własnego doświadczenia - nie wiem. Mam za to ogrodowe posadzone w zdecydowanym półcieniu, w ziemi o naprawdę dużej pojemności wodnej, i w upały trzeba je podlewać. No, ale ja nie mam nawadniania, więc to podlewać oznacza kursy z koneweczką i pilnowanie latem

To może spróbuj rozrysować, albo spisz wszystko, co chcesz na pewno zmieścić w ogrodzie, bo Ci na tym zależy, typu:
"drzewa przy tarasie", "zawijasek z bukszpanu" itd.
____________________
Ogródek na trzy lata
Iwcia 16:50, 13 lut 2012

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212

Iwonko, a te rabaty czemu chcesz żwirowe?

Ewciu, doprowadzasz mnie do rozpaczy Sprobuję coś stworzyć w wolnej chwili
____________________
Mój przyszły ogród
EwaG 18:03, 13 lut 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Witam Szanowne Panie!
Moja imienniczka przygotowała dla Ciebie bardzo fajną koncepcję. Ja bym nie trzymała się konkretnych roślin (np. hortensji), a raczej dobrała do je do tego rysunku.
ewalm napisał(a)






Mam też małą propozycje odnośnie kształtu rabaty i "zawijaska". Kołą są fajne w kaształcie, ale mniej fajne jest koszenie w takich ostrych zakątkach.



Pozdrawiam
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
ewalm 18:57, 13 lut 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
o, fajne
i wygodniejsze,
i nie wychodzi poza obrys budynku, więc pewnie zostaje szersze przejście przy pompach

czemu do rozpaczy?
z ogrodem jak z dzieckiem, nikt nie mówił że będzie łatwo ale jak już swoje zrobisz, to będziesz dumna do końca życia, że tak Ci ładnie wyszło - co ma zastosowanie do obu sytuacji, tj. i dzieci i ogrodów

i jak teraz dorzucisz obwódki z bukszpanu przy pompach i z przodu kwietnika tego na środku schodów, to będziesz miała wspólny element łączący te trzy rabaty
____________________
Ogródek na trzy lata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies