Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

tuchan 19:49, 11 mar 2019


Dołączył: 12 lip 2015
Posty: 91
Danusiu, a jaka Twoja opinia na temat żywopłotu z ostrokrzewu. Widziałem z odmiany Meservy i mi się spodobał. Zaliczyłabyś do "polecanych" czy "niepolecanych". Mam dylemat czy inwestować pieniądze w ostrokrzew czy w dużo tańszy liguster. Do obsadzenia jakieś 50 metrów. Żywopłot, wąski formowany. Nie jestem laikiem. Mam już na działce żywopłoty ze świerka, tui w różnych odmianach i wielu innych iglaków, ale zwyczajnie mi się nudzą. W buku - którego jak wiem jesteś fanką - przemarzały mi świeże przyrosty. To samo zresztą działo się z cisem. Jestem ciekawy Twojej opinii na temat ostrokrzew vs liguster. Pzdr
____________________
Gardenarium 00:08, 12 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kiedyś u przyjaciółki robiłam z tego ostrokrzewu i miał się dobrze. Wysokich odmian nie polecam, bo się ogałacają z liści.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kocykowa 08:27, 16 mar 2019


Dołączył: 05 mar 2019
Posty: 2
Ja również jestem fanką żywopłotów liściastych. Bardzo podobają mi się żywopłoty grabowe ale u siebie mam bukowy. Ponieważ kiedy zakładaliśmy ogród potrzebowaliśmy wiatrochronu oceniliśmy, że buk będzie najlepszy. Jego miedziane liście utrzymują się do maja - wówczas w ciągu zaledwie kilku dni zmienia się w cudownie zielony parawan. Stanowi wspaniałe schronienie dla ptaków. Od dwóch lat w naszym żywopłocie zamieszkuje jeż.
Mój żywopłot ma 10 lat. Zasadniczo nie ma z nim żadnych problemów. Cięcie 1-2 razy w sezonie i opryski przeciwko mszycom.
Żywopłot sadziłam z sadzonek (z odkrytym systemem korzeniowym) kupionych w nadleśnictwie - marzec to najlepszy czas na zakładanie takiego żywopłotu.
A oto jak prezentował się żywopłot na początku ubiegłego sezonu (jeszcze przed postrzyżynami)
Gardenarium 16:41, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo dobrze się prezentował, mój ulubiony liściasty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karlos 22:06, 30 mar 2019


Dołączył: 29 gru 2013
Posty: 273
Kocykowa napisał(a)
Ja również jestem fanką żywopłotów liściastych. Bardzo podobają mi się żywopłoty grabowe ale u siebie mam bukowy. Ponieważ kiedy zakładaliśmy ogród potrzebowaliśmy wiatrochronu oceniliśmy, że buk będzie najlepszy. Jego miedziane liście utrzymują się do maja - wówczas w ciągu zaledwie kilku dni zmienia się w cudownie zielony parawan. Stanowi wspaniałe schronienie dla ptaków. Od dwóch lat w naszym żywopłocie zamieszkuje jeż.
Mój żywopłot ma 10 lat. Zasadniczo nie ma z nim żadnych problemów. Cięcie 1-2 razy w sezonie i opryski przeciwko mszycom.
Żywopłot sadziłam z sadzonek (z odkrytym systemem korzeniowym) kupionych w nadleśnictwie - marzec to najlepszy czas na zakładanie takiego żywopłotu.
A oto jak prezentował się żywopłot na początku ubiegłego sezonu (jeszcze przed postrzyżynami)


Piękny ... kiedy mój grabowy będzie taki
____________________
Karlos Samotnia pod lasem
tasiu 12:36, 13 kwi 2019

Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 25
Cześć. Muszę posadzić żywopłot. Do "zrobienia" mam około 50-53 metry po długości płotu. Zastanawiam się nad wybraniem ligustra albo graba. Nie chcę tuj, cisy mi się podobają, ale cenowo przekraczają budżet, a małych nie posadzę bo nie chcę czekać na ten żywopłot 15 lat. Rozumiem, że mam przekopać ziemię na długości przyszłego żywopłotu, szerokość 2 łopat i głębokość 2 łopat wystarczy? Jednocześnie usunę darń, nawiozę coś nowej ziemi z miejsca gdzie kilkanaście lat temu był obornik (krowy i te sprawy), dodatkowo przesieję ziemię mączką bazaltową, zgarnę darń i tak dalej. Ile grabów/ligustrów na metr bieżacy muszę kupić?

Tak to wygląda:







@edit

A ewentualnie.. Polecacie coś innego? Grab, buk, ligustr, może świerk? Zależy mi na dość szybkim efekcie.
No i przede wszystkim- zakładając że przekopię teren w ciągu najbliższego tygodnia, a zasadzę w następnym, to czy to już nie za późno na sadzenie roślin z gołym systemem korzeniowym?
____________________
Mateusz Stary ogród
Gardenarium 07:49, 11 maj 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szalonaona77 napisał(a)
Witam poczytałam już trochę o odmianach krzewów które nadają się na żywopłot i podobają mi się jasminowiec wonny, zlotlin japoński, berberys, pecherznica, dereń biały, tawuła, jaśmin pachnący. Które z nich i w jakiej ilości sprawdza się na tym wydzielonym pasie 80cm przy płocie? Chcialabym żeby w miarę podobnie rosły i za jakis czas osłoniły nas od sasiada (nie musi to być az tak szybko tam gdzie chcieliśmy szybko daliśmy tuje). Które z wymienionych warto połączyć ? Po ile sztuk nasadzić? Czy każdy z nich jest na zimę „łysy”?



Na tak wąski pasek polecam jednolity żywopłot, nie mieszany. Za krótko tu jest na mieszanie.

Polecam tawułę wczesną, ślicznie kwitnie, jak zaniedbasz cięcie, nic się nie stanie, łądnie się przebarwia i nie rośnie zbyt wielka, bo miejsca masz mało.

Wszystkie wymienione mają opadające liście. Jesli chgcesz półzimozielony - posadź irgę błyszczącą.

Polecam również artykuł, może coś innego wybierzesz
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/243-lisciaste-zywoploty-szpalery-i-tunele
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Szalonaona77 18:46, 12 maj 2019

Dołączył: 05 maj 2019
Posty: 45
Dziękuje już posadzone. Zdecydowałam się na tawułe van houta i jasminowca alabaster, chciałam aureusa ale był dużo niższy od tawuły a myśle ze alabaster tez będzie się fajnie prezentować
Kahaw 20:17, 31 lip 2019

Dołączył: 31 lip 2019
Posty: 6
Dzień dobry wszystkim forumowiczom.
Podglądam forum już od dość dawna, a dziś moje pierwsze pytanie : czy ktoś może pokazać swój żywopłot z irgi błyszczącej? W internecie nie ma za dużo zdjęć, a szczególnie interesuje mnie, jak taki żywopłot prezentuje się zimą... Zarówno formowany jak i swobodny... Mam do obsadzenia kilkadziesiąt metrów przy ogrodzeniu, gdzie wieja czasem silne wiatry...za nim tylko pole.. Jak wysokiego żywopłotu można się spodziewać, i po jakim czasie? Jak gęsto należy ją sadzić? Dlaczego taki żywopłot nie jest bardziej popularny? Będę wdzięczna za wszystkie sugestie i zdjęcia...
Zależy mi na dość szybkim efekcie i chciałabym uzyskać efekt naturalny w stosunku do otoczenia, działka jest długa i wąska, na krótszym boku na przeciwko domu jest ściana lasu, z pięknym dużym debem, olcha i grabami, po południowej długości są zabudowania a po północnej jest pole, i to tu właśnie chcę uzyskać osłonę od wiatru...
SA jeszcze tuje, tylko nie wiem, czy będą wyglądać naturalnie przy lesie... No i graby,które są śliczne tylko nie wiem czy znajdę czas by je ciąć, a irgi podobno można też nie ciąć... Chętnie zobaczylbym częściową zimozielonosc takiego żywopłotu z irgi

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Kasia
Gardenarium 09:04, 06 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest na Starym Mieście w Warszawie i wyglądał świetnie.

Jak wysokiego żywopłotu można się spodziewać, i po jakim czasie? - to pytanie nie do odpowiedzenia, bowiem wysokość i szybkość rośnięcia zależy od wysokości sadzonek i od warunków jakie im zapewnisz

Jak gęsto należy ją sadzić? Mniej więcej co 30-40 cm.

Dlaczego taki żywopłot nie jest bardziej popularny? - Bo nie jest popularyzowany na Ogrodowisku i stąd mało kto o nim wie

Link na strony zagraniczne
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies