Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na glinie - podłożu gliniastym, glebie twardej, zbitej

Elka2 21:19, 25 maj 2017

Dołączył: 25 maj 2017
Posty: 5
Nie znalazłam nigdzie na forum informacji w kwestii, która mnie interesuje, więc zadaję pytanie tutaj, bo dotyczy trawnika na nieurodzajnym podłożu. Co w przypadku, jeśli gleba rodzima to praktycznie sam piach. Ile trzeba żyznej ziemi nawieźć pod trawnik? Czy od grubości warstwy ziemi, będzie zależała częstotliwość podlewania?
Chciałabym żeby nie trzeba było za często podlewać (automatycznego nawadniania nie będzie). Wydaje mi się że na cieńszej warstwie gleby urodzajnej krócej się utrzyma wilgotność gruntu po podlaniu.
Gardenarium 07:37, 29 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Na piaszczystej glebie ile byś nie nasypała żyznej ziemi, i tak piach ją po jakimś czasie "zje", wchłonie. Tak ze marzenie, że nie będziesz podlewać zbyt często jest nierealne. Będziesz musiała, piach ma swoje wymagania. Woda poleci i przeleci.

Ale z dwojga złego ciesz się, że masz piach, a nie zbitą glebę gliniastą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elka2 19:38, 29 maj 2017

Dołączył: 25 maj 2017
Posty: 5
Dziękuję za odpowiedź, pomyślę o grubszej warstwie ziemi i częstym (niestety) podlewaniu.
Jerry2016 13:58, 27 cze 2017

Dołączył: 27 cze 2017
Posty: 4
Witam,

Przymierzam się do założenia trawnika. Działka 1400m2. Podłoże to glina zmieszana z piaskiem. Woda nie stoi jakoś specjlanie długo po ulewach. Widać efekty zmieszania z piachem. Chciałbym założyć trawnik w II połowie sierpnia. Mam pytanie kiedy wykonać czynność glebogryzarką. Czy zdziabać to już teraz i przed siewem tylko rozgrabić grabiami czy może glebogryzarka należy zdziabać ziemię tuz przed siewem? Jak będzie lepiej? Czy rury do automatycznego nawadniania połozyć przed glebogryzarka czy po? Wolałbym przed na spokojnie ale glebogryzarka będzie taka traktorowa więc nie wiem na jaką głębokość wchodzi.

Mam tez pytanie jakiej mieszanki traw użyć do takiej gleby najlepiej? Cena nie gra roli. Chciałbym posiać to raz a nie szukać oszczędności na nasionach

Pozdrawiam
Bogen 21:48, 27 cze 2017


Dołączył: 08 maj 2016
Posty: 17
Hej.
Czy na podłożu gliniastym zbyt wysokie koszenie np 5cm + duże opady deszczu może powodować gnicie/ żółknięcie trawy ?
Gardenarium 23:17, 27 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pokaż zdjęcie. Nie wiadomo jak to żółknie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bogen 11:56, 28 cze 2017


Dołączył: 08 maj 2016
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)
Pokaż zdjęcie. Nie wiadomo jak to żółknie
.





Ze zdjęciami jest ten problem ze sucha trawa wyglada inaczej i mokra rownież.
Żółty żółtemu nierówny ...
Gardenarium 17:50, 28 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trawnik tak ma, że w środku nigdy w starszym trawniku nie będzie wszystko zielone i soczyste. Coś zamiera, coś żółknie z zagęszczenia i braku światła. Za krótko kosisz, nie zostawiasz piórek zielonych tylko widać ten zgniły środek.

Być może trawnik ma za mokro, za mało światła lub jest przenawożony?niedożywiony. Tego nie wiem, ale nie spodziewaj się, że trawnik będzie młodziusieńki przez cały czas.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
insomnia 21:29, 03 lip 2017


Dołączył: 23 lip 2016
Posty: 3
Tak po roku wygląda trawa na podłożu gliniastym a wszystko dzięki radom Pani Danusi a to dopiero początek naszej przygody



Braga 19:48, 05 lip 2017

Dołączył: 05 lip 2017
Posty: 4
Witam wszystkich,

zaczynam przygodę z moim ogrodem na glinie więc się podłączę z zapytaniami.

Na ogrodzie mam cały przekrój od czarnoziemu po glinę ciężką więc będzie trochę pracy.

Najpierw musze odchwaścić. Czy taką ziemia z korzeniami chwastów to coś z tym mogę zrobić? Przesiać, przejechać glebogryzarką?

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies