Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Ogródki ziołowe - zioła

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródki ziołowe - zioła

Gardenarium 13:56, 27 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No pewnie, na balkonie najlepiej postawić już gotowe wypasione zióła i masz efekt oraz zbiory, uzywasz do potraw a nie czekasz. One drogie nie są, więc nie warto wysiewać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justii 23:17, 29 kwi 2014

Dołączył: 11 kwi 2012
Posty: 2
Witam, chciałam spytać, czy każde zioła można zamrarzać? Pozdrawiam.
____________________
Justi
Gardenarium 23:44, 29 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
O bazylii nie słyszałam, mięty też się nie zamraża a uzywa świeżą. Wszystko zależy od przeznaczenia ziół. Rozmaryn się suszy nie zamraża, melisę się suszy na herbatkę.
Zioła typowe do zup się mrozi, koperek, pietruszkę.

Szczypiorku nie da się zamrozić też.
Wszystkiego do "jednego worka" wrzucić się nie da.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aniag78 10:46, 30 kwi 2014

Dołączył: 13 mar 2014
Posty: 10
Ziołomaniacy, kiedy wystawiacie zioła na dwór? Moje rozsady stoją w tunelu i zastanawiam się, kiedy mogę je wysadzić do skrzynek. Póki co, jedynie kolendra rośnie najlepsze na dworze.
____________________
Gardenarium 23:16, 06 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli rosną pod osłonami to są delikatne, nawet ostre słońce może im zaszkodzić. Trzeba je zahartować przed wysadzeniem na miejsce stałe i przyzwyczaić do nasłonecznienia.

Po spodziewanych "zimnych ogrodnikach" cieniując najpierw lub trzymając w cieniu, potem w półcieniu.
A o jakie konkretnie zioła chodzi? A może nawet pokażesz jak teraz wyglądają? Będzie mi łatwiej doradzić termin ich ulokowania na zewnątrz

Ja ostatnio sadziłam zioła 7 dni temu, od razu w donice na tarasie, bo okazy były silne, zdrowe i miały ciemne, jędrne liście. Jednym słowem były okazami zdrowia.

Potem były przymrozki a im nic nie jest, więc cieszę się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 22:58, 09 maj 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Od tygodnia kwitnie rozmaryn Moze nie jest to jakiś spektakularny widok... jednakże... czyż te kwiaty nie są piękne??? (nie wiem czemu, ale mój aparat ma problem z oddaniem tego niebieskiego koloru)

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
bronek 09:57, 14 maj 2014

Dołączył: 21 cze 2013
Posty: 14
U nas ostatnio króluje szałwia. do ryb, do ziemkniaków i z mlekiem i miodem na bolące gardło. zimuje nam bardzo ladnie w gruncie, a co ważniejsze to zamarza cały krzak więc jak potrzebujemy świeżej szałwii to wystarczą dwa skoki do ogrodu i zerwanie paru gałązek
____________________
ptasior789 17:41, 24 maj 2014


Dołączył: 18 paź 2013
Posty: 33
moje zioła balkonowe:

w wiszącej doniczce kolendra i rozmaryn


a w szklarence mięta (nie widać jej ale jest), bazylia, tymianek i coś tam jeszcze



____________________
AgaNet 15:23, 05 cze 2014

Dołączył: 29 lis 2012
Posty: 366
Fajny ten ziołowy wątek, doczytałam kilka ciekawych rzeczy


Mam też i pytanie: kupiłam drzewka laurowe. Na etykiecie była informacja, że to laur jadalny. Nie wiem tylko czy do spożycia nadają się liście laurowe po wysuszeniu, takie jak te które kupujemy w torebkach? Czy też można używac takie "prosto z krzaka" ?

A to mój ziołowy zakątek w wydaniu mini

____________________
Pozdrawiam :) Agata Isle of Skye, Zamek Dunvegan i ogrody; Gardening Scotland; Ogrody przy zamku Crathes; Pitmedden Garden; Ogród różany przy Drum Castle
Mazan 18:27, 05 cze 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Agato, to właśnie ta roślina. Myślę, że suszenie na bieżąco - na kilka dni - zachowa więcej oleku eterycznego, poprawiając smak potraw.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies