Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Mazan 15:41, 25 mar 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marcin_pacyna

Niejednokrotnie zdarzają się niedomówienia. Całość polega na dokładnym i obfitym oprysku, a iglaki nie należą do małych roślin. Litrowy pojemnik dobry jest dla roślin doniczkowych.
Działanie HT oparte jest na allelopatii dlatego nie podawałem w pierwszych wpisach iglaków. Proponowałem sprawdzenie we własnym zakresie, gdyż nie mam możliwości sam sprawdzić. Tymol i karwakrol zawarty w HT to naturalne środki obronne tych roślin i tylko wyspecjalizowane szkodniki żerują na tych roślinach. Ht zalecałem w zastępstwie oprysków olejowych, gdyż dla ich stosowania jest dość krótki termin - poza terminem można zaszkodzić. W przypadku HT takie zagrożenie nie istnieje.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marcin_pacyna 21:59, 28 mar 2017

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan napisał(a)
Marcin_pacyna

Niejednokrotnie zdarzają się niedomówienia. Całość polega na dokładnym i obfitym oprysku, a iglaki nie należą do małych roślin. Litrowy pojemnik dobry jest dla roślin doniczkowych.
Działanie HT oparte jest na allelopatii dlatego nie podawałem w pierwszych wpisach iglaków. Proponowałem sprawdzenie we własnym zakresie, gdyż nie mam możliwości sam sprawdzić. Tymol i karwakrol zawarty w HT to naturalne środki obronne tych roślin i tylko wyspecjalizowane szkodniki żerują na tych roślinach. Ht zalecałem w zastępstwie oprysków olejowych, gdyż dla ich stosowania jest dość krótki termin - poza terminem można zaszkodzić. W przypadku HT takie zagrożenie nie istnieje.


Pozdrawiam


Dzięki. W tym roku będę pierwszy raz próbował nie stosować chemii. Stąd wszystkie pytania i wątpliwości. Zobaczymy co z tego wyjdzie, dędę się dzielić doświadczeniem.
Pozdrawiam
Gata 00:18, 04 kwi 2017

Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 11
Moją rozsadę papryki zaatakowały ziemiórki, jak się ich skutecznie pozbyć? Czy HT pomoże? Zwiększyć stężenie?
Mazan 08:02, 04 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gata

Środek działa odstraszająco, a po podaniu doglebowym paraliżująco. Należy stosować częściej /co 2 - 3 dni/.
Czyżbyś miała świeży kompost jako podłoże? Czy inną ziemię o dużej ilości części organicznych?
U siebie zapobiegawczo stawiam pojemniki - zakrętki twist - ze środkiem i nie mam żadnych muszek. Uzupełniam tylko ich zawartość - łatwo parują. Przy monitorze komputera też mam.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gata 09:26, 04 kwi 2017

Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 11
ziemię kupiłam specjalnie do rozsady, ale parę ziemiórek pałętało się w kwiatkach domowych i zbagatelizowałam zagrożenie :/ wczoraj patrzę, że inwazja normalnie
frezja 09:33, 04 kwi 2017


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Mazan napisał(a)
Gata

Środek działa odstraszająco, a po podaniu doglebowym paraliżująco. Należy stosować częściej /co 2 - 3 dni/.
Czyżbyś miała świeży kompost jako podłoże? Czy inną ziemię o dużej ilości części organicznych?
U siebie zapobiegawczo stawiam pojemniki - zakrętki twist - ze środkiem i nie mam żadnych muszek. Uzupełniam tylko ich zawartość - łatwo parują. Przy monitorze komputera też mam.



Pozdrawiam


Czyli na parapet w mieszkaniu też mogę postawić słoiczek. Właśnie walczę z nimi.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Gata 11:56, 04 kwi 2017

Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 11
Gołym okiem widzę szkliste larwy na ziemi mam nadzieję, że rozsada to przetrwa... czy OW też jakoś wspomagać, czy tylko HT?
Mazan 12:14, 04 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Frezja

Oczywiście, że możesz jeżeli nie przeszkadza ten zapach. Rozstaw co drugą doniczkę / ok. 40 cm/. Silniejszy aromat wygania wszelkie cholerstwo, a u mnie są drzewa w domu i nie ma nic.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 12:24, 04 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Gata

Ziemiórki 'zmieniają' pokolenie średnio co trzy tygodnie, a to oznacza że jedna muszka = 150 larw. Muszka /owad dorosły/ żyje ok. 10 dni. Co wtedy się dzieje możesz sobie policzyć.
Niektórzy żeby zwalczyć szkodnika parują podłoże - nigdy nie wiadomo jakie kupujemy, ale wówczas należy odczekać ok. miesiąca aby ulotnił się amoniak, który 'zwalcza' rośliny. Dlatego przygotowanie podłoża to oddzielny temat i dość długi.
OW nie mieszaj z HT. Najpierw zwalcz szkodnika.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gata 19:11, 04 kwi 2017

Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 11
Kupiłam lepy żółte, by zmniejszyć populację dorosłych osobników...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies