Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Mazan 13:31, 08 lut 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anbu

Opryski należy wykonywać gdy temperatury nie spadają poniżej zera ze względu na działanie - rozcieńczalnik czyli woda zamarzając unieruchamia substancję czynną, a światło ją rozkłada.
Liście pozostałe na gałęziach, jeżeli są w zasięgu, możesz po prostu oberwać osmykując je. Później i tak opadną, ale mogą być rezerwuarem chorób lub co gorsza szkodników, o których dowiesz się dopiero na przełomie V/VI, gdy potrzebna będzie tylko interwencja. Taki sposób usuwania liści często jest stosowany w sadach przydomowych u jabłoni. Swoje jabłonki w ten sposób pozbawiam listowia na najmłodszych przyrostach. Pierwszy przegląd już zrobiłem, gdy się ociepli będzie następny z usuwaniem suchych liści. Potrzeba trochę cierpliwości, ale na rodkach mam przynajmniej pewność, że wiem co dalej robić. Teraz także dokonałem pierwszego cięcia ziarnkowych, żeby podczas letniego cięcia mieć z czego wybrać do formowania korony.
Jest to pierwszy, na razie profilaktyczny, zabieg późnozimowy, żeby wiosną nie było spiętrzenia prac.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
anbu 13:39, 08 lut 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Dziękuję Mazan
Toszka też powiedziała abym na drabinę weszła i obskubała te liście Co najmniej mnie to szokowało
A jednak!!!

____________________
Ania Ogród Ani :)
Mary 20:28, 08 lut 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Mazan

Czy lipę, która w ubiegłych latach miała objawy rożkowca lipowca, lepiej potraktować roztworem tymolowym czy promanalem?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mazan 22:06, 08 lut 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mary

Rośliny bezlistne lepiej traktować Promanalem przy zachowaniu odpowiedniej temperatury.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mary 22:37, 08 lut 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Dziękuję Mazan.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
anbu 11:57, 14 lut 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Mazan rozumiem, że ten Tymol sę nadaje? Tak? On jest w formie kryształów?

____________________
Ania Ogród Ani :)
Mary 19:43, 14 lut 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Mam nadzieję, bo ja kupiłam jesienią właśnie ten
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
anbu 21:24, 14 lut 2017


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Ooo to kupię Marysiu A czy pryskałaś roślinki tym roztworem tymolowym?
____________________
Ania Ogród Ani :)
Mary 07:49, 15 lut 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Jak dokładniej sprawdziłam to okazało się, że zakup był w sierpniu, czyli jeszcze późnym latem.
Więc kilka razy udało mi się zrobić oprysk.
Jesienią wydawało się, że pacjenci przeżyli. Zobaczymy co będzie po zimie.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mazan 13:40, 15 lut 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dziewczyny, tego tymolu używam już kilka ładnych lat. Po częściowym sprawdzeniu jego działania podałem przepis. Do Was należy dokończyć, gdyż jego działanie wynika z allelopatii tymianku i lebiodki. Można do niego dodać w stosunku 1:1 olejku rozmarynowego, co poszerzy jego spektrum działania, ale stężenie cieczy roboczej jak dla samego roztworu tymolowego.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies