Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne zwalczanie szkodników (bez chemii)

marcin_pacyna 07:28, 05 kwi 2017

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan, czy mogę prosić o pomoc?
Wyczytałem, że nie mogę stosować OW na różaneczniki i inne kwaśnolubne. Natomiast widziałem, że zalecasz na cisy. Moje pytanie: czy OW można stosować na iglaki takie, jak sosny, świerki, choiny kanadyjskie, jałowce czy żywotniki?
Pozdrawiam
zoja 09:41, 05 kwi 2017


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Gata napisał(a)
Kupiłam lepy żółte, by zmniejszyć populację dorosłych osobników...


Gata
ja w tym roku po raz pierwszy spotkałam się z ziemiórkami - mi naturalne sposoby nie pomogły (próbowałam roztworem czosnku) i zeżarły mi wysiewy
wkurzona kupiłam to -substral na m.in. ziemiórki(dostępne stacjonarnie na pewno w castoramie i obi)- na drugi dzień insekty są martwe (działanie dożołądkowe więc chwilkę trwa)
na rośliny nie zaszkodziło... po ok. 2 tygodniach warto powtórzyć

kolejne wysiewy robiłam w wypieczonej ziemi, ale wystarcczy jedna latająca muszka i powtórka z rozrywki była... teraz (po 2 bitwach) mam spokój ale czuwam...

życzę powodzenia - niezależnie, jaki sposób zastosujesz

ps. Mazan, przepraszam że tu piszę o 'chemii" ale Gata nie ma swojego wątku
jak coś mogę później wpis usunąć
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
Gata 09:58, 05 kwi 2017

Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 11
Żółte lepy wyłapały praktycznie 90% osobników dorosłych, pozostaje zwalczenie larw w ziemi. Jeśli mi się nie uda, to mogę zapomnieć o własnej rozsadzie papryki, bo na kolejny wysiew już za późno
zoja 10:06, 05 kwi 2017


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Gata napisał(a)
Żółte lepy wyłapały praktycznie 90% osobników dorosłych, pozostaje zwalczenie larw w ziemi. Jeśli mi się nie uda, to mogę zapomnieć o własnej rozsadzie papryki, bo na kolejny wysiew już za późno


Gata, larwy podgryzają roślinę - od dołu korzenie zjadają
nie wiem jak duża masz rozsadę, ale możesz spróbować przenieść golasy (bez dotychczasowej ziemi) do nowej wypieczonej... jak się boisz to chociaż część...
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
Mazan 16:12, 05 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Zoja

Kiedyś ukuto powiedzenie: wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. W tym przypadku można je zastosować twierdząc, że jest wiele sposobów na osiągnięcie tego samego celu. Spotkałem się nawet z przekonaniem, że ekologiczne czy biologiczne zwalczanie chorób i szkodników wymyślił Bóg, a człowiek tylko ściąga. Jak jest naprawdę można się przekonać przyjmując inne powiedzenie, że Bóg nierychliwy ... itd. i zawsze doprowadzi do tego celu.
Zoja, bardzo dobrze radzisz i nie powinnaś się wycofywać - ja nie zakładałem tego wątku tylko go "zasiedliłem".



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 16:21, 05 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marcin_pacyna

Zaleciłem pod wszystkie rośliny rosnące na glebach o pH powyżej 6, potrzebujące zwiększonej dostępności do wapnia, a cisy i jałowce spełniają te warunki. Także świerki czy żywotniki, a acidofile zaczynają się od pH 5,5 do 4. Poniżej tych wartości przyswajalność składników blokuje glin.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
zoja 16:49, 05 kwi 2017


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 12471
Mazan
Ufff... Ulzylo mi
To nie bede kasowac moze ktos inny w desperacji tez skorzysta.
Pozdrawiam
____________________
zoja Ukojenie, wizytówka
marcin_pacyna 17:26, 05 kwi 2017

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan napisał(a)
Marcin_pacyna

Zaleciłem pod wszystkie rośliny rosnące na glebach o pH powyżej 6, potrzebujące zwiększonej dostępności do wapnia, a cisy i jałowce spełniają te warunki. Także świerki czy żywotniki, a acidofile zaczynają się od pH 5,5 do 4. Poniżej tych wartości przyswajalność składników blokuje glin.



Pozdrawiam


Dziękuję. Mam jeszcze pytanie. Znalazłem na Allegro taki towar:

"biały proszek
min. 99,5%
Wzór chemiczny: CaCO3
Masa molowa: 100,09 g/mol
Numer CAS : 471-34-1
ZASTOSOWANIE :
Jest używany w jako regulator kwasowości , suplement diety i źródło wapnia dla jaszczurek. Może być stosowany jako składnik farb i zapraw murarskich i pigment."

Według mnie nadaje się, jak uważasz? Wygląda to na bardzo czystą kredę.
Pozdrawiam

Mazan 20:47, 05 kwi 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marcin_pacyna

Już na podobne pytanie odpowiadałem, ale powtórzę: jest wysoka zawartość CaCO3 i musisz sprawdzić metodą prób i błędów ile octu będziesz potrzebował na sporządzenie OW. Przepis jest dla zawartości 95%.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marcin_pacyna 00:11, 06 kwi 2017

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan napisał(a)
Marcin_pacyna

Już na podobne pytanie odpowiadałem, ale powtórzę: jest wysoka zawartość CaCO3 i musisz sprawdzić metodą prób i błędów ile octu będziesz potrzebował na sporządzenie OW. Przepis jest dla zawartości 95%.


Pozdrawiam


Dzięki. Gdzieś mi umknęło to 95%.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies