Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

waldek727 00:07, 17 wrz 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Marcin.
Na pytanie czym możesz teraz nawozić trawnik i w jakich dawkach będą potrafili Ci odpowiedzieć pracownicy labolatorium najbliższej Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Na ,,Ogrodowisku" nie ma jasnowidzów i nikt nie wie ile i jakich składników pokarmowych brakuje glebie na której rośnie Twój trawnik.
Jedno co wiem to to, że w połowie września nie nawozi się roślin saletrą amonową. Ponadto saletra amonowa nie jest nawozem do trawników i trzeba się z nią obchodzić bardzo rozważnie. Nieumiejętne nawożenie doprowadzi do zasolenia gleby i wtedy można już się pożegnać ze swoim trawnikiem. Trawa nie będzie miała mpżliwości pobierania z gleby składników odżywczych.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 07:04, 17 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Saletrę poleciłam tylko raz na zagłodzony trawnik. Na trawniki generalnie używaj nawozy przeznaczone do trawników. We wrześniu stosuj np. Florovit jesienny do trawników.

Jednak czy powinieneś stosować nawóz - Waldek ma rację, bo nie wiemy, czy glebie coś brakuje, czy ma w nadmiarze, nie widzimy jak wygląda trawnik, jak zastosowałeś poprzednio saletrę, w jakiej dawce. Tego się nie da powiedzieć na odległość, nie widząc nawet trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gosiawes 08:05, 25 wrz 2018

Dołączył: 25 wrz 2018
Posty: 1
Gardenarium napisał(a)
Rdzawe plamy mogą powstawać też z powodu składu wody używanej do podlewania jeśli jest zażelaziona. To zmiany nieodwracalne i niczym nie da się ich usunąć.

Hydrocomplex też powoduje odbarwienia, dletago naowzy trzeba zmiatać lub zmywać zaraz po zaaplikowaniu.



Witam,
Takie plamy da się usunąć nawet z kostki płukanej. Należy zastosować preperat, który reaguje ze zwiazkami żelaza - w moim przypadku najlepszy okazał się Rosten.
Po aplikacji zachodzi reakcja i powstaja brunatno-fioletowe plamy, które mozna zmyć wodą pod ciśnieniem. Jeśli zabrudzenia sa bardzo intensywne to wcześniej trzeba je polać zwykłym 10% octem i porządnie wyszorować a następnie spłukać. Większoość rdzy zniknie a resztę załatwi Rosten.
Ani ocet ani Rosten nie zaszkodził sąsiadujacej trawie. Po czyszczeniu trzeba spłukać wodą sąsiadujacy trawnik tak aby nic nie zostało na liściach bo ocet niszczy chlorofil. Spłukany nic nie zrobi roślinom i szybko ulegnie biodegradacji.
Pozdrawiam
grzelak84 14:45, 29 wrz 2018

Dołączył: 30 lip 2018
Posty: 6
Witam

Czy dobrym pomysłem będzie rozrzucenie na trawnik teraz na jesień granulowanego kompostu na trawnik w celu użyźnienia ziemi i polepszenia jej właściwości?
Gardenarium 15:24, 30 wrz 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie widziałam nigdy w sprzedaży granulowanego kompostu, a jedynie granulowany obornik. Tak czy siak, każdy organiczny nawóz będzie dobry.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mary 19:51, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
Florovit ma w ofercie kompost granulowany.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
bakers 08:31, 07 paź 2018

Dołączył: 07 paź 2018
Posty: 10
Dzień dobry. Nasz trawnik ma dopiero rok ale już zaliczyliśmy większość problemów. Nawoziliśmy go tak jak trzeba, po raz pierwszy wiosna nawozem z azotem a po raz drugi nawozem i nazwie efekt dywanowy. Robiliśmy też wertykulacje, nawet dwa razy. Mieliśmy grzyby (sporo) to robiliśmy oprysk, potem pojawiła się koniczyna, też robiliśmy oprysk. Mamy też sporo skrzypu po brzegach trawnika. W chwili obecnej rośnie właściwie tylko przy brzegach, tam też jest zielony. cały środek jest bardzo słaby i w żółtawym kolorze. Do tego są w losowych miejscach małe suche placki. Może to efekt oprysku. Trudno. Teraz jest jesień i chcemy jeszcze w tym roku zrobić wertykulacje, dac nawóz jesienny i zrobić wapnowanie. Jaką przyjąć kolejność i odstępy czasowe?
Gardenarium 09:34, 07 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pokaż ten trawnik.

Wapnowanie - czy aby jest potrzebne? Skrzyp - świadczy o kwaśnej glebie, ale czy na pewno jest kwaśna. Na ile kwaśna.
Z wapnowaniem bym się wstrzymała.

Ja bym zrobiła nawożenie nawozem jesiennym i na tym koniec. Na wertykulację moim zdaniem za późno, jest październik. Robiłeś już dwie więc wystarczy, trawnik może nie zdążyć się zregenerować.

Jakie przyczyny suchych placków? Nie wiadomo. Może to trzeba najpierw ustalić?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lodzia 09:48, 07 paź 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
bakers napisał(a)
Dzień dobry. Nasz trawnik ma dopiero rok ale już zaliczyliśmy większość problemów. Nawoziliśmy go tak jak trzeba, po raz pierwszy wiosna nawozem z azotem a po raz drugi nawozem i nazwie efekt dywanowy. Robiliśmy też wertykulacje, nawet dwa razy. Mieliśmy grzyby (sporo) to robiliśmy oprysk, potem pojawiła się koniczyna, też robiliśmy oprysk. Mamy też sporo skrzypu po brzegach trawnika. W chwili obecnej rośnie właściwie tylko przy brzegach, tam też jest zielony. cały środek jest bardzo słaby i w żółtawym kolorze. Do tego są w losowych miejscach małe suche placki. Może to efekt oprysku. Trudno. Teraz jest jesień i chcemy jeszcze w tym roku zrobić wertykulacje, dac nawóz jesienny i zrobić wapnowanie. Jaką przyjąć kolejność i odstępy czasowe?

Ze swojego doświadczenia powiem, że najlepiej jest zacząć od zbadania gleby. Kilka próbek ziemi wysyłasz kurierem do Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej i po tygodniu masz „diagnozę”. Nie wiedząc nic o podłożu, ciężko tak gdybać.
waldek727 12:52, 07 paź 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
bakers napisał(a)
Dzień dobry.

Nasz trawnik ma dopiero rok...

-Nawoziliśmy go tak jak trzeba nawozem o nazwie efekt dywanowy...
-Robiliśmy też wertykulacje, nawet dwa razy...
-Mieliśmy grzyby (sporo) to robiliśmy oprysk,
potem pojawiła się koniczyna, też robiliśmy oprysk...


-Tak jak trzeba, czyli w/g zaleceń nawozowych wydanych przez Okręgową Stację Chemiczno - Rolniczą. Z tym, że ja nigdy w zleceniu nie widziałem wskazania użycia nawozu o nazwie ,,efekt dywanowy" Po drugie to dowód na to jak działają nawozy o szumnych nazwach w pięknych opakowaniach.
-Dowód na to, że wertykulację trawnika powinno się rozpoczynać dopiero od trzeciego sezonu wegetacyjnego.
-Dowód na to, że młodych trawników nie traktuje się środkami chemicznymi.

Zrób badanie gleby. Poproś o zalecenia nawozowe i dowiedz się jakie ma pH gleba na której rośnie trawa.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies