Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

bakers 15:30, 07 paź 2018

Dołączył: 07 paź 2018
Posty: 10
Wydawało nam się że skoro jest dużo grzybów i skrzypy, to ziemia jest kwaśna, ale może jesteśmy w błędzie i może warto rzeczywiście przed sypaniem czymkolwiek sprawdzić ph gleby skoro to takie proste, że można to załatwić w przeciągu tygodnia. A może warto w tym celu kupić w sklepie ogrodniczym jakiś prosty kwasomierz?
Natomiast na nawóz o nazwie "efekt dywanowy", który zastosowaliśmy na początku lipca, nie zdecydowaliśmy się oczywiście przez jego nazwę, lecz po zapoznaniu się ze składem (głównie azot). Mieliśmy ciągły problem łysych placków w trawniku i braku równomiernego wzrostu. Trawnik był siany w październiku 2017, nasz ogrodnik w momencie siania też już posypał nasiona nawozem Yara Mila Complex.
Koniczynę długo wyrywaliśmy na kolanach, bo trawnik młody i chemii nie można, ale kiedy po tygodniowej nieobecności w domu, rozszalała się na trawniku aż tak bardzo, musieliśmy zdecydować się na chemię.
Wertykulację zrobiliśmy też przy okazji walki z grzybami. Wygrabiliśmy specjalnymi grabiami cały filc w nadziei, że nasze kłopoty się teraz skończą.
Załączam zdjęcie z dnia dzisiejszego.

Bardzo chcielibyśmy w przyszłym sezonie cieszyć się pięknym gęstym i zielonym trawnikiem, ale wciąż działamy po omacku.

waldek727 napisał(a)


-Tak jak trzeba, czyli w/g zaleceń nawozowych wydanych przez Okręgową Stację Chemiczno - Rolniczą. Z tym, że ja nigdy w zleceniu nie widziałem wskazania użycia nawozu o nazwie ,,efekt dywanowy" Po drugie to dowód na to jak działają nawozy o szumnych nazwach w pięknych opakowaniach.
-Dowód na to, że wertykulację trawnika powinno się rozpoczynać dopiero od trzeciego sezonu wegetacyjnego.
-Dowód na to, że młodych trawników nie traktuje się środkami chemicznymi.

Zrób badanie gleby. Poproś o zalecenia nawozowe i dowiedz się jakie ma pH gleba na której rośnie trawa.
Gardenarium 10:51, 08 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu gdzie zielony pasek, ziemia była kopana...na bank jakiś rowek na kable albo rury. Tu gdzie pod tujami - woda spływała, a więc z nią składniki odżywcze, stad bardziej zielona i odżywiona trawa.

Spadek jest spory od tarasu, aby trawnik był równomiernie podlewany i odżywiony - zaleca się krótkie czasy podlewania ale często, aby woda nie spływała, a zdążyła wsiąknąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Manalena 13:41, 12 paź 2018


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
We wrześniu po wertykulacji zasiliłam trawnik jesiennym Substralem. Teraz w połowie października planuje użyć jesienny Biopon i dolomit-mam kwaśna ziemię. W jakiej kolejności i odległości w czasie to zrobić?


____________________
Ogród dla zapracowanych
waldek727 16:56, 12 paź 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Teraz Biopon. W listopadzie dolomit.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
bakers 17:02, 17 paź 2018

Dołączył: 07 paź 2018
Posty: 10
Witam ponownie.
Mam już wyniki badania gleby i zalecenia nawozowe. Jednak nadal potrzebuję porady . Co robić? Szczególnie z tak wysokim ph. Przecież na takiej glebie trawniki nie rosną. Czy muszę nawieźć kwaśnej ziemi, czy da się zmniejszyć ph za pomocą odpowiednich nawozów? Bardzo proszę o pomoc i doradztwo. Wyniki na załączonym zdjęciu.
waldek727 00:06, 18 paź 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Wymagany zakres składników pokarmowych w glebie dla mieszanek traw.

Odczyn pH 5,5 - 6,8

Azot NO3 w mg/l 100-150

Fosfor P w mg/l 40-80

Potas K w mg/l 125-200

Magnez Mg w mg/l 50-100

Wapń Ca w mg/l 1000-2000

Chlor Cl w mg/l <100

Zasolenie w g NaCl/l <1
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Lodzia 06:41, 18 paź 2018


Dołączył: 22 wrz 2016
Posty: 162
bakers napisał(a)
Witam ponownie.
Mam już wyniki badania gleby i zalecenia nawozowe. Jednak nadal potrzebuję porady . Co robić? Szczególnie z tak wysokim ph. Przecież na takiej glebie trawniki nie rosną. Czy muszę nawieźć kwaśnej ziemi, czy da się zmniejszyć ph za pomocą odpowiednich nawozów? Bardzo proszę o pomoc i doradztwo. Wyniki na załączonym zdjęciu.

W zaleceniach wygląda, że siarczan potasu będzie obniżał ph twojego trawnika. Nie da się tego zrobić w miesiąc, więc musisz się uzbroić w cierpliwość i od wiosny systematycznie działać w tym kierunku. Oczywiście możesz również zmieszać swoją ziemię z kwaśnym torfem i założyć trawnik od nowa. Szybciej uzyskasz odpowiednią kwasowość gleby, ale będzie znów trochę roboty. Jeżeli masz jakieś pytania czy wątpliwości odnośnie zaleceń z badania gleby, skonsultuj je z wykonawcą - nieraz można trafić w Stacji Chemiczno - Rolniczej na bardzo pomocną osobę.
czajka 14:02, 18 paź 2018


Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 76
14 października (ta ciepła jesień) robiłam wertykulację trawnika.Mam pytanie: nie za późno?
Drugie pytanie brzmi , czy jeszcze można zrobić zasilenie trawnika w tych dniach ?!
____________________
czajka 15:39, 18 paź 2018


Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 76
P.S. nawozem jesiennym
____________________
waldek727 22:50, 18 paź 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
bakers napisał(a)
Witam ponownie.
Mam już wyniki badania gleby i zalecenia nawozowe. Jednak nadal potrzebuję porady . Co robić? Szczególnie z tak wysokim ph. Przecież na takiej glebie trawniki nie rosną. Czy muszę nawieźć kwaśnej ziemi, czy da się zmniejszyć ph za pomocą odpowiednich nawozów? Bardzo proszę o pomoc i doradztwo. Wyniki na załączonym zdjęciu.


Fajnie, że zastosowałeś się do mojej rady i nie musimy już domyślać się co dolega Twojemu trawnikowi. Jak widzisz przyczyny są dwie. Pierwsza najistotniejsza to ta, że wysokie pH hamuje pobieranie składników pokarmowych i trawa ginie w oczach. Druga przyczyna związana jest z nierównością terenu i co za tym idzie niedostatecznym i nierównomiernym nawodnieniem.
Tak jak jest w zaleceniu nawozowym zastosuj jak najszybciej superfosfat.
2 kg/ar i to najlepiej w formie pylistej. Zawarty w nawozie fosfor, wapń i siarka będą mieć dodatni wpływ na metabolizm azotu i w przyszłym sezonie wegetacyjnym Twój trawnik powinien odżyć i zazielenić się na nowo.

I na koniec jeszcze małe podsumowanie.
Tak wyglądają trawniki założone na glebie o nieodpowiednim pH lub przenawożone nawozami chemicznymi które zasoliły podłoże. Ich wygląd nie ma nic wspólnego z panującą ostatnio w Polsce suszą.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies