Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 16:32, 13 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dawidooo napisał(a)
Witam

Czy roczny trawnik mozna nawozic?Jesli tak to co bedzie najlepsze

Pozdrawiam


Co będzie najlepsze, zależy od stanu trawnika, pH gleby i badania chemicznego gleby na zawartość składników pokarmowych makro- i mikroelementów.
W ciemno nikt nie podejmie się diagnozy czym nawozić trawnik, którego nie widać ani nie wiadomo co mu jest.

To jakby leczyć pacjenta bez pacjenta i badań. Żaden lekarz się nie podejmie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dariuszk 20:13, 14 mar 2019

Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 12
Witam
Proszę o odpowiedz

Jak jest 30 % siarki w nawozie to jest dobry nawóz na trawę?
I jak mam wysoki wskaźnik Fosforu to nie będzie szkodzić jak będzie on w nawozie?

I czy wertykulacje przeprowadzić po koszeniu trawy czy przed?
Gardenarium 16:32, 17 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1. Pytanie - nie wiem.
2. Pytanie - najpierw zrobić koszenie, dość niskie, potem wertykulację.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Greenwitek 11:30, 19 mar 2019

Dołączył: 22 sty 2019
Posty: 12
Mam pytanie czy można już nawozić trawniki nawozem, jeśli tak to czy można gnojowicą rozcieńczoną z wodą?
Gardenarium 11:47, 19 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, za wcześnie, temp, gleby jest zbyt niska.
Teraz to robimy wertykulację, wygrabiamy. Na nawożenie przyjdzie czas.

Ważne pytanie, gnojowica, jaka gnojowica, czy umiesz rozcieńczyć, żeby nie spalić trawnika? Żeby nie przenawozić azotem, bo gnojowica zawiera dużo azotu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Greenwitek 11:58, 19 mar 2019

Dołączył: 22 sty 2019
Posty: 12
Gnojowica od zwierząt hodowlanych ale zawiera sporo deszczówki, umiem rozcieńczać, robiłem to nieraz ale zazwyczaj w maju, czerwcu, wrześniu.
Mazan 09:52, 20 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Dariuszk

Uzupełnię odpowiedź Danusi: rośliny pobierają fosfor tylko w ilości im potrzebnej, dlatego często nawozami fosforowymi nawozi się 'na zapas' /2 - 3 lata/. Taka ilość siarki /30%/ jest potrzebna najczęściej jesienią do zakwaszania gleby, rośliny - jeżeli pH gleby jest w granicach 6 - 6,5 - potrzebują jedynie ok. 7 - 8% S do budowy białek.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Greenwitek 17:33, 20 mar 2019

Dołączył: 22 sty 2019
Posty: 12
Czy jest jakiś konkretny dzień na sianie nawozów na trawnik np. po 25 lub od 1 kwietnia?
kamil_kluczbork 21:07, 20 mar 2019


Dołączył: 18 mar 2019
Posty: 100
Witam serdecznie. Proszę o poradę. Mój trawnik ma dokładnie 1 rok to będzie drugi sezon nasiona barenburg universal, po zimie w słońcu wygląda fajnie a w brzydką pogodę średnio, ale nie o to mi chodzi. Zbadałem ph ziemii i jest pomiędzy 5 a 6. Pojawił się mech - który wcześniej zajmował taką powierzchnię że zrywałem trawnik (a raczej mech) i siałem na nowo trawę. Proszę o poradę bo jutro zamierzam zrobić werykulację i areację, a co do nawozu nie wiem czy powinienem i koedy jeśli już. Jaki wybrać?. Mam złe doświadczenia z nawozami i płynami na mech i dwuliścienne, zawsze paliłemm trawnik. Proszę o poradę koedy i jaki nawóz, i czy będzie to konieczne. W trawniku zrobiłem nawodnienie automatyczne rozprowadzające wodę równomiernie w sezonie.




____________________
Ogród Kamila z Kluczborka
Gardenarium 09:09, 21 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Greenwitek napisał(a)
Czy jest jakiś konkretny dzień na sianie nawozów na trawnik np. po 25 lub od 1 kwietnia?


Nie dzień jest tu wyznacznikiem, a sama natura, czyli pogoda w głównej mierze. B, gdyby jeszcze leżał śnieg, nie nawoziłbyś, bo nie ma jak, a jest przecież 21 marca
Z kolei czasem 1 kwietnia już jest prawie lato, więc sam pomyśl, na logikę tutaj się to robi nie na daty


Więc kup sobie termometr do badania temp. gleby, wciskach go w trawnik i gdy pokaże 12 stopni, wtedy możesz nawozić trawnik.

Ja sobie kupiłam i wczoraj pokazywał mi plus 5 stopni, więc nie nawożę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies