Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

waldek727 23:20, 18 paź 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
czajka napisał(a)
14 października (ta ciepła jesień) robiłam wertykulację trawnika.Mam pytanie: nie za późno?
Drugie pytanie brzmi , czy jeszcze można zrobić zasilenie trawnika w tych dniach ?!

Nie za późno ale to już ostatni dzwonek na przeprowadzanie jesiennych prac pielęgnacyjnych na naszych trawnikach.
Śmiało możesz jeszcze nawieźć trawnik nawozem jesiennym. Wbrew nazwie jest to nawóz startowy dla naszych trawników w przyszłym sezonie wegetacyjnym.
W listopadzie przy sprzyjającej aurze możemy zastosować dolomit na glebach o zbyt niskim dla trawników pH czyli zakwaszonych.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
czajka 23:52, 18 paź 2018


Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 76
Waldku, wielkie dzięki za podpowiedź!!!
____________________
bakers 16:14, 19 paź 2018

Dołączył: 07 paź 2018
Posty: 10
waldek727 napisał(a)


Tak jak jest w zaleceniu nawozowym zastosuj jak najszybciej superfosfat.
2 kg/ar i to najlepiej w formie pylistej. Zawarty w nawozie fosfor, wapń i siarka będą mieć dodatni wpływ na metabolizm azotu i w przyszłym sezonie wegetacyjnym Twój trawnik powinien odżyć i zazielenić się na nowo.


Bardzo dziękuję za wszystkie porady. Panie Waldku, czy mogę zastosować nawóz o następującym składzie:
4,4% (N) azot całkowity,
2,2% (N) azot azotanowy,
2,2% (N) azot amonowy;
5,2% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w roztworze cytrynianu amonu i wodzie,
3,4% (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie;
19% (K2O) tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie;
25% (SO3) trójtlenek siarki całkowity;
6,0% (Fe) żelazo całkowite

Jeśli tak, to w jakim dawkowaniu. Producent podaje 30-40g/m. Czy to wystarczy zgodnie z zaleceniami nawozowymi? Kupiłem ten nawóz już wcześniej z zamiarem zastosowania jesienią. Nie chciałbym żeby się zmarnował
waldek727 17:28, 19 paź 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Możesz. To bardzo dobry nawóz do jesiennego zasilania trawników z tym, że od razu Ci zaznaczę iż nie będzie on miał tak szybkiego działania jak superfosfat pylisty.
Od wiosny trzymaj się ściśle zaleceń nawozowych. Jasno z nich wynika, że poza dostarczaniem trawie azotu stopniowo musisz obniżać wartość pH gleby do takiego stopnia aby umożliwić trawie pobór wszystkich potrzebnych jej składników pokarmowych w górnych zakresach.
Dawka nawozu jaką przewiduje producent to 3 kg/100m2 trawnika i tego się trzymaj.

Nawozy jednak to nie wszystko. Ułatwiaj wierzchniej warstwie gleby (strefa korzeniowa) podsiąk wody kapilarnej. W prosty sposób umożliwi Ci to mulczowanie trawnika kompostem i mączką bazaltową. Czynność tą najlepiej przeprowadzać po wertykulacji lub aeracji trawnika.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
bakers 20:01, 19 paź 2018

Dołączył: 07 paź 2018
Posty: 10
waldek727 napisał(a)
Możesz. To bardzo dobry nawóz do jesiennego zasilania trawników z tym, że od razu Ci zaznaczę iż nie będzie on miał tak szybkiego działania jak superfosfat pylisty.

To może jeszcze przed zimą prócz mojego jesiennego nawozu zastosować też superfosfat pylisty?
waldek727 02:57, 20 paź 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Nie, nie, nie. Przedobrzysz w drugą stronę a jonami wodorowymi i fosforem lepiej się nie bawić. Zastosuj się do zalecenia nawozowego. Superfosfat pylisty jest typowym nawozem przedsiewnym. Należy go wprowadzić do gleby na odpowiednią głębokość. Ponieważ nie możesz tego zrobić to wykorzystaj ten czas w którym zrobią to za Ciebie w sezonie jesienno-zimowym wody opadowe.
Jeżeli koniecznie chcesz wykorzystać zakupiony nawóz to nie patrz na bajkowe napisy na opakowaniu tylko na jego skład chemiczny. Będziesz go mógł równie dobrze rozprowadzić bardzo wczesną wiosną po obeschnięciu gleby a przed rozpoczęciem wegetacji traw. Później po pierwszym, drugim koszeniu to już tylko 1 kg saletry amonowej i 0,8 kg siarczanu potasu na 100m2 trawnika. Rozprowadzaj nawóz równomiernie , trzymaj się terminów i nie przekraczaj wyznaczonych dawek. Miej również na względzie odpowiednie nawadnianie trawnika o czym pisała Ci już Danusia.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
bakers 11:33, 20 paź 2018

Dołączył: 07 paź 2018
Posty: 10
Dzisiaj zastosowaliśmy się do porad i posypaliśmy trawnik nawozem, który mieliśmy. Podlaliśmy. Jakie jeszcze kroki zastosować w najbliższym czasie? Czy jeszcze kosić? Czy wygrabić suche i obumarłe rośliny?

Czy bez przekopywania trawnika, na wczesną wiosnę można przywieźć wywrotkę ziemi i uwałować (jeśli tak to jakiej ziemi), żeby obniżyć pH, a jednocześnie rozsypując ją na trawniku wyrównać nierówności, które powstały na etapie zakładania trawnika (powierzchnia po nawiezieniu 40cm ziemi nie została dobrze uwałowana, a ogrodnik po wałowaniu chodząc w deszczowej aurze, wysiewając trawę, a potem wysypując nawóz Yara mila, zrobił wszędzie dziury wielkości butów).

Czy dokupić siewu trawy i dosiać na wiosnę na całym trawniku? Jeśli tak, to czy siew tego samego typu, czy jakiś zagęszczający? Jak to zasiać - po prostu siejąc na trawniku i to potem zwałować? Czy przedtem zrobić wertykulację?
waldek727 03:37, 23 paź 2018


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Nie wiem czy nadchodząca jesienna aura pozwoli Ci jeszcze na skrócenie trawy przed zimą do ok 5 cm. Jeżeli tak-to zrób to.

Z trawnika zawsze warto wygrabiać połamane przez wiatr gałązki czy opadłe z drzew liście. Na ogół mogą być zarzewiem choroby grzybowej.

Jeżeli chcesz przywieźć wywrotkę ziemi żeby zmulczować wyrównując przy tym trawnik, to takiej która byłaby dla niego nawozem. Proponuję ziemię kompostową.

Nie zagęszczaj całego trawnika. Zrób dosiewkę tam gdzie uznasz to za konieczne. Niezależnie od prac pielęgnacyjnych wiosną zawsze jest warto docisnąć murawę walcem. Wertykulację trawnika powinno się przeprowadzać jesienią po dwóch latach od wysiania trawy.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
ricco1 07:12, 23 paź 2018

Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 77
Czy mozna jeszcze teraz sypnac nawozem jesiennym trawnik?
czajka 15:10, 26 paź 2018


Dołączył: 01 kwi 2016
Posty: 76
Waldi mi odpowiedział na podobne pytanie , przeczytaj wyżej
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies