Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Maciej77 12:06, 25 mar 2019

Dołączył: 25 mar 2019
Posty: 2
Dzień Dobry,

Mam małe pytanie, już jestem po wertykulacji, aeracji i grabieniu mojego trawnika.
Zrobiłem badanie PH ziemi i wyszło mi że mam PH 8 czyli za dużo - gleba zasadowa
Czym mogę obniżyć ph ziemi do 5,5-6,6 jakim nawozem ? tak żeby gleba była optymalna.
Dziękuję
jason 13:24, 25 mar 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
SIarczan amonu i siarczan potasu.
Maciej77 15:55, 25 mar 2019

Dołączył: 25 mar 2019
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź,

Mam jeszcze jedno pytanie bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi,
Jakie jest dawkowanie? i czy można nawozić siarczanem amonu i siarczanem potasu w tym samym czasie? ( mieszać )
kamil_kluczbork 08:27, 26 mar 2019


Dołączył: 18 mar 2019
Posty: 100


Pani Danusiu, czy mogę liczyć na pomoc, mam posypać trawnik jakimś nawozem aby się maksymalnie zazielenił ?. Poleci mi Pani któryś ?.

Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.
____________________
Ogród Kamila z Kluczborka
Gardenarium 08:33, 26 mar 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Maciej77 napisał(a)
Dziękuję za odpowiedź,

Mam jeszcze jedno pytanie bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi,
Jakie jest dawkowanie? i czy można nawozić siarczanem amonu i siarczanem potasu w tym samym czasie? ( mieszać )


Ja bym polecała albo jednym albo drugim, dawkowanie zależy od tego o ile należy zmienić pH. Rób to stopniowo, stosując zalecaną dawkę podaną na opakowaniu,. Od razu nie nasypiesz trzykrotnej dawki, bo spalisz trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kamil_kluczbork 20:59, 26 mar 2019


Dołączył: 18 mar 2019
Posty: 100
Albo jednym albo drugim??
Ph miedzy 5 a 6
____________________
Ogród Kamila z Kluczborka
bimcio 14:22, 27 mar 2019

Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 21
Dzień dobry,

posiadam trawnik założony dwa sezony temu (wiosna 2017). Gleba jest dość słaba, bez nawożenia co 3-4 tygodnie trawa nie chce dobrze rosnąć.
Parę tygodni temu zrobiłem badania gleby i dostałem następujące wyniki oraz zalecenia (cyt.):

"
Odczyn (pH) zasadowy – za wysoki dla trawnika!
Zasolenie – nieszkodliwe,
zawartość:
azotu – bardzo niska – deficytowa!!!
fosforu – optymalna (przy dolnej granicy zakresu),
potasu – niska,
magnezu – wysoka,
wapnia - optymalna,
chloru i sodu – nieszkodliwa,

Propozycja nawożenia na 100 m2:
Wapnowanie – czasowo zbędne.
Na 100m2:
ok. 2,5 kg N – w równych dawkach, w kilku terminach (wczesną wiosną, następnie od końca
V do końca IX wg załączonej tabeli) lub wg własnych ustaleń w zależności od intensywności
użytkowania.
+ 1,8 kg P2O5 – wczesną wiosną
+ 4,0 kg K2O – w równych dawkach (ok. 1,0 kg K2O):
I – wczesną wiosną
II – przełom VI-VII
III – we wrześniu
IV – późną jesienią (X-XI)

Nawozy pojedyncze można zastąpić gotowym specjalistycznym nawozem wieloskładnikowym zawierającym najlepiej mikroskładniki.
(w danym przypadku proponuję pełne nawożenie mikroskładnikami, ponieważ wysoki odczyn powodować może upośledzenie pobierania mikroskładników przez rośliny),
(np. Xtend, Floranid, Osmocote, Fructus Trawnik, nawozy firmy Everris - dawniej Scotts itp.) najlepiej FIZJOLOGICZNIE KWAŚNE i stosować według zaleceń na opakowaniu.
Mikroelementy można ewentualnie zastosować, w momencie wystąpienia objawów niedoboru na roślinach, w formie nawożenia dolistnego.
"

Zgodnie z zaleceniami zamierzam zastosować któryś z wymienionych nawozów wieloskładnikowych (z odpowiednią proporcją N i K20) oraz dodatkowo zasilić trawnik jednorazowo
(teraz, na wiosnę) preparatem fosforowym (1,8kg/100m2). Nawóz wieloskładnikowy zamierzam później podawać co około 4-5 tygodni.

Mam w związku z tym parę pytań:

- Czy mogę połączyć nawożenie nawozem wieloskładnikowym oraz nawożenie fosforem, czy lepiej zrobić to osobno?
- Czy są jakieś godne polecania preparaty fosforowe dla trawników?
- W jaki sposób połączyć nawożenie z wertykulacją - przed, zaraz po, po jakimś czasie?
- Skąd wiedzieć że nawóz jest fizjologicznie kwaśny? Nie widziałem tego parametry w kartach produktów...


pozdrawiam
Bartek
jason 09:51, 28 mar 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
bimcio napisał(a)
Dzień dobry,
- Czy mogę połączyć nawożenie nawozem wieloskładnikowym oraz nawożenie fosforem, czy lepiej zrobić to osobno?
- Czy są jakieś godne polecania preparaty fosforowe dla trawników?
- W jaki sposób połączyć nawożenie z wertykulacją - przed, zaraz po, po jakimś czasie?
- Skąd wiedzieć że nawóz jest fizjologicznie kwaśny? Nie widziałem tego parametry w kartach produktów...


1. Jeżeli zachowasz odpowiednie proporcje i nie przenawozisz to tak. Jeżeli masz znaczny deficyt to lepiej zrobic osobno.
2. Tak, superfostat. Fosfor dajemy tylko wczesną wiosną więc w zasadzie to ostatni gwizdek.
3. Nawożenie po wertykulacji.
4. Azot masz w formie azotanowej, amonowej i amidowej. Amonowa zakwasza, wiec użyj siarczanu amonu. W mieszankach NPK azot jest często w obydwu formach - amonowej i azotanowej.
bimcio 10:06, 28 mar 2019

Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 21
jason napisał(a)


1. Jeżeli zachowasz odpowiednie proporcje i nie przenawozisz to tak. Jeżeli masz znaczny deficyt to lepiej zrobic osobno.
2. Tak, superfostat. Fosfor dajemy tylko wczesną wiosną więc w zasadzie to ostatni gwizdek.
3. Nawożenie po wertykulacji.
4. Azot masz w formie azotanowej, amonowej i amidowej. Amonowa zakwasza, wiec użyj siarczanu amonu. W mieszankach NPK azot jest często w obydwu formach - amonowej i azotanowej.


Dziękuję za konkretne informacje.

Jeśli chodzi o superfosfat - czy jest jakieś ryzyko jak dam go "za późno"?
Mieszkam na dolnym śląsku i tutaj już wegetacja ruszyła (niestety nie miałem do tej pory czasu wziąć się za wertykulację, dopiero w najbliższy weekend). Wg. zaleceń miałem dać około 1,5-1.8kg fosforu na 100m2 - ale jeśli jest jakieś ryzyko to może lepiej nie dawać teraz i dać dopiero na jesień?

pozdrawiam
Bartek
jason 10:42, 28 mar 2019

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Ryzyko jest takie, że im później go dasz tym mniej rośliny go pobiorą. Przy twoim deficycie nie wpłynie to korzystnie na wygląd i rozrost trawy w tym sezonie. Fosfor jest pobierany przy około 12*C (temp. gleby). Więc na spokojnie, ja jeszcze nie wystartowałem z nawożeniem, czekam aż będzie cieplej.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies