Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

alamakota 07:53, 13 sie 2021

Dołączył: 13 sie 2021
Posty: 17
Witam , przejrzałam wszystkie wpisy na tym wątku i niestety ja też potrzebuję pomocy .Moje brzozy rosną u mnie 2 lata , byłam zachwycona gdy udało mi sie kupić 14 szt. odmiany jacquemontii , spore drzewka . Pnieważ były mocno powiązane uznałam , że zgrubienia i przebarwienia są tego wynikiem , niestety w tym roku w złamanej gałązce znalazłam robala . Nie wszystko pasuje , ale mniej wiecej wiem co to i tu zaczyna się wiekszy problem - wycofano wiekszosc środków na to działających. Udało m sie dostać PYRIFOS 480 EC.Bardzo unikam chemii a człowiek kazał mi podlać drzewo roztworem 1 do 100 czyli 1 l preparatu na 100 l wody i podlać ok 8 l na roślinę . Proszę mi pomóc - czy to nie zniszczy drzew i przede wszystkim ma sens .
sylwia_slomc... 21:01, 14 sie 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81881
alamakota napisał(a)
Witam , przejrzałam wszystkie wpisy na tym wątku i niestety ja też potrzebuję pomocy .Moje brzozy rosną u mnie 2 lata , byłam zachwycona gdy udało mi sie kupić 14 szt. odmiany jacquemontii , spore drzewka . Pnieważ były mocno powiązane uznałam , że zgrubienia i przebarwienia są tego wynikiem , niestety w tym roku w złamanej gałązce znalazłam robala . Nie wszystko pasuje , ale mniej wiecej wiem co to i tu zaczyna się wiekszy problem - wycofano wiekszosc środków na to działających. Udało m sie dostać PYRIFOS 480 EC.Bardzo unikam chemii a człowiek kazał mi podlać drzewo roztworem 1 do 100 czyli 1 l preparatu na 100 l wody i podlać ok 8 l na roślinę . Proszę mi pomóc - czy to nie zniszczy drzew i przede wszystkim ma sens .

Rozumiem, ze ten robal znajdował się wewnątrz gałązki, czyli potrzebujesz środka , który zadziała systemicznie w roślinie, tzn. roślina wypije korzeniem i z sokami będzie w niej krążył ten preparat i je wytruje. Tego preparatu nie znam, ale w tym przypadku na pewno bez chemii się nie obejdzie jeśli chcesz uratować drzewka. W ulotce na pewno jest napisane ile preparatu na jaką ilość wody i trzeba na ilość jaką potrzebujesz obliczyć proporcje ile wlać do baniaka na opryski czy do konewki.
Obawiam się też, że czynność podlania trzeba będzie za jakiś czas powtórzyć jeszcze raz.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
alamakota 16:58, 15 sie 2021

Dołączył: 13 sie 2021
Posty: 17
No właśnie tego się obawiam , bo tu jest napisane , że 0 , 6 l / ha . Ponieważ do podlewania trzeba zastosować większe stężenie mam zastosować go 1/100 to ogromne dawki. Mam problem bo nie znoszę chemii , ta biedna ziemia i tak już za chwilę będzie świeciła , ale nie bardzo mam wyjście chyba... Bardzo dziękuję za odpowiedź .
Anus9 19:20, 20 sie 2021


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 32
Witam, proszę o pomoc. Nie wiem co się dzieje z moimi brzozami doorenbos. Dzisiaj zauważyłam ze kilka brzóz zaczęło się pokładać, więdnąć, liście żółkną i są jakby zaschnięte. Na zdjęciu widać ze ta sama odmiana po drugiej stronie jest ładna zielona. Co to może być?
____________________
Pusto-ale-kiedyś-będzie-pięknie
Gardenarium 20:57, 25 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może być to, że podniósł się poziom wód gruntowych i korzenie stoją w wodzie pod ziemią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Benko 18:56, 08 wrz 2021

Dołączył: 08 wrz 2021
Posty: 1
Prośba o pomoc , w ciągu 3 dni liście mojej brzozy youngii zaczynają usychać , każdy jeden w podobny sposób . Brzoza rośnie w betonowej donicy . Czy macie jakiś pomysł co to może być ? Nie widać szkodników . Może po prostu za mało wody ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady
emeraldgreen 18:17, 19 mar 2022

Dołączył: 04 mar 2018
Posty: 32
Co zjada moje doorenbosy? Na 6 sztuk dwie mają na gałązkach takich zaschniętych lokatorów a same gałązki są martwe . Szukałam w google grafika ale nie znalazłam odpowiedzi.
Fleszu 13:47, 30 mar 2022


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Wygląda mi to na miseczniki.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Wojtal1982 16:39, 11 maj 2022

Dołączył: 11 maj 2022
Posty: 1
Dzień dobry,
Prosze o pomoc w ustaleniu szkodnika

Anus9 00:41, 13 maj 2022


Dołączył: 03 maj 2013
Posty: 32
Witam, w sierpniu 2021 pokazywałam tutaj moje zwiędnięte brzozy. Niestety na dzień dzisiejszy z 6 szt. tylko 3 szt. mają jakiekolwiek oznaki życia i to tylko w części drzewa np jedna odnoga wypuściła liście. Co się z nimi dzieje? Czy to jakiś grzyb czy szkodnik? Na jednej jest widoczne pęknięcie kory, na innych małe, podłużne pęknięcia/wyżłobienia.
Proszę o pomoc, mam jeszcze inne brzozy w ogrodzie. Co robić aby nie skończyły jak te egzemplarze?
____________________
Pusto-ale-kiedyś-będzie-pięknie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies