Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki brzóz, brzoza - Betula

Ola_ZK 18:45, 04 sie 2020

Dołączył: 07 maj 2020
Posty: 2
Witam.
Na gracilisach mam istną inwazję robaków. Obejrzałam brzozy na okolicznych dzałkach i to samo.
Czy ktoś byłbt w stanie doradzić co to za gagatki i jak się ich pozbyć?
werutka 23:54, 06 sie 2020

Dołączył: 20 cze 2020
Posty: 2
Mam podobny problem, jak kolega wyżej co to moze byc?
MichalTargowka 07:42, 28 sie 2020

Dołączył: 28 sie 2020
Posty: 1
Mam podobny problem. Moja brzoza, około 15 letnia, usycha od góry. Dziwne jest to, że liście na dolnych partiach są bez oznak choroby.
Czy jest skuteczne lekarstwo?
Gardenarium 21:28, 18 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kondrus napisał(a)
Dzień dobry,
Mam problem z jedną z brzóz. W korze pojawiły się duże pęknięcia (kilkadziesiąt cm), z których wycieka płyn. Środek drzewa wygląda jakby próchniał. Wokoł piany widocznej na zdjęciach zbierają się muszki i komary.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 21:28, 18 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Dziwna choroba brzozy zamkn.

Zdjęcia potrzebne.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
hankaandrus_44 22:21, 18 kwi 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7193
W latach, kiedy przez całą zimę nie ma mrozu, a wiosną prychodzi ochłodzenie z wyraźnym spadkiem na minus, może dochodzić do pękania pni wielu drzew, także owocowym, Ale przede wszystkim takim, które maja w sobie wiele soków, tu mam na myśli klony, jabłonie, brzozy, lipy i inne.

Pień wypełniony sokiem tuż pod korą zamarza, i musi znaleźć się miejsce na te grudki lodu. występują spękania kory. Po nastąpieniu ocieplenia sok wycieka przez szpary osłabiając, a nieraz doprowadzając do zguby, całe drzewo. Z tego soku korzystają oczywiście mrówki i inne żyjątka. Człowiek od dawna korzystał z drzewnych soków, przede wszystkim klonu i brzozy.


Żeby zapobiec uszkodzeniom należy od strony słonecznej zabezpieczać pnie ustawionymi pod drzewem deskami w pionie, tworząc coś na kształt namiotu.
Słońce nie dotrze wtedy do pnia bezpośrednio- pod tym "namiocikie" powstanie zimna nisza. W ten sposób chroni sie przed nagrzewaniem podstawy drzewa, i powoduje późniejsze wchodzenie w wegetację.


O tym wiem od starych sadownikow, kiedyś zimy były ostre, a drzewa sadzone w sadach i ogrodach musiały i wytrzymywały wiele lat bez usterek.

Wg mojej wiedzy, to jest właśnie taki przypadek. Nie wiem czy specjaliści zgodzą się z moją teorią. Zdjęcie by się przydało.
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
Kondrus 14:13, 20 kwi 2021

Dołączył: 18 kwi 2021
Posty: 2
Dołączam zdjęcia
Milo 22:34, 16 maj 2021

Dołączył: 28 kwi 2015
Posty: 41
Witam serdecznie,
Mam problem z brzozami posadzonymi na początku kwietnia. Ładnie rosły, a tu nagle zaczęły zasychać im liście. Znalazlam kilka pajęczyn, spryskalam od przedziorka. Co im może dolegać ?
Mariusz72 13:18, 10 lip 2021

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 37
Witam, bardzo proszę o pomoc jednej z moich brzóz doorenbos opadły gałęzie, niev widać szkodników i choroby na liściach. Co może być przyczyną, może spotkaliście się z czymś takim. Dziękuję za informację.
Gardenarium 19:57, 22 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Liście są ciężkie, mokro jest, przysrosty duże, a gałęzie nie są na tyle zdrewniałe aby wytrzymać ten ciężar, stąd gną się do ziemi. Nic takiego się nie dzieje złego.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies