Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Sosna - Pinus

Karol99 16:38, 15 lis 2014


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
KaFe 16:03, 10 sty 2015

Dołączył: 10 sty 2015
Posty: 15
Moi Drodzy, ostatnio bardzo mocno wiało i złamała mi się sosna - sosna ma ok 3 metrów i złamała się na wysokości około 2 metrów, czyli około metra z góry zostało złamane - wyłamała się najpierw gałąź boczna (podejrzewam że pan od koparki jej pomógł), potem przewodnik i na koniec wszytskie pozostałe gałęzie z tego okółka pytanie co powinnam teraz zrobić? czy tak ją zostawić i sobie poradzi? ale jeżeli tak to jak będzie rosła? jak będzie wyglądała? czy niestety powinnam ją sciąć?
____________________
ZbigniewG 12:26, 11 sty 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8901
Jeżeli chcesz ją zachować to możesz (jeden z kilku wariantów)
wybierz najmocniejszą z gałęzi zachowanego piętra i stopniowo zacznij ją prostować do pionu -zastąpi złamany przewodnik
można wykorzystać do prostowania odcinek pnia który pozostał lub przywiązywać do palika przymocowanego do pnia
stopniowo -bo może pęknąć, po utrwaleniu pionu np za rok zbędny kawałek wytniesz

pozostałe gałęzie z tego najwyższego piętra możesz proporcjonalnie przyciąć bo będą startowały w wyścigu na przewodnik
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Loosiuu 12:41, 11 sty 2015


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Albo możesz ją fajnie zagęszczać i zostawić wielopienną. Widziałem takie starsze okazy i ciekawie wyglądały, ale musi trochę lat minąć.
Samoistnie też zacznie formować przewodnik, ale nie będzie idealnie prosta.
Pokaż zdjęcie, jeśli takim dysponujesz
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
KaFe 14:48, 11 sty 2015

Dołączył: 10 sty 2015
Posty: 15
Dziękuję bardzo za odpowiedź, zrobię jutro zdjęcie i pokażę jak to wygląda. Boję się mocno nagiąć boczne gałęzie bo są dosyć grube i myślę że mogą poopękać, chyba że naginać je stopniowo i w miarę upływu czasu pionizować ją coraz bardziej. Szczerze mówiąc nie zależy mi w tym miejscu na wysokim drzewie, pasowałaby mi do koncepcji nawet taka niższa, zakładając że za nią rośnie kolejna. Ogród dopiero jest w fazie koncepcyjnej więc cokolwiek będzie będzie dobrze, szkoda by było tylko gdyby się zmarnowała bo ja bardzo lubię sosny i mam kilka całkiem dużych okazów na działce. Jutro wstawię zdjęcia to będzie lepiej widać co i jak.
____________________
Karol99 18:27, 11 sty 2015


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Jeżeli chcesz naginać to stopniowo.
Mozna zawsze zrobić z niej coś na kształt bonsai, skoro mówisz, że nie zależy Ci na wysokiej
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 18:57, 11 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może wyjdzie instrument muzyczny? Taka literka U? czyli dwa przewodniki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KaFe 21:11, 11 sty 2015

Dołączył: 10 sty 2015
Posty: 15
To jest myśl! jutro zrobię zdjęcia i zobaczycie jak to wygląda
____________________
KaFe 13:18, 12 sty 2015

Dołączył: 10 sty 2015
Posty: 15
Moi Drodzy, Zrobiłam dziś rano kilka zdjęć jak sprawa wygląda. Zobaczcie sami. Obawiam się że pozostałe gałęzie z tego okółka też się wyłamią. Co sądzicie?
____________________
KaFe 13:21, 12 sty 2015

Dołączył: 10 sty 2015
Posty: 15
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies