Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

KasiaW76 22:36, 13 kwi 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Basiu mozesz napisac co tam posadzilac to zolte i czerwone? i w jakich odleglosciach.... Uciekaja mi ostatnio wszystkie nazwy...

Jalowce w duzych odleglosciach sadzilas?
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
BasiaLT 07:57, 14 kwi 2016


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
To czerwowne to berberys a żółte to tawułka. Sadzone w odstępach 65 cm na 40 cm. Opróćz tego wsadziłam jałowce płożące 3 odmiany, dąbrówkę rozłogową, juki, trzmieliny, trawy, czyśca wełnistego, irgę i ognika szkarłatnego.
____________________
Basia Tu narazie jest ściernisko...
KasiaW76 13:26, 24 kwi 2016


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Dziekuje za odpowiedz.... skaroa jak sie rozrosnie bedzie piękna. ...
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
Sandraw 22:19, 20 cze 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 2
Dzień dobry
Jestem szczęśliwa posiadaczką nowego domku z ogrodem. Poprzedni właściciele nie zorganizowali ogrodu i teraz ja mam tą przyjemność; )
Potrzebuje pomocy w sprawie skarp - mam aż 2 z obu stron domu. Szczególnie jedna zajmuje dużo miejsca którego mi szkoda. Sąsiad od tej strony ma działkę 1.5m wyżej i wyrównał ja sobie do końca oraz postawił płot a cała skarpa jest na naszej działce i zajmuje ja. Chciałabym zrobić choć trochę muru oporowego i ja skrócić. Czy jest jakiś uniwersalny przelicznik jak kat nachylenia może mieć taka skarpa aby była stabilna (zakładając użycie siatki)?

Będę wdzięczna za pomoc i juz biegnę po inspiracje Waszych skarp
Pozdrawiam
Gardenarium 22:49, 20 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/309-murki-oporowe-malowniczy-element-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sandraw 22:39, 30 cze 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 2
jestem po konsultacji ze "specjalistami" od ogrodów... nie wiem jak dobrymi, ale mam 2 propozycje:
1. użycie na wysoką skarpę (1,5m) geosiatki
2. dosypanie i zrobienie większego kąta (bardziej stromo) i wzmocnienie płytami, takimi "z dziurami"
Jak uważacie, czy oba te sposoby są dobre? Mnie trochę bardziej przekonuje siatka- bardziej naturalna, ale z drugiej strony te płyty też kuszą bo odzyskam więcej działki....

pozdrawiam słonecznie-meczowo
Gardenarium 23:21, 30 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko zależy od tego, co ma być na teh skarpie, czemu ma służyć? Mają byc rośliny czy co innego? Pokaż chociaż zdjęcia.

Rozwiązanie zalezy od funkcji tej skarpy, możliwości technicznych i ukształtowania terenu. Co jest pod skarpą trawnik czy nawierzchnia brukowana? Skąd widać skarpę.

Trudno cokolwiek doradzić, bo ja niestety nie widzę tej skarpy.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:30, 14 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kasiula napisał(a)
Witam wszystkich pasjonatów ogrodów
Muszę się przyznać że dopiero dzisiaj odkryłam "OGRODOWISKO"-czyli jestem nowa.
Pragnę podzielić się z Wami drodzy forumowicze problemem, z którym nie bardzo wiem jak sobie sama poradzić.
Jestem szczęśliwą posiadaczką domu (remontujemy ale duuuuuuuuuużo przed nami) w beskidzie żywieckim,dom jest posadowiony na dosyć dużej skarpie.Ziemia gliniasta,porasta mech,kasy nie za wiele aby zatrudnić firmę która może coś podziałać.
Może macie jakieś pomysły,jak pozbyć się mchu,jakie roślimy posadzić aby szybko się rozrosły i zasłoniły skaspę.
Dziękuję za każdą pomoc i propozycję.
Pozdrawiam.Kasia


Poczytaj ten watek, albo art. o murkach i rośl. okrywowych

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/309-murki-oporowe-malowniczy-element-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:26, 14 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pegaz napisał(a)



Witajcie,

czytałem kilka razy forum jako gość szukając inspiracji do wykończenia skarpy przy moim domku letniskowym w Bieszczadach i pomyślałem, że może warto by było poruszyć ten wątek i poczytać Wasze opinie.

Wygląda to obecnie jak na zdjęciu. Wysypany kliniec to parking.
Skarpa na chwilę obecną wyłożona agrowłókniną i czeka na dalsze prace.

Plan jest taki aby parking od skarpy oddzielić linią ze szweli nawiązując do schodów (co właściwie jest już zrobione, ale jeszcze nie sfotografowane), a następnie skarpę podzielić jeszcze na 3 lub 4 pola kładąc szwele pionowo.

Następnie zamierzam skarpę wyłożyć kamieniem technicznym (100-300mm) w kolorze takim jak kamień na parkingu i obsadzić co kawałek jałowcami płożącymi.

Tutaj pojawiają się moje wątpliwości. W jakiej kolejności wykonywać te czynności? Czy najpierw kamień z pozostawionymi otworami na rośliny, czy najpierw rośliny obkładane potem kamieniem?

Co sądzicie o pomyśle? Będę wdzięczny za opinie i jakieś wskazówki bądź pomysły osób bardziej doświadczonych ode mnie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 12:26, 14 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jeśli tak jak widać na zdjęciu większość dnia na skarpę pada cień to jałowce nie za bardzo... one lubią dużo słońca. Najpierw sadzimy, a potem obsypujemy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies