Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

Gardenarium 12:26, 14 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przed sadzeniem zdejmij agro.

Wybieraj z oferty roślin okrywowych zgodnie z nasłonecznieniem.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pegaz 12:26, 14 lip 2016

Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 2
Toszka napisał(a)
Jeśli tak jak widać na zdjęciu większość dnia na skarpę pada cień to jałowce nie za bardzo... one lubią dużo słońca. Najpierw sadzimy, a potem obsypujemy.


Zdjęcie było robione rano, stąd cień. Załączam bardziej aktualne zdjęcie o innej porze dnia.



Jeszcze chciałbym dopytać co do kolejności sadzenia i obkładania kamieniem.
Jeśli roślinę płożącą posadzę na poziomie gleby i potem dookoła obłożę kamieniem o wielkości 100-300mm, to roślina znajdzie się we wgłębieniu. Czy nie będzie to dla niej problem? Nie będzie przez to gorzej rosła?
Pegaz 12:26, 14 lip 2016

Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Przed sadzeniem zdejmij agro.

Wybieraj z oferty roślin okrywowych zgodnie z nasłonecznieniem.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/228-rosliny-okrywowe-w-ogrodzie


Napisała Pani żeby zdjąć agro przed sadzeniem.
Rozumiem, że miałbym kamień układać wtedy poprostu na glebie? Bez agrowłókniny?

Co w takim wypadku z wyrastaniem trawy pomiędzy kamieniami? Wolałbym uniknąć wyrywania chwastów i trawy na skarpie.

Czy w takim razie złym rozwiązaniem jest zrobienie otworu w agro i posadzenie rośliny płożącej?
Myślałem właśnie o płożących, żeby rozprzestrzeniały się po kamieniach, przykrywając je w pewnej części.
Toszka 12:26, 14 lip 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
I tak sadząc roślinę trzeba ją posadzić w glebie, a nie w kamieniach, Kamienie na skarpie z maty będą się zsuwać, a w glebie zakleszczą się i nieco osiądą. Chwasty (w tym perz i trawa) bez problemu wykiełkują na macie i wrosną w nią. Wtedy to pielenie jest mordęgą. Mamy cały wątek o macie przeciwko chwastom - proszę przeczytać, a napewno z maty zrezygnujesz. Chwasty z pomiędzy kamieni łatwo się wyjmują, bo że będą rosnąć to cudów nie ma - coś w ogrodzie robić trzeba
Mata w przypadku roślin płożących uniemożliwi im łatwe ukorzenienie odrostów.
Osypując rośliny kamieniami musisz zwócić uwagę, by nie zasypać szyjki korzeniowej - musi być niewielki odstęp by pieniek mógł się rozrastać i by nie gnił, bo rośliny zaczną umierać po kilku latach.
Mam nadzieję, że przejrzyście wyjaśniłam wszystko
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gardenarium 12:29, 14 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
ala napisał(a)
Hej. Mieszkam sobie na uroczej skarpie, gdzie w zimie wieje a w lecie grzeje. Nie powiem, że mi na niej źle ale kosztowna się zrobiła jak mi nasadzenia zniweczyła. Zapewne moja wina bo mogła więcej podlewać ale ciśnienie wody zmalało i w łazience w domku czasem brakowało, więc jest jak jest.
Na skarpie południowej wyschły lub przemroziły się rozchodniki, jałowce, kiścień. Skarpa jest wysoko z 10m umiejscowiona ponad drogą ale stroma nie jest tak żeby woda całkowicie nie miała się na czym zatrzymać. Długa od równiny gdzie stoi dom do ogrodzenia na 4m. Szeroka 25m do części skarpy wschodniej.
Na skarpie wschodniej wszystko rośnie.

I teraz mam takie pytanie zanim się wezmę za projektowanie czym obsadzić tą nieszczęsną skarpę południową po za wyłożeniem kamieniami? Kamieni mam pół przyczepy średnicy 0,5m ale nie mam na nie pomysłu bo jest ich za mało żeby wyłożyć skarpę i nie wiem czy estetycznie było by wyłożyć plackami czy porozrzucać po jedyńczo na skarpie?
Kolejną moją bolączką jest ogrodzenie, oznaczone kolorem szarym. Jako, że jest z siatki chciałam obsadzić szmaragdami, świerkami żeby ogrodzenie zasłonić ale jak obsadzę ogrodzenie to obejścia domu nie zasłonię. Z drugiej strony jakbym te tuje posadziła na równinie(brzegu skarpy ) to zasłonię sobie skarpę i zarazem widok.
Poradźcie coś proszę bo ja bym chciała tak klasycznie odrodzenie-tuja- hortensja- żurawka-obwódka z bukszpanu - trawka - i widoczek z trawki na obwódkę z bukszpanu-żurawkę- hortensje-tuje - ogrodzenia widzieć nie chcę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ala 12:29, 14 lip 2016

Dołączył: 29 wrz 2014
Posty: 27
Chyba ciężki temat ta moja skarpa bo miałam pomysł żeby brzozami obsadzić byłby cień ale doczytałam, że brzozy wysuszają ziemię.
ala 12:29, 14 lip 2016

Dołączył: 29 wrz 2014
Posty: 27
Kupiłam sobie dzisiaj wiśnie kiku-shidare nie wiedząc co to w ilości 4 sztuk i teraz nie wiem co z nią zrobić bo to kawał drzewa urośnie.
Miały iść pod balkon żeby okna garażowe zasłoniły ale przerosną go.
Nadaje się to przy wjeździe posadzić czy traktowana wiśnia jest jak migdałek, chwile pokwitnie i tyle i na froncie nie ma co sadzić?
Widziałam, że niektórzy sadzą wiśnię umbrę przy wjeździe ale ona chyba szlachetniejsza.
Na skarpie bym ją posadziła ale przeciągów nie lubi.
Aga 16:37, 14 lip 2016


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Pegaz napisał(a)


Zdjęcie było robione rano, stąd cień. Załączam bardziej aktualne zdjęcie o innej porze dnia.



Jeszcze chciałbym dopytać co do kolejności sadzenia i obkładania kamieniem.
Jeśli roślinę płożącą posadzę na poziomie gleby i potem dookoła obłożę kamieniem o wielkości 100-300mm, to roślina znajdzie się we wgłębieniu. Czy nie będzie to dla niej problem? Nie będzie przez to gorzej rosła?

____________________
Nowe miejsce nowy ogród
kami 10:39, 03 paź 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 562



Mam pytanie jeżeli dom będzie położony na ,,równinie,, tak jak już rosnące drzewa na załączonym zdjęciu to czy inne drzewa typu brzoza pożyteczna, świerk serbski mam obsadzać na równej skarpie czy obniżyć się z nasadzeniami do linii ogrodzenia.

Przed domem trawnika będę miała około 19m. Różnica poziomów wynosi 1,6m między skarpą a ogrodzeniem. Nachylenie nie jest strome ale widoków trochę mi zaczyna być żal tylko też chciałabym mieć trochę cienia i przesłonić się od sąsiadów.

A- Dać sobie spokój z tą skarpą i sadzić na równinie, może się brzoza nie przewróci?
B- Czy zachować częściowe widoki i obsadzić płot co by dał cień nasadzeniem na skarpie?
Skarpa jest południowo-zachodnia.
Gardenarium 23:22, 04 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Co to znaczy obsadzać na równej skarpie,. skarpa gdzie jest równa? Jest pochyła, jak to skarpa..nie rozumiem zupełnie pytania bo tak jest zadane, że zagmatwane na amen. Wyłóż jasno kobieto o co chodzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies