Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

rafu 08:51, 22 lis 2017

Dołączył: 17 lis 2017
Posty: 1
Dziękuję za porady.
Pozdrawiam,
Rafał
Roocika 00:25, 25 gru 2017


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Do forum się przyssałam- strasznie wciąga. Mam do zagospodarowania 2 skarpy, jedną już częściowo obsadziłam irgą, tawułami japońskimi i rozchodnikiem, a na górną mam 100 pomysłów. Myślałam raczej o krzewach. Jako nienormowany żywopłot chciałam pęcherznice luteus, na szczycie skarpy jest droga gruntowa oraz cis pośredni hiksi (formowany), a niżej tawuły szara i van houttea, forsycje, derenie białe, krzewuszka, pigwowiec. U nas jest glina, a działka w dołku i skarpy są podsiąkające (nie wiem czy rozchodnik przeżyje), irga rośnie i już właściwie pokryła skarpę, tylko jest dość rzadka. U podnóża dużej skarpy jest dren i radośnie sobie rosną w nim pałki. Poza tym na skarpie u góry jest taka "półka". Proszę naprowadzcie mnie na jakiś trop. Dolna skarpa jest strasznie "płaska", wolałabym, żeby ta górna taka nie była, no i to mój widok z okna w salonie, fajnie, żeby jakoś prezentowała się zimą. To niestety nie koniec skarp Zdjęcia chyba z maja 2017


____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Roocika 00:26, 25 gru 2017


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Skarpy są wystawione na zachód Latem mają słońce od wczesnego rana do ok 18. Z "płaska" miałam na myśli, że irgi są niskie, bo to ponoć quenen of carpets i strasznie mnie to wkurza, takie "ulizane".
I jeszcze rybie oko na górną.

____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gardenarium 13:36, 03 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Rozpoznawanie roślin iglastych....

plexi napisał(a)









Niestety nie ja dokonałam takich nasadzeń i dlatego teraz chcę to jakoś wyprowadzić, a przede wszystkim sukcesywnie usuwać szmatę. Niestety jest to trochę stroma skarpa i modyfikacja jest trochę utrudniona. Myślałam aby wywalić te słabo rosnące jałowce tym bardziej, że od środka brązowieją i generalnie jest taka pstrokacizna. Po zdjęciu szmaty myślałam nad zadarnianiem barwinkiem ponieważ tam jest dużo miejsca do zadarnienia, a barwinek jest wdzięczną rośliną tylko czy z tymi jałowcem on będzie pasował i się dogadywał?


Barwinek odpada, zrobi się kołtun. Posadź więcej jałowców wyższych, podobnych do tych istniejących. Barwinka nie sadź. Odradzam z całą odpowiedzialnością.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
plexi 13:36, 03 kwi 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Rozpoznawanie roślin iglastych....

ElzbietaFranka napisał(a)
A ja tam sobie bardzo chwale jałowce u mnie rosną jak na drożdżach ścianami i każdego roku duże przyrosty maja. Są bardzo dekoracyjne. Jak masz taką skarpe posadzić kaskadadowo jednej wysokości i kolorami efekt bardzo ładny.
Barwinek jest ładny, ale jak kwitnie. Rośnie bardzo szybko mój przycinam maszynka każdego roku.
Zresztą pokaż skarpe co tam rośnie.
Szmatę rzeczywiście wyrzuć lub zrób duże otwory przy jałowcach.


To skarpa w trakcie modernizacji. Z jednej strony jest irga jednak z lewej strony nie chce rosnąć. Wiem, że dużo pracy jeszcze aby skarpa nabrała wyglądu. Chciałabym ją jakoś tematycznie zgrać bo póki co wydaje mi się, że jest tak trochę "naćkane". Pewnie temat urządzania skarpy nie jest odpowiedni w to miejsce ale jak możecie mi coś polecić aby to miało ręce i nogi to proszę o pomoc
Danusiu czym zadarnić resztę skarpy? Posadzić dalej irgę?

Gardenarium 13:43, 03 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na tej skarpie masz całkowity nieład, co byś nie dosadziła to i tak nie wyjdzie, bo wszystko jest chaotycznie i prawie pojedynczo każdy gatunek.

Tak na zdjęcie to nie umiem nic polecić, wysoki jałowiec żółty na dole, od czapy posadzony. Obok świerk karłowy, którego ten jałowiec zabije za chwilę.

tak samo świerk Glauca Globosa obok wysokiego jałowca, jałowiec spowoduje, że świerk będzie łysiał. No co tu doradzać jak wszystko jest źle i bez pomysłu?

Zrób plan rabaty (szer i długość, wystawa słoneczna). Potem nanieś wszystko odpowiednimi kolorami, niebieskie niebieskim, żółte żółtym a zielone zielonym. Popatrzę na to, ale aż mi się nie chce patrzeć. Tak być nie może. Bo to jakby komuś zostało się w szkółce kilka roślin i rzucił je na skarpę, tam gdzie spadło - posadził.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
plexi 14:00, 03 kwi 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Danusiu, nie ja nasadzałam, a zastałam już w takiej formie i chcę to jakoś uratować ale widzę, że to będzie masakra Dlatego proszę o pomoc aby to miało w miarę ręce i nogi.
Zabieram się za plan.

Gardenarium 14:35, 03 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak podejrzewałam, bo to po prostu jakaś ruletka została odstawiona. Gdzie spadło tam rośnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
plexi 10:19, 04 kwi 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Na szybko zrobiłam "plan"

Moje spostrzeżenia
1. Nr 4 i 5 są do rozsadzenia ( nie wiem, która roślina bardziej się zakorzeniła)
2. Nr 1 to są ogólnie małe iglaczki, chyba świerczki.
3. Nr 9 nie podobają mi się poza tym, że się sypią i brązowieją to mają pokrój pokręcony spływający w dół, a w szerz nie rosną i kłują. Jestem gotowa je usunąć.
Generalnie wszystkie jałowce płożące są z innej parafii.
4. Myślałam o nasadzeniu jałowca płożącego Wiltonii (lub innego)zamiast tych z nr 9 plus reszta skarpy aby nie było pstrokacizny i dosadzić grupami jakieś berberysy zółte, pomarańczowe lub czerwone. Tylko czy z jednej strony irga, a z drugiej jałowiec płożący nie będą wyglądać "dziwnie". irga z lewej strony nie chce rosnąc. Jest ale marna. Chcę szybko zadarnić bo jest dużo wolnej przestrzeni.
5. Chce pozbyć się czarnej szmaty i usuwać ją stopniowo. Czy przy nachyleniu około 45 stopni utrzyma się kora/próchnica?
6. Na skarpie będą też kamienie większe pomiędzy roślinami abym miała możliwość przedostania się do nich.
Rośliny są około 4 letnie od posadzenia. Wiem, że na tej skarpie są same błędy.

Podpowiedz mi Danusiu jakieś najrozsądniejsze rozwiązanie. Co wyrzucić, a co dosadzić i w jakich ilościach.
Wiem, że kiepsko to wygląda ale muszę coś z tym zrobić bo w końcu ogród ma cieszyć, a mnie nie satysfakcjonuje niestety.
Gleba glina.
Gardenarium 15:44, 04 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja z tego na szybko nie umiem nic zrobić, choć zmuszam się Na razie policzyłam ile czego jest.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies