Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

Gardenarium 15:55, 04 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jakoś tak to widzę. Przegrupowanie. Tylko kilka gat. zróżnicowanych w pokroju i kolorze.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
plexi 21:59, 04 kwi 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Dziękuję Ale pięknie oczami wyobraźni już to widzę
Powiedz mi Danusiu co z roślinami zadarniającymi tzn., które gatunki konkretnie wybrać aby dobrze zadarniły stromą skarpę bo na tym mi najbardziej zależy żeby były solidne podstawy.
Czy jeżeli w grupie umieszczę jałowca pfitzera aurea to nie będzie za dużo jak się rozrosną? Chyba, że ja źle odczytuję Twój plan i mam zupełnie nowe nasadzenia zrobić? Czy różowe to połacie wrzosów i pomiędzy tym niebieski iglak? czy coś różowego zadarniającego? Ja przepraszam za może głupie pytania ale wolę zapytać niż coś źle zrobić.
Gardenarium 07:55, 05 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


1 żółty, wysoki masywny jałowiec lub forma pienna np, cyprysika, lub kolumnowe złociste cisy (wałki)
2. jako niskie tło/pole rozlane - zielone jałowce niziutkie, jedna odmiana
3.zielone pole albo jałowców średnich zielonych albo irgi Mooncreeper
4. świerki Glauca Globosa
5. berberysy kuliste lub rozłożyste
6. takie same jałowce jak pod 1
7. ciemnozielone inne jałowce dośc niskie
8. kulste tuje np Danica w czymś niskim albo niczym, może być Hakonechloa macra
9. pas wrzosów a jeszcze lepiej wrzośców w mocnym kolorze, gęsto - może też być berberysik kulisty ten sam co wyżej
10. kolejny pas innej odmiany wrzosów/wrzośćów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
plexi 09:44, 05 kwi 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Dziękuję Danusiu, teraz już ogarniam
Ogrodnictwo to piękne zajęcie ale ja nie mam dużego doświadczenia, a raczej pewności co do roślin. Dużo czytam ale wiedza teoretyczna z praktyczną niekiedy się mija dlatego cenne są dla mnie porady fachowców, którzy mają doświadczenie. Zależy mi na dobrym obsadzeniu tej skarpy ponieważ na eksperymenty i błędne decyzje ta skarpa jest trudna. Na prostej rabacie można "ćwiczyć"
Mam jeszcze pytanie odnośnie ściółkowania. Czy po stopniowym zdejmowaniu czarnej szmaty jakakolwiek ściółka czy z kory/próchnicy utrzyma się na dużej skarpie pod kątem około 40 stopni? Z tym chyba będzie największy problem.
Gardenarium 15:20, 05 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na skarpy są specjalne siatki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
plexi 21:33, 05 kwi 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Czy chodzi o siatkę/mate z np. kokosa bio czy taką plastikową?



Co do tej skarpy to skoro czeka mnie gruntowne przekopywanie to czy może podzielić jej wysokość na ścieżki np.3 z kamieni z uskokami aby można było swobodnie się po niej poruszać. Tylko wówczas chyba ten kształt nasadzeń mija się z celem? Skarpa nie biegnie równo w linii prostej tylko delikatnie załamuje półkoliście na kącie.
Gardenarium 22:32, 05 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jakąkolwiek, każda dobra.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 16:47, 10 kwi 2018


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Szukam inspiracji dla obsadzenia skarpy. Czegos z lawenda, rozami i rozchodnikami. Pochwalcie sie swoimi skarpami. A moze dajcie linka do watku gdzie znajde jakies fajne inspiracje?
____________________
Zapraszam na kawe
Martaka88 09:33, 11 kwi 2018

Dołączył: 11 kwi 2018
Posty: 41
Witam Wszystkich jako nowa osoba na forum w końcu udało się spełnić marzenie o domu, zamieszkaliśmy w nim w listopadzie więc oto moment na cieszenie się zielenią i pomysły na ogród. Dom jest z rynku wtórnego, po byłych właścicielach odziedziczyliśmy już zagospodarowany w jakiejś mierze ogródek, który za domem tworzy 3 małe poziomy.
Pierwszy poziom był odgrodzony od drugiego bloczkami betonowymi, pomiędzy drugim a trzecim są drewniane belki. I teraz musimy się za to wziąć:

1. Betonowe bloczki stanowią murek oporowy- wysokość jest spora, ale te bloczki wyglądają już fatalnie szare, brudne... - co można z nimi zrobić albo jak je łatwo usunąć i co zamiast nich dać?

2. tu poziom jest niski, ale użyte drewniane belki są całe zgniłe, spróchniałe, zawalają się, właściwie w całości po zimie już nie istnieją - jako że ta skarpa jest niska, zastanawiam się czy można po prostu je usunąć, a ziemię z góry lekko zsypać na dol, stworzyć jakieś małe pochylenie i po prostu zadarnić to roślinami, jałowcami bylinami - czy one na tyle się zakorzenia ze będą ta skarpę podtrzymywały? I jak je sadzić? na górę, czy prosto w pochyłość, pod jakim kątem? , jak uniknąć wypłukiwania ziemi?


Serdecznie dziękuję za pomoc


plexi 09:40, 16 kwi 2018

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 28
Może ktoś mi podpowie czym obsadzić drugą skarpę 2m wysoka / 30m długa dość stroma? Nie chcę w tym miejscu roślin tylko obsadzić czymś płożącym niskim typu irga aby porosło zamiast trawnika. Miejsce jest słoneczne ale u podnóża skarpy jest wilgoć i glina. Na ten moment jest tam pełno mchu. Wiem, że jest dużo roślin na tego typy miejsca tylko czy na takim pasie np. irga ma sens bycia. Myślałam żeby ewentualnie w odstępach posadzić tam serby nana w rzedzie plus dołem coś zadarniającego i więcej roślinności już nie chcę sadzić ale czy serbom irga nie zaszkodzi no i kwestia posadzenia drzewa bo chyba na środku pochyłej skarpy się nie sadzi? raczej albo na górnym brzegu lub u podnóża? Proszę o polecenie rośliny, która sprawdzi się w takich warunkach i jest niska.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies