Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

katarzyna_wo... 15:25, 04 maj 2020

Dołączył: 29 sty 2015
Posty: 1
Gardenarium napisał(a)







Czy trzmielina z powyższego obrazka to odmiana Emeral Gold ? Proszę o informację aby uzyskac taki efekt w jakich odległości sadzić od siebie ?



Tutaj widać również irgę, jaka to odmiana?


Roocika 15:33, 04 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Irga to major, Danusia ja sadzi i poleca
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Gardenarium 23:35, 04 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, tutaj powyżej na zdjęciu nie jest Major, a Mooncreeper, jest wyższa.
Aby uzyskać taki efekt nalezy sadzić trzmielinę 9 szt na m2.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Roocika 11:17, 05 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Gardenarium napisał(a)
Nie, tutaj powyżej na zdjęciu nie jest Major, a Mooncreeper, jest wyższa.
Aby uzyskać taki efekt nalezy sadzić trzmielinę 9 szt na m2.

A no widzisz Dansiu, zakodowałam sobie major
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
A_gawa 23:29, 08 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
damianmrk napisał(a)
Witam,
To mój debiut tutaj . Jestem bardzo początkującym ogrodnikiem który chciałby nieco uatrakcyjnić wygląd swojego miniaturowego ogródka. Ogródek domku szeregowego skrajnego ma całości ok 180m2 nie licząc już domu, tarasu i chodnika. Tak jest nasze osiedle skonstruowane że deweloper obdarzył każdego z nas skarpą stworzoną z ażurów. Jako że działkę mam skrajną to i skarpy dwie.



Słuchaj, taki sam problem Szefowa tutaj rozwiązała.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/5287-skarpa-z-azurowych-plyt
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 22:26, 21 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Posadziłam na skarpie kilka sztuk kosodrzewiny i niestety mimo wszystkich podpowiedzi na forum, nie potrafię zestawić z nią innej rośliny. Rozplenica na skarpie raczej mi się nie uda, ponieważ nie ma tam nawadniania.

Skarpa jest piękna - okolona bardzo wysokim murem, z którego mogłoby się coś zwieszać, ale nie potrafię wymyślić co.

Naprawdę będę wdzięczna za każdą sugestię. Ręce mi opadają i nie wiem co tam zrobić, żeby zagrało, a chcę skarpę zrobić jako tako kompatybilną z resztą ogrodu.

Pomyślałam również, że może do linii z jeżówkami wsadzić po prostu sosnę Varellę z jakimiś kolumnowymi żółtymi cisami, ale cis gryzie mi się z pospolitą kosodrzewiną i chyba za dużo by się działo. Siedzę już kilka lat nad tą skarpą i nie wiem co zrobić, bo najprostsze rozwiązania są najtrudniejsze do wymyślenia. Łatwiej sadzić u kogoś.


Pomyślałam, że skarpa nie będzie ogrodowiskowa, choć wiele lat taka mi się marzyła... Będzie po prostu dzika i leśna, trochę.

Zechciejcie mi napisać co o tym myślicie. Plissss.... Co koło tej nieszczęsnej kosodrzewiny....

Moja wersja wydaje mi się jakaś taka, sama nie wiem, łysawa. W zimę będzie tam dość pusto raczej. Nie wiem jak to zmienić.

Moja wersja. Posadziłabym koło kosodrzewiny

trzy krzaki krzewuszki cudownej Aleksandra lub Eva Rathke
.

Za krzewuszkami byłaby duża plama jeżówki Magnus i trzy brzozy pożyteczne Doorenbos,

plama niebieskiego płożącego jałowca
i

pięć kęp miskantów Morning Light,

koło nich jakiś rodzaj róży okrywowej w różowym kolorze i trzmielina Emerald Gaiety
(drobne listki biało-zielone).



____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Roocika 09:30, 22 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
A_gawa tam, gdzie jeżówki może daj coś z przodu, co rusza szybciej? Krzewuszki wolno rosną, po mojej widzę, że się ogołaca od dołu i czasami niektóre gałązki przemarzają, myślę, że ta Aleksandra będzie ładniejsza, bo krzewuszki kwitną chwilę.
Danusia radzi irgę dammera do spływania z murków. Niestety nie mam murków, więc nie wiem. U siebie posadziłam tawulca pogiętego i w tym roku będę sadzić snieguliczkę dorenbosa hankok, może ona będzie spływać?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
A_gawa 10:16, 22 maj 2020


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Bardzo Ci dziękuję. Właśnie ta krzewuszka mnie martwi - goło i wesoło.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
fjohny 20:31, 26 maj 2020

Dołączył: 26 maj 2020
Posty: 5
Witam serdecznie, po czasie podglądania aranżacji nadszedł czas na zagospodarowanie mojej skarpy, którą tworzę już 2 lata. Obecnie kończę temat nawadniania zraszaczami. Na roślinach się nie znam ale mam dwie sprawne ręce do pracy i liczę na Wasze wsparcie. Moja skarpa jest wystawiona centralnie na południe - Śląsk Cieszyński, Jak może widać prym wiedzie glina. Akurat po deszczu ładnie spłynęła jej niedawno dosypany fragment. W jej najbardziej stromym fragmencie mam do czynienia z wysokością 2m i długością skarpy 6m. Całość obwodu ma prawie 30m więc będzie to dla mnie wyzwanie.

Jeśli mogę prosić Was o podpowiedź to czy powinienem zacząć od ustabilizowania jej powierzchni jakąś matą biodegradowalną lub geokratą czy może odważnie podejść do jej obsadzania?

Widziałem tutaj fantastyczne propozycje i projekty, chciałbym prosić o sugestie i dobre rady. Pozdrawiam
Roocika 09:54, 27 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
fjohny napisał(a)
Witam serdecznie, po czasie podglądania aranżacji nadszedł czas na zagospodarowanie mojej skarpy, którą tworzę już 2 lata. Obecnie kończę temat nawadniania zraszaczami. Na roślinach się nie znam ale mam dwie sprawne ręce do pracy i liczę na Wasze wsparcie. Moja skarpa jest wystawiona centralnie na południe - Śląsk Cieszyński, Jak może widać prym wiedzie glina. Akurat po deszczu ładnie spłynęła jej niedawno dosypany fragment. W jej najbardziej stromym fragmencie mam do czynienia z wysokością 2m i długością skarpy 6m. Całość obwodu ma prawie 30m więc będzie to dla mnie wyzwanie.

Jeśli mogę prosić Was o podpowiedź to czy powinienem zacząć od ustabilizowania jej powierzchni jakąś matą biodegradowalną lub geokratą czy może odważnie podejść do jej obsadzania?

Widziałem tutaj fantastyczne propozycje i projekty, chciałbym prosić o sugestie i dobre rady. Pozdrawiam

Jeżeli masz czas i fundusze to zrób murki oporowe, gdybym miała i jedno i drugie od tego bym zaczęła. Obejrzyj sobie wątek "mój ogród pod górkę", masz tam mnóstwo inspiracji, ale jest więcej ogrodów ze skarpami. Glinę musisz rozluźnić pisakiem, mączka bazaltowa, kora, obornikiem i wtedy dopiero można sadzić.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies