Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Chlebek.

Pokaż wątki Pokaż posty

Chlebek.

Basiaw 07:18, 14 gru 2011


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Przyszła zima (no, powiedzmy..), więc tradycyjnie wróciłam do pieczenia chleba. Równie tradycyjnie dokupiłam razowej mąki w wysyłkowym młynie (bogutynmłyn) i pierwszy raz, przy okazji, wzięłam suszone drożdże piekarskie, takie do pieczywa właśnie a nie do wyrobów cukierniczych.
Jestem zachwycona! Chleb wreszcie ma równe pęcherzyki a nie balony na przemian z zakalcem, coś wspaniałego.
Zawsze myślałam, że suszone drożdze, to głupia fanaberia, ale teraz posypuję głowę popiołem i przepraszam.

A na śniadanko dziś wszyscy mieliśmy pyszne grahamki
____________________
Nasz mały, zielony świat
Basiaw 13:44, 10 lut 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Dla odświeżenia wątku podrzucam zdjęcie mojego chlebka, piekę teraz takie dwa bochenki 2-3 razy w tygodniu i to całkowicie wystarcza dla mojej 4-osobowej rodziny, swój własny razowiec jest dużo bardziej wydajny i sycący niż kupne pieczywo.
____________________
Nasz mały, zielony świat
justi 20:06, 20 lut 2012


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
I to jest chleb!
Czasem oglądam na tvn style program Wiem co jem. No i było o chlebku. Prawdziwy i zdrowy powinien być ciężki z twardą skórką. W normalnych sklepach taki trudno spotkać.
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
bociek 20:28, 22 lut 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Ja tez czasami pieke razowy chleb na zakwasie z maki 2000 (moj syn uwielbia, ja zreszta tez) - jest ciezki, gliniasty i kwaskowy, a poza tym to cudownie naturalne zrodlo blonnika. Czasami pieke mieszany pszenno-zytni na zytnim zakwasie, ale rzadziej. No i jak mnie najdzie to i buleczki udziergam zwykle i maslane, ale to juz od wielkiego dzwonu

Fajne wypieki Dziewczyny
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
Basiaw 16:20, 23 lut 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Szczerze polecam domowy wypiek chleba, w krótkim czasie to się staje rutyną i robi się w międzyczasie. Od ok. 3 miesięcy nie kupiłam ani kromki chleba i mam nadzieję, że nie wydarzy się nic takiego, co miałoby mnie zmusić do ponownego kupowania pieczywa.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Gabriela 18:08, 23 lut 2012


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Ja też piekę chleb na zakwasie.



Trzy, cztery łyżki zakwasu rozpuszcza się w 1 litrze wody mineralnej albo przegotowanej, zimnej, z 2 łyżkami soli.
Do tego wsypuję 2 szklanki mąki pszennej, 2 szklanki orkiszowej, po 1 szklance razowej żytniej i zwykłej żytniej,( może też być mąka graham, owsiana, byle ilość się zgadzała), po 3/4 szklanki otrębów pszennych i płatków owsianych, po małej paczce pestek dyni i słonecznika.
Wyrabiam najpierw łyżką, potem ręką, to daje lepsze efekty niż mieszanie robotem, nie wiem dlaczego tak jest, ale chleb wychodzi lepszy.
Z ciasta odkłada się trzy duże łychy ciasta do słoika i chowa się go do lodówki, to będzie zaczyn na kolejny chleb.
Wyrobione ciasto wykłada się do sporej, długiej blaszki wysmarowanej masłem i odstawia do chłodnego piekarnika na co najmniej 6 godzin, ciasto musi wypełnić całą blaszkę do krawędzi, czyli urosnąć.
Do piekarnika wkładam miskę z wodą, żeby w trakcie pieczenia w piecu była para.
Piekarnik w którym czeka na pieczenie chleb włączam na sam termoobieg, bez opiekania góra-dół, na 200 stopni C na 35 minut, a potem piekę na 180 stopniach przez ok. 1 godzinę i 15 minut.
Po ostudzeniu jest pyszny i daje się kroić na cienkie kromki. Nawet po tygodniu jest dobry.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
danka1971d 19:27, 23 lut 2012


Dołączył: 20 sty 2011
Posty: 170
Wspaniale wygląda ten Twój chlebek Gabrysiu.Przy najbliższej okazji wypróbuję ten przepis.
Sama też mam bzika na punkcie pieczenia różnorodnych chlebków,bułek,chałek itd...
To prawda,że jak się posmakuje takich pyszności to chleb kupiony w sklepie smakuje jak glina
Muszę tylko porobić zdjęcia moich sprawdzonych wypieków i będę Wam sukcesywnie przesyłać kolejne przepisy.Zdrowa żywność górą!!!
____________________
-Danka- Mój zielony świat
Gabriela 19:47, 23 lut 2012


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Wklejaj Danka te przepisy, fajnie, propagujmy "slow food", w końcu to jest pyszne.
Jakby było tylko zdrowe, to chyba mniej entuzjazmu byśmy wykazywały.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
kaisog1 20:39, 23 lut 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
A ja dziś zrobiłam z przepisu Any





____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
danka1971d 21:19, 23 lut 2012


Dołączył: 20 sty 2011
Posty: 170
Wygląda równie smakowicie, jak chlebek Gabrysi....mmmniam...
____________________
-Danka- Mój zielony świat
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies