Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Chlebek.

Pokaż wątki Pokaż posty

Chlebek.

Basiaw 07:44, 24 lut 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Danusiu, kupny chleb to w obecnych czasach chyba bardziej jak wata albo trociny smakuje, gliniasty to mi się z latami 80tymi kojarzy Była taka piekarnia w Żorach, do której mama wysyłała mnie po chleb, chyba na zakwasie chleb piekli, bo był dosc zwięzły i kwaśny a skórkę miał niesamowitą. Zanim wróciłam do domu, to piętka była zeżarta i wydłubany spory kawał ze środka i jak sądzę nie byłam jedyna z takim upodobaniem W dzisiejszych czasach widzieliście kiedyś, zeby dzieci rzucały się na chleb po wyjściu ze sklepu?
Przyznam się bez bicia, że mój domowy chleb częściej piekę na suchych drożdżach piekarniczych, takich specjalnych do wypieków bez cukru, na zakwasie od czasu do czasu, dla urozmaicenia, rodiznka woli takie niezbyt kwaśny.

Powyższe zdjecia chlebków apetyczne
____________________
Nasz mały, zielony świat
ell 20:03, 24 lut 2012


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Zrobiłam dzisiaj chlebek z przepisu Gramy. Wyszedł pyszny dodałam do bazy słoneczni i siemię lniane. Wyszedł pycha.
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
Tinka 12:46, 09 mar 2012


Dołączył: 23 mar 2011
Posty: 603
Grażynko,upiekłam chlebek wg Twojego przepisu i muszę Ci powiedzieć,że zrobił furorę.
Twój pewnie lepszy,z mąki prosto z młyna,ale mój też pyszny,a dowodem na to było jego szybkie zniknięcie.Teraz już rodzinka nie chce kupnego...A to zdjęcie mojego wypieku.Pozdrawiam i bardzo dziękuje za łatwy i dobry przepis


____________________
Tinka - Moja oaza spokoju
ell 18:15, 14 mar 2012


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
A to kolejny


____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
magja_ 02:08, 14 kwi 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Basiaw napisał(a)
W dzisiejszych czasach widzieliście kiedyś, zeby dzieci rzucały się na chleb po wyjściu ze sklepu?


Basiu - ja mam dwójke maluchów... jak chleb zostawał na talerzu obrany z obkładu a z dziurek wyskrobane masło.... śmiałam się że ma chyba za dużo mąki. U mnie to jakaś plaga z tym chlebem. Teraz sobie pomyślałam, że Ty masz fajne obserwacje!, dzieci są mądre - nie chcą jeść byle czego, nie smakuje im.... bidulki...

Umiem piec ciasta drożdżowe ... ale napiszcie mi proszę co i jak z tym zakwasem. Kupujemy czasami chleb tzw. ekologiczny - dzieci najlepiej lubią taki mokry, lekko kwaśny, jedna pajda wystarcza żeby się nim najeść ale nie jest po nim ciężko. Nie starzeje się szybko, jest w kolorze ścierki. To chyba bym musiała na zakwasie, prawda?
____________________
Basiaw 11:32, 15 kwi 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Magjo, piekę teraz chleb regularnie, całkowiecie przestałam kupować i czasem robię na zakwasie a czasem tylko na suchych drożdżach piekarskich, ale jak chę, żeby chceb był taki bardziej wilgotny, to na porcję z ok. 1000 g (mąki plus otręby, płatki) daję ok. 200 ml jogurtu naturalnego i 600 ml wody, wtedy jest i kwasny i dosc wilgotny.
Na samym zakwasie chleb rośnie dużo dłużej, w taki bawię się zimą a teraz za dużo rzeczy na głowie, więc korzystam z suchych drożdży, wtedy wiem, ile który etap wyrastania będzie trwał i łatwiej rozplanowac prace.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Pola 11:46, 15 kwi 2012


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 4455
No właśnie dziewczyny w czym problem bo Ja też próbowałam na suchych drożdżach i wychodzi mi dziura co robię źle w smaku super trochę twarda skórka co myślicie ?
____________________
Jola Nowa ogrodniczka prosi o pomoc. || Ogrodniczka i jej mały ogródeczek.
Gabriela 19:14, 15 kwi 2012


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Moim zdaniem, chleb na drożdżach nigdy nie będzie taki jak ten na zakwasie i nie będzie równie dobry po kilku dniach. Poza tym, na drożdżach uda się tylko chleb pszenny, z mąki razowej będzie zakalcowaty, gliniasty.
Jak raz już zrobi się zakwas, to potem zostawia się trzy, cztery łyżki ciasta i mamy zaczyn na kolejny chleb, więc nie ma z tym wiele zachodu. Zakwas może być z każdej mąki, po prostu miesza się mąkę z ciepłą wodą i czeka cztery dni, problem w tym, że musi być stała temperatura ok. 30 stopni C.
Tu jest taka strona www - jest tu wszystko o zakwasie i chlebie, mój przepis jest trochę podobny do tego na tej stronie, ale ja piekę z różnych mąk i z ziarnami. Właśnie czeka w foremce na wyrośnięcie.
http://www.chleb.info.pl/moje-chleby-receptury/pieczywo-na-zakwasie/pieczywo-mieszane/razowiec-na-zakwasie


____________________
Ogród w budowie nieustającej
Pola 19:18, 15 kwi 2012


Dołączył: 27 sty 2012
Posty: 4455
Gabriela napisał(a)
Moim zdaniem, chleb na drożdżach nigdy nie będzie taki jak ten na zakwasie i nie będzie równie dobry po kilku dniach. Poza tym, na drożdżach uda się tylko chleb pszenny, z mąki razowej będzie zakalcowaty, gliniasty.
Jak raz już zrobi się zakwas, to potem zostawia się trzy, cztery łyżki ciasta i mamy zaczyn na kolejny chleb, więc nie ma z tym wiele zachodu. Zakwas może być z każdej mąki, po prostu miesza się mąkę z ciepłą wodą i czeka cztery dni, problem w tym, że musi być stała temperatura ok. 30 stopni C.
Tu jest taka strona www - jest tu wszystko o zakwasie i chlebie, mój przepis jest trochę podobny do tego na tej stronie, ale ja piekę z różnych mąk i z ziarnami. Właśnie czeka w foremce na wyrośnięcie.
http://www.chleb.info.pl/moje-chleby-receptury/pieczywo-na-zakwasie/pieczywo-mieszane/razowiec-na-zakwasie



Gabrysiu spróbuję w wolnej chwili chlebuś na zakwasie, ale najpierw zakwas
____________________
Jola Nowa ogrodniczka prosi o pomoc. || Ogrodniczka i jej mały ogródeczek.
Basiaw 08:28, 16 kwi 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Gabrysiu, może to kwestia jakie drożdże? Te dostępne w sklepach spożywczych to sa chyba bardziej do wypieków cukierniczych. Ja kupuję drożdże piekarskie do chleba właśnie, moje proporcje mąki, to 300 g typ pszennej 1850, 300 g żytniej typ 1400 albo 2000, 200 g żytniej typ 720, 100 g otrąb orkiszowych, 100 g płatków owsianych, 10 g drożdży.
Chleb jest zwięzły, ale nie zakalcowaty, w żadnym razie, mozna go kroić na cienkie kromki, nie kruszy się i jest zjadany czasem i przez 4 dni i cały czas jest podobny w smaku.
Czasem robię i na zakwasie, ale jednak chleb z zakwasem jest dużo bardziej kwaśny i mojej rodzince nudzi sie ten smak, więc robię naprzemiennie, bo ten na drożdżach jest taki bardziej neutralny.
Białego chleba nie kupuje wcale od ok. pół roku i nikt za nim nie tęskni.
____________________
Nasz mały, zielony świat
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies