Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Chlebek.

Pokaż wątki Pokaż posty

Chlebek.

magja_ 09:09, 16 kwi 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Basiu, Gabrysiu - dziekuję za podpowiedzi. Dla kogoś kto nie piekł chleba każda wskzówka jest cenna. Zrobię najpierw na drożdżach ale dodam zgodnie z radą Basi jogurtu. A co to znaczy że chleb na zakwasie wolniej rośnie, tak szacunkowo 2x wolniej czy jeszcze wolniej? To wszystko dla mnie nowości.
____________________
Gabriela 11:29, 16 kwi 2012


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
magja_ napisał(a)
Basiu, Gabrysiu - dziekuję za podpowiedzi. Dla kogoś kto nie piekł chleba każda wskzówka jest cenna. Zrobię najpierw na drożdżach ale dodam zgodnie z radą Basi jogurtu. A co to znaczy że chleb na zakwasie wolniej rośnie, tak szacunkowo 2x wolniej czy jeszcze wolniej? To wszystko dla mnie nowości.


Rośnie wolniej zdecydowanie, ja go po prostu zostawiam w nienagrzanym piekarniku w spokoju na 6 godzin, on sobie przyrasta w foremce i dopiero wtedy włączam piekarnik. Przy świeżych drożdżach tempo rośnięcia ciasta jest o wiele szybsze, zwłaszcza jak się je trzyma w cieple.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Gabriela 11:37, 16 kwi 2012


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Basiaw napisał(a)
Gabrysiu, może to kwestia jakie drożdże? Te dostępne w sklepach spożywczych to sa chyba bardziej do wypieków cukierniczych. Ja kupuję drożdże piekarskie do chleba właśnie, moje proporcje mąki, to 300 g typ pszennej 1850, 300 g żytniej typ 1400 albo 2000, 200 g żytniej typ 720, 100 g otrąb orkiszowych, 100 g płatków owsianych, 10 g drożdży.
Chleb jest zwięzły, ale nie zakalcowaty, w żadnym razie, mozna go kroić na cienkie kromki, nie kruszy się i jest zjadany czasem i przez 4 dni i cały czas jest podobny w smaku.
Czasem robię i na zakwasie, ale jednak chleb z zakwasem jest dużo bardziej kwaśny i mojej rodzince nudzi sie ten smak, więc robię naprzemiennie, bo ten na drożdżach jest taki bardziej neutralny.
Białego chleba nie kupuje wcale od ok. pół roku i nikt za nim nie tęskni.


No może to właśnie kwestia drożdży, nigdy nie miałam tych piekarskich. One tam nie mają jakiejś dodatkowej chemii? Bo z tymi piekarniami to różnie u nas bywa...
Akurat proporcje mąki i rodzaje mam b. podobne, ale zamiast jednej żytniej daję orkiszową, też płatki i otręby. Mój chleb wcale nie jest kwaśny. I nie robię zakwasu za każdym pieczeniem, tylko zostawiam trzy, cztery łyżki ciasta w słoiku w lodówce na następny raz. Gdy zdarza się, że do dwóch tygodni nie upiekę chleba, to wyjmuję trochę zawartości ze słoika, dosypuję mąkę, mieszam z odrobiną wody i na pewno nic się nie zepsuje. U nas jeden długi bochenek, taki na szerokość piekarnika, wystarcza na tydzień, więc piekę raz w tygodniu.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Basiaw 10:55, 17 kwi 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Gabrysiu, używam tych drożdży:
http://www.bogutynmlyn.pl/go/_info/?id=5067&idc=23&page=

Zaczęłam czytać dokładniej etykietę i rzeczywiście, są "doprawione", zawierają stabilizator E491, niby z grupy dodatków nieszkodliwych, ale jednak jest... no trudno.
____________________
Nasz mały, zielony świat
ell 16:08, 31 maj 2012


Dołączył: 28 kwi 2011
Posty: 4333
Wczoraj upiekłam chleb na zakwasie od Gabrysi.
W smaku przepyszny. To pierwszy domowy chleb, który smakuje mojemu m. Polecam. Warto zaczekać, aż urośnie.

zaraz po zarobieniu ciasta


i po upieczeniu i skosztowaniu
____________________
Ela - Ogródek na chabrowym wzgórzu
Gabriela 22:24, 31 maj 2012


Dołączył: 25 lut 2011
Posty: 8072
Brawo! Cieszę się, "zakwas dobrej woli" rozchodzi się i działa.
____________________
Ogród w budowie nieustającej
Agacia 18:31, 06 cze 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
grama napisał(a)
Piekę od dwóch lat własny chleb. Innego już nie jadamy. (...)


Upiekłam ten chlebek z pierwszego postu w tym wątku (dodałam siemię i żurawinę) i... to najlepszy chleb jak do tej pory zrobiłam! Dzięki Ci Grama za świetny i meeeega-prosty przepis! Dziś powtórka - tym razem z suszonymi pomidorami
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Agacia 09:22, 07 cze 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Jak napisałam, tak zrobiłam Tym razem udało mi się sfotografować zanim zniknął w brzuszkach

____________________
~ W ogrodniczkach ~
Basiaw 09:32, 30 sty 2013


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Odświeżę wątek o domowym chlebie, bo chciałam podrzucić link do księgarni w której można tanio kupic przepiękną książkę:
http://www.inbook.pl/product/show/176216/ksiazka-ksiega-chleba-kunda-maria-fiedoruk-andrzej-zarzycki-andrzej-ksiazki-hobby-kulinaria

Mam tę książkę od paru lat, czytam ją sobie od nowa, czekam też na paczkę z książkę "Chleb po warszawsku". Uwielbiam opowieści o chlebie, takim prawdziwym, robionym z sercem.

Ostatnio przerzuciłam się na pieczenie chleba na kamieniu, to jest zupełnie inny chleb!
____________________
Nasz mały, zielony świat
Moniika 14:31, 02 lut 2013


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Basiu dobrze ze odświerzyłas ... Tak sie naczytałam że męża po drożdży posłałam będę piekła dzis
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies