Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

gardney 12:35, 24 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Off top
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 18:47, 24 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Słuchajcie dzisiaj nie da rady praca mnie pochlonela. Jutro coś wieczorem spróbuję. Przepraszam że zaśmiecam wątek tym co robie.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 18:47, 24 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
No i dubel jeszcze w dodatku
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
waldek727 22:55, 24 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
gardney napisała:
To że potrafią przeżyć zamrożone (dżdżownice kalifornijskie) to fakt naukowy stwierdzony przez badaczy.

Magdo.
Nie wiem z jakich źródeł korzystasz, ani jacy badacze stwierdzili fakt, że ,,Eisenia fedita" jest w stanie przywrócić swoje czynności życiowe po jej zamrożeniu i odmrożeniu, ale ja z czymś takim nie spotkałem się w żadnych artykułach przestudiowanych przeze mnie od prawie 10 lat a odnoszących się do kompostowania i życia dżdżownic kalifornijskich.
Zamrożona dżdżownica kalifornijska nie jest w stanie przeprowadzić w swoim organizmie wymiany gazowej. W wyniku braku dostępu tlenu do organizmu w jej ciele ustają wszelkie przemiany metaboliczne. Ponadto ciało kalifornijki zbudowane jest w 80% z wody która już przy jednostopniowym mrozie krystalizuje się w płynach ustrojowych uszkadzając trwale komórki i tkanki. W niesprzyjających do życia warunkach ,,Eisenia fedita" może zapaść w letarg lub w tzw. anabiozę. Stany te nie mają nic wspólnego z zamrażaniem żywego organizmu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Toszka 23:21, 24 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Waldku, stronę wcześniej podałam źródło z jakiego tłumaczy Magda. Nikt nie robi z tego tajemnicy, ani nie wysysa danych z palca.
Mogę jeszcze podać autorów oraz współautorów
Glenn Munroe
Organic Agriculture Centre of Canada
EcoAction Program of Environment Canada
and
New Ground Vermicomposting, Halifax, Nova Scotia
Jennifer Scott, Centre Burlington, Nova Scotia
Kipawo Holsteins, Grand Pre, Nova Scotia
Holdanca Farms Ltd., Wallace, Nova Scotia

Nikt też tych dżdżownic nie zamraża w kostkach lodu ani nie wyzbywa ich środowiska na czas zimy.
W moim ogrodzie na rabatach też mi przezimowują te dżdżownice (często nie mam czasu na po przesianiu kompostu, a przed wyściółkowaniem rabat odczekać by z kokonów wykluło się nowe pokolenie). I na wiosnę znajduję ich na rabatach spore ilości. Dobrze wiesz, że nie sposób pomylić kalifornijkę z naszą rodzimą dżdżownicą, tak więc nie ma mowy bym nie rozpoznała które dżdżownice znajduję.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
waldek727 00:22, 25 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
AUTORZY:
prof. dr hab. Michał W. Brzeski
Instytut Warzywnictwa, Skierniewice

dr Grzegorz Makulec
Instytut Ekologii PAN, Dziekanów Leśny

Gdańsk, 1994r.
,,Dżdżownice dość dobrze znoszą dłuższe okresy zalania wodą dobrze natlenioną. Wychodzenie ich na powierzchnię w wilgotne, chłodne noce po ciepłym dniu czasami tłumaczone jest brakiem tlenu w glebie. Bardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak działanie siarkowodoru wytwarzanego w ciągu dnia przez drobnoustroje glebowe przy niedoborze tlenu.

Dżdżownice (Lumbricidae) są bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur i już lekki mróz (-1 lub -2oC) jest dla nich śmiertelny. Na polach i działkach pozbawionych okrywy bardzo dużo dżdżownic ginie z powodu wiosennych lub jesiennych przymrozków a nawet temperatur bliskich 0o C. Zimę spędzają głęboko w niezamarzniętej glebie albo zapadają w stan odrętwienia.

Dżdżownice częściej występują w glebach gliniastych. W glebach lekkich, piaszczystych, łatwo przesychających a także w skrajnie ciężkich żyją tylko nieliczne, przystosowane gatunki. Optymalny odczyn gleby mieści się w zakresie pH 5.5-8. Jednakże są gatunki, które licznie występują także w glebach o pH 3.8 (np. lasy). Niewiele dżdżownic toleruje także wartości pH powyżej 8."


Jest to krótki fragment tekstu.
Autorzy jw.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
gardney 07:40, 25 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Waldku wieczorem zamieszczę odnośnik do badania w którym stwierdzono ze przeżywają zamrożenie. I przytoczę bezpośrednio tekst po angielsku. Było badanie konkretne wyniki są wiarygodne. Badania trwały z tego co pamiętam 18 miesięcy. Ta jedna dzdzownica jest wyjątkowa.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
waldek727 17:07, 25 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
monteverde napisał(a)

Waldek no dobra, ja dzisiaj wsadziłam na dno kompostownika rurę drenażową wyciągniętą do góry w samym jego środku a że przesiewałam kompost to ten co zostawał s powrotem trafił do kompostownika i przesypałam warstwowo trochę granulowanym kurzym obornikiem a mam w kompostowniku kalifornijki, tzn., .ze im zaszkodziłam? granulatu było malutko

Z tym umieszczaniem podziurkowanych rur w kompostowniku to dobry pomysł. Ja co jakiś czas dorzucam parę grubszych gałązek aby umożliwić lepszy przepływ powietrza.
Dorzucając powtórnie do kompostownika nie do końca rozłożone odpady niczym Aniu nie ryzykujesz. Taka warstwa zmieszana ze świeżym matriałem nie zaszkodzi im w dotarciu do pożywienia.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
gardney 23:26, 25 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Lecimy dalej (odnośnik dla Waldka później)
Nazwijmy środowisko dla dżdżownic pościelą.
Pościele i ich właściwości: (będzie wymienione w kolejności chłonność -> potencjał wypełniający --> stosunek C:N (im wyższzy tym lepiej)
1)koński obornik
chłonność średnio dobra
potencjał wypełniający dobry
stosunek C:N 22-56
2)torf chłonność dobra, potenccjał wypełniający średni, C:N 58
3)kiszonka kukurydziana średniodobra, średni, 38-43
4)Słoma – ogólnie? Słaba, średni, 15-32
5)Słoma – owsiana słaba – średni - 48-98
6)słoma z pszenicy słaba – średniodobry – 100-150
7)Papier z segregacji odpadów komunalnych średnia-dobra, średni, 127-178
8)Gazety dobra-średni – 170
9)kora ddrzew liściastych słaba - dobry116-436
10)kora drzew iglastych słaba – dobry - 131-1285
11)tektura falista dobra – średni 563
12)zmielone odpady z tartaku (pył zapewne) słaba – dobry- 170
13)osad włókien papieru (?)średniodobra – średni - 250
14)osad zmielony z fabryki papieru (?) dobra – średni - 54
15)trociny słaba – średnia , słaby – średni, 142 - 750
16)skrawki krzewów (?) słaba – dobry 53
17)wióry drzew liściastych słaba – dobry – 451-819
18)wióry drzew iglastych słaba – dobry - 212-1313
19)liście suche, opadłe słabaśrednia – słabyśredni - 40-80
20)łodygi kukurydzy słaba – dobry - 60-73
21)kolby kukurydzy słabośrednia – dobry – 56 - 123

ta tabelka była momentami trudna do przetłumaczenia jednak obrazuje idealną "pościel" dla dżdżownic dlatego ją wklaejam, w razie wątpliwości można zajrzeć do wersji oryginalnej którą podała Toszka
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 23:44, 25 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Powyższe stosunki C:N pozyskano z „The On-Farm Composting Handbook” są to dane szacunkowe przytoczone dla zobrazowania najlepszych materiałów

Wspaniałą „pościelą” są ścinki papieru i kartonu (GEORG 2004 – odnośnik do badania) wraz z typowymi materiałami dostępnymi w gospodarstwach jak słoma i siano. Świetny jest również pył - osad z wytwórni papieru - ponieważ ma wysoką chłonność i mały rozmiar cząstek oraz wysoki stosunek C:N

Należy zaznaczyć że wybór „pościeli” jest kluczem do sukcesu w hodowli dżdżownic kalifornijskich lub wermikompostowania. Dżdżownice mogą być niezwykle wydajne (i reprodukcyjne), jeśli warunki są dobre jednak ich skuteczność spada szybko, gdy ich podstawowe potrzeby nie są spełnione (patrz dyskusja o wilgotności poniżej).
Dobre mieszaniny do uzyskania odpowiedniej pościelisą istotnym elementem w realizacji tych potrzeb zapewniają ochronę przed skrajnymi wahaniami temperatury, zapewniają odpowiedni poziom wilgoci i odpowiednie zaopatrzenie w tlen.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies