Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Pokaż wątki Pokaż posty

Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Sebek 22:01, 22 wrz 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może tuja Golden Smaragd? Po prostu
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 12:18, 24 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kasia__77 napisał(a)
Czy Thuje Smaragd przy gestym sadzeniu da sie tak prowadzić-ciąć w pionie, żeby uzyskać idealnie równą gesta ścianę?

Waham się pomiedzy Smaragdem a Aureospicata. Efekt - ma byc cięta gęsta, równa ściana (tak żeby nie było widać poszczegónych krzaków. Ogladając sadzonki wydaje mi się, że Aureospicata jest troche "luźniejsza" od Smaragda, ale może przy cięciu się zagęści.
Który z tych gatunków pozwoli mi uzyskać ścianę idealną?

efekt jaki chce uzyskać to nowoczesny kanciasty, gesty żywopłot - ściana
[zdjęcie zmoderowane]


dla porównania - taki efekt mnie nie zadowala - a obawiam się, że ze Smaragdów tak wyjdzie

[zdjęcie zmoderowane]


Efekt niezupełnie zależy od gatunku tui a od częstotliwości cięcia
Taki efekt osiągniesz z każdej tui, obyś ją tylko co miesiąc cięła ostrymi nożycami.

Nie wklejaj zdjęć z netu. Wyłącznie własne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kasia__77 13:31, 24 wrz 2015


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21
Dziękuję za odpowiedz. W między czasie kupiłam już Aureospicate, ładną, gęstą, ok.130cm. Kilka już posadziliśmy reszta jeszcze czeka
Z tego co udało mi się wyczytać - pierwsze cięcie dopiero na wiosnę (bo młode gałązki pomarzną), tak? Strasznie mnie kusi, żeby chociaż czubek ciachnąć, wyrównać...
A czy na wiosnę to ciachać radykalnie, czy powolutku końcówki - szczególnie chodzi mi o cięcie w pionie.

Co do zdjęć z netu - nie wiedziałam - jak podaje źródło to też nie mogę (ciężko czasami bez zdjęć wytłumaczyć o co chodzi - chociaż oczywiści prawa autorskie jak najbardziesz szanuje )
Gardenarium 14:38, 24 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podajesz link do zdjęcia, a nie samo zdjęcie.

Czubek ciachnij i wyrównaj, a cięcie ostre na wiosnę. Po mrozach. Ostre a nie tylko końcówki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kasia__77 17:21, 24 wrz 2015


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21
dzieki
PawelM 18:38, 24 wrz 2015


Dołączył: 27 lip 2015
Posty: 26
Myślałem pomieszać, szmaragd,aureospicatę ,oraz choinę.
Czy aureospicatę i choinę rozdzielać kolkoma szmaragdami 5-8 szt ?.
____________________
Paweł - Ogród na roztoczu
Gardenarium 08:33, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytanie zupełnie dla mnie niezrozumiałe, żywopłoty projektuje się pod konkretne nasadzenia i dobór roślin średniego i niskiego piętra. Nie widzę żadnej potrzeby aby ustanawiać jakieś reguły, co ile i i iloma egz. przerywać coś co zaplanowane.

Jeśli żywopłot jest złocisty, to ma czemuś służyć. Może przed nim będą różaneczniki o mocnym fioletowym ubarwieniu, albo niebieskie pienne iglaczki. Nie potrafię odpowiedzieć, bo po prostu nie da się.

Także rodzaj rośliny ustala się w zależności od jej pokroju, siły wzrostu, przydatności do danego miejsca, podatności na cięcie lub tego że ma akurat taki pokrój bez cięcia...Poczytaj o idei żywopłotu i czemu służy

Co i czy chcesz się zasłaniać (brzydkie widoki, budynki wysokie lub niskie). To się bierze pod uwagę a nie czy mieszać, czy nie mieszać.

Zbytnie przekombinowanie niczemu nie służy a wręcz przeciwnie, wprowadza zamęt i bałagan w kompozycji ogrodowej.

http://www.ogrodowisko.pl/tag/zywoploty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kasia73 09:23, 26 wrz 2015


Dołączył: 18 mar 2014
Posty: 1012
w mojej okolicy kupno tuji Aureospicaty większej niż 1,1m jest niemożliwe czy wśród nowych gatunków tuj jest jakaś podobna do niej na strzyżony wąski wysoki2,5 m żywopłot?

Nie żółta i nie szmaragd mam już w ogrodzie
Gardenarium 10:06, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Thuja 'Yellow Ribbon" i Thuja "Aurescens" - są żólte. Nadają się do cięcia. 'Aureospicata' akurat w ogrodzie który robię teraz jest...zielona. Na jesieni widocznie zielona, końcówki ma złociste (tylko na wierzchołku) ale żółta wcale nie jest.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PawelM 15:24, 26 wrz 2015


Dołączył: 27 lip 2015
Posty: 26
Ma to być żywopłot wewnątrz działki,nie wyższy niż 3mb.Całość będzie mieć 60mb z czego 30mb ma zasłaniać budynki gospodarcze,pozostały odcinek będzie przegroda od drogi dojazdowej.
____________________
Paweł - Ogród na roztoczu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies