Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Ogólne, ogrodnicze wskazówki w projektowaniu i realizacji ogrodów

dzika_roza
Img 0142

Dodany 11:43, 02 kwi 2019 , edytowany o 11:52, 02 kwi 2019
czy na taki niski żywopłot, wysokość ok 50-60 cm, szerokość 30-40 cm
lepiej nadaje się bukszpan czy któraś odmiana cisu?

Dodany 11:38, 04 kwi 2019 , edytowany o 11:44, 04 kwi 2019

Witajcie!

zasypaliśmy ostatnio dziurę po basenie, jest to teren pod sosnami i świerkami, strona zachodnia. teren tez jest "wcięty" pomiędzy dwie nierówności, wcześniej były tam wbite płotki drewniane, co tworzyło taki murek oporowy
wszystko spróchniało, zaczęliśmy to wydzierać- uwaga obraz rozpaczy

i stad pytanie i prośba o Wasze spostrzeżenia

Witajcie,
- czy lepiej tą ziemię zsypać w dół trochę, dosypać ziemi i stworzyć tam taki mały spad/skarpę?
- czym ją obsadzić- jakieś jałowce zadarniające?
- czy jednak lepiej palisady murowane?
- pod świerkami są resztki dużej, zbitej trawy, źle się tam dociera z obkaszarką nawet - może pozbyć się tam darni i obsadzić czymś zielonym? tylko niczym fioletowym jak barwinek bo nie lubię tego koloru
- na środku myślimy o małym kąciku wypoczynkowym- jakaś ławeczka, może to wysypać korą i zrobić jakąś dróżkę z kamienia
- słońce dociera jedynie kolo południa w najbardziej prawy róg zdjęcia, tak to jest tam cień, pomiędzy świerkami przebijają delikatne promienie słońca od czasu do czasu
- czy pod płot nadały by się hortensje bukietowe?
- cały ogród jest mocno zimozielony, bukszpany, iglaki, sporo traw, - jakie jeszcze rośliny by się w tym cieniu przy wysokich wieloletnich iglakach miały dobrze?

Jola_M
20180503 181707 1

Dodany 18:49, 05 kwi 2019 , edytowany o 19:04, 05 kwi 2019
Witam serdecznie,
zaczytuję się w Ogrodowisku już jakiś czas i postanowiłam poprosić o pomoc. Chciałabym zasłonić się od sąsiadów - mam odcinek ok. 15m i 2 m szerokości.

Marzą mi się ogniki Golden Charmer, bo ich owoce żółto - pomarańczowe super komponowałyby się ze "wściekłym" kolorem mojej pergoli po przeciwnej stronie. Może tego nie widać na zdjęciach, ale jej kolor jest naprawdę intensywny aż razi
Tylko nie wiem co do tego - chciałabym jakiegoś miskanta na tył i może perovskia? Ale jak to ułożyć? Sąsiad będzie miał u siebie za płotem w tym miejscu platany formowane w ekrany pionowe, ale ich korony będą ponad ogrodzeniem, więc dół chciałabym zagospodarować (max wys. 2m). Narazie wymyśliłam jakoś tak.

Dodam, że po przeciwnej stronie tej rabaty - przy wejściu do domu przy pergoli- planuję nasadzenia naturalistyczne w zieleni i fiolecie (werbena patagońska, miskant, ostnice i perovskia, bylice stellera, wisteria fioletowa). Jest to strona południowa - straszna patelnia - trawa nie chce tu rosnąć, co zresztą widać na zdjęciu.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc! Działkę mam bardzo nietypową, wejście od południa, trudny kształt i skłonność do kupowania roślin wszystkich naraz, które mi się podobają walczę z tym, ale to nierówna walka Pomożecie?

Dodany 21:34, 10 kwi 2019
Hej,

jeśli ktoś chciałby mi pomóc z zaplanowaniem tych problematycznych rabat, o których piszę w poście powyżej - to w wątku mojego ogrodu zamieściłam plan z wymiarami (u dołu strony) -> Plan mojej działki i nasadzeń

zapraszam serdecznie i z góry dziękuję za wszelką pomoc i pomysły

Dodany 19:00, 12 kwi 2019 , edytowany o 19:10, 12 kwi 2019
Witam

zaproponowano mi posadzenie przed domem dębu szypułkowego fastigiata (6 szt sadzonych po 3). Piękne drzewa ale cały czas obawiam się ich docelowej wielkości. Proszę o opinie

dziękuję
Gardenarium
0z5y0788  2

Dodany 19:21, 12 kwi 2019
Co oznacza stwierdzenie 6 szt sadzonych po 3 ?? To 6 czy 3, o co chodzi?
shrekowa98

Dodany 17:51, 14 kwi 2019 , edytowany o 17:52, 14 kwi 2019
Witam mam problem (moze sie to wyda dziwne) ale mam za duze podworko. nie mam najmniejszego pomyslu jak by go przeksztalcic by bylo ladnie funkcjonalnie a co najwazniejsze zeby nie bylo tyle koszenia . jesli byl by ktos w stanie jakos pomoc to byla bym wdzieczna. pozdrawiam
zdjecie ponizej
shrekowa98

Dodany 17:52, 14 kwi 2019
Daria

Dodany 20:32, 29 kwi 2019 , edytowany o 20:33, 29 kwi 2019
Gardenarium napisał(a)
Co oznacza stwierdzenie 6 szt sadzonych po 3 ?? To 6 czy 3, o co chodzi?

łącznie na rabacie przed domem będzie 6 szt: nasadzenia - 3 sztuki w odległości 2,5 od siebie następnie 5 m rabaty w trawach i kolejne 3 szt dębów - w linii prostej oczywiście
agnex

Dodany 10:49, 05 cze 2019
Witam!
Mam pytanko do Pani Danusi. Bardzo proszę o poradę co mogę posadzić na rabacie 70cm szerokości i ok.50m długości? Jest to wąski pas miedzy płotem sąsiada a wjazdem na południowej stronie gdzie słonce jest cały dzień. Studiuje zdjęcia na forum i znalazłam takie nasadzenia; róże, rozplenice, lawenda i jakieś formy pienne np tuja lub trzmielina. Myślałam jeszcze o hortensji bobo. A może całość obsadzić tawułą japońską? Nie chce żeby było nudno ale też zależy mi na tym żeby ta rabata miała jakąś harmonijną całość.
Będę wdzięczna za każda podpowiedź i wszelka krytykę.
pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies