Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wiejski Ogród Moniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiejski Ogród Moniki

Gardenarium 19:00, 09 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Monika1202 napisał(a)
Dziękuję bardzo za wskazówki mam nadziję że w przyszłości będę się już bardziej orientować co gdzie znaleść


Strona głowna to artykuły, wyszukujesz je pod tagiem (po prawej jest chmura tagów), albo koryztsjąc z wyszukiwarki (ramka u góry)

A na forum masz spis działów
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:18, 09 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moniko, póki czas proponuję nie zakładać na rabatę oddzielnego wątku w projektowaniu, wiemy że to zły pomysł jest, mogę jeszcze przenieść posty póki czas, trzymaj się jednego wątku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:26, 09 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przeniesione odnośnie projektu rabaty

MarekW napisał(a)
Toż to prawie jak mały ogród botaniczny ale zauważyłem że masz w zasadzie pojedyncze egzemplarze, a to nie będzie najlepiej na takiej dużej rabacie. Ale można pogrupować rośliny kolorami liści bądź kwiatów i oczywiście ważne żeby większe sadzić z tyłu a mniejsze od przodu rabaty.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:29, 09 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przypominam o co chodziło:

Monika chce zrobić projekt nasadzeń do tej rabaty







Oto lista zakupionych roślinek:

Błonczatka (Ismene) Festalis
Liliowiec (Hemerocallis) Catherine Woodbury
Liliowiec (Hemerocallis) Bumble Bee
Liliowiec (Hemerocallis) Crimson Pirate
Liliowiec (Hemerocallis) Sammy Russel
Liliowiec (Hemerocallis) Stella D'Oro
Zawilec (Anemone) St. Brigid Mix
Tawułka (Astilbe) Fanal
Rozwar (Platycodon) Fuji White
Trójsklepka (Tricyrtis)
Glorioza Rotshildiana
Frezja Pojedyncza Mix
Babiana Zwanenburg Glory
Babiana Kew Hybrids
Dzwonek (Campanula) Glomerata Blue
Cynobrówka Emily McKenzie (Crocosmia)
Frezja Pełna Mix
Żurawka (Heuchera) Palace Purple
Iksja Ogrodowa (Ixia) Mix
Liatra kłosowa (Liatris Spicata) Alba
Liatra kłosowa (Liatris Spicata)
Rozchodnik (Sedum) Spurium
Tygrysówka (Tigridia) Mix
Zestaw Łubiny
Liatra Kłosowa (Liatris) Kobold
Likoris (Lycoris) Radiata
Zefirant (Zephyranthes) Robustus
Ślazownik (Sidalcea) Party Girl
Irys Holladnica MEGA MIX
Tawułka Tania (Astilbe) Amethyst
Floxy 6 szt.
Hosty 4 szt.
Mieczyki
Canna

Prócz tego siewki

Aksamitka wzniosła
Bratki miniaturki
Titonia
Wenidium białe
Ubiorek
Celozia pierzasta
Smagliczka
Osteospermum białe
Osteospermum mix kolorów
Nagietek karłowaty
Dalia kolnierzykowata
Dalia ogrodowa
Cynia

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:31, 09 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie się zdaje, że za dużo masz gatunków

Mus zmusić Cię do przemyśleń

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/376-dobor-odpowiednich-roslin-do-ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zbigniew_gazda 21:46, 09 kwi 2013


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11152
Witaj Moniko. Nie wypowiadam się na temat proponowanych roślin bo jak to ma być ogród nieco zapuszczony i taki który wymknął się trochę spod kontroli to może one spełniają te kryteria.
Namawiał bym Cię jednak do doboru roślin - zobacz tyle tu jest gotowych rozwiązań. Wydaje mi się że może to koło z trawy zrobić bardziej jajowate aby od jego brzegu było bliżej do narożnika ( około 5 m wg skali - zaścielonych roślinami ). Pozdrawiam i życzę samych sukcesów ogrodowych.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Monika1202 22:07, 09 kwi 2013


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Przeczytałam artykuł i zrozumiałam o co chodzi. Ja nie upieram się, że muszę wszytskie kwiaty posadzić na tej rabacie. Z poczatku myślałam aby kilka dać w donice i postawić przed wejściem do domu. Liliowce posadzę z tyłu zaraz przed iglakami, następnie pomiędzy liliowcami, ale lekko z przodu posadzę łubiny mam pięć rodzajów, i dalej zaczyna się tak zwany misz masz. Mam jeszcze u siebie w piwnicy około 6 wykopanych na zimę Dali 3 różowe i 3 biało czerwone.Floksów jest około 6 szt. biało-fioletowych. Tylko, że to wszystko rosliny dość wysokie.
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
Monika1202 22:17, 09 kwi 2013


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
zbigniew_gazda napisał(a)
Witaj Moniko. Nie wypowiadam się na temat proponowanych roślin bo jak to ma być ogród nieco zapuszczony i taki który wymknął się trochę spod kontroli to może one spełniają te kryteria.
Namawiał bym Cię jednak do doboru roślin - zobacz tyle tu jest gotowych rozwiązań. Wydaje mi się że może to koło z trawy zrobić bardziej jajowate aby od jego brzegu było bliżej do narożnika ( około 5 m wg skali - zaścielonych roślinami ). Pozdrawiam i życzę samych sukcesów ogrodowych.


Tak dokładnie to ogród ma być trochę wyjęty spod prawa , że tak powiem. Co do granicy gdzie ma się zaczynać rabata, będę nasadzać od iglaków w przód. Najpierw myślę o urobieniu jakiś 2 metrów od iglaków do środka . Tak aby potem nie okazało się, że mam dużo terenu a nie mam co posadzić.
____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
Selly 09:43, 10 kwi 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Monika1202 napisał(a)
Dziękuję bardzo za wskazówki mam nadziję że w przyszłości będę się już bardziej orientować co gdzie znaleść
,
Chciałam zachęcić was do podpowiedzenia mi jak to rozegrać .
W ogrodzie chcę utworzyć rabatę kwiatową na placu o wymiarach :
13 m/szer. x 16m/gł.



Zrobiłam plan tego placu oto on :



Na planie umieściłam Kaline w prawym rogu która teraz rośnie na środku tego placu.

Się rozpisałam strasznie ale może będziecie mieli ochotę mi pomóc.


Rabata wydaje mi się ogromna. Na mojej działce jestem na podobnym etapie realizowania rabaty o podobnych wymiarach i z powodu jej rozmiaru, podzieliłam ją sobie na trochę mniejsze części. Nad każdą częścią myślę osobno , ale w koordynacji z resztą projektu. W ten sposób jest mi łatwiej podejmować decyzje.
Jak rozumiem , planujesz rabatę bylinową + rośliny jednoroczne. Na szczęście takie rabaty jest łatwo skorygować. Nawet kilka razy w roku w końcu to nie są wielkie drzewa, które sadzi się , by rosły w danym miejscu wiele lat
Kształt rabaty mi się podoba. Rozumiem , że obecnie rosnące na tyłach iglaki zostają, tak ?
Listę roślin masz chyba jednak zbyt dużą , nawet jak na ogród wiejski . Wydaje mi się , że korzystniej byłoby wybrać połowę gatunków, ale sadzić je w większych grupach niż po 1 sztuce. Większe grupy tzn. 3 , 5 , 7 szt - tak się sadzi w ogrodach angielskich. Daje to efekt " plam" i pozwala uniknąć totalnego chaosu .
W każdym razie plac daje wiele możliwości i będziemy Ci gorąco kibicować
Pisz co postanowiłaś i pokazuj zdjęcia. Jesteśmy z Tobą
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Monika1202 23:47, 11 kwi 2013


Dołączył: 07 kwi 2013
Posty: 151
Po dzisiejszym przeglądzie ogrodu do rabaty dołączyły jeszcze:
Złocień czerwony x 2 szt. (chyba to złocień)
Aronnia duża x 1 szt.
Krzew (nie znam nazwy ) wysokość 80 cm x 1 szt.
Dalia żółta x 1
Mąż mówi, że może jutro ruszymy z przygotowaniem ziemi pod rabatę niestety to jeszcze nic pewnego ... dzisiaj pada u nas deszcz ...

____________________
Monika, Wiejski Ogród Moniki , Cienista rabata , Glorioza Rotszylda ,
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies